Od początku roku trwa przebudowa płyty Rynku w Jarosławiu. Pierwszy etap prac prowadzony jest na zachodniej i południowej pierzei i ma pochłonąć 9,2 mln zł, z czego 5 mln to kwota dofinansowania ze środków zewnętrznych. Okazuje się, że ta część przebudowy Rynku będzie droższa niż zakładano.
Na ostatniej sesji rady miasta radni zdecydowali o zasileniu inwestycji kwotą 421 tys. zł – 240 tys. teraz i 181 tys. w przyszłym roku. – Generalny wykonawca wystąpił do inwestora z pismem informującym o konieczności wykonania dodatkowej stabilizacji na płycie Rynku, gdyż w jego opinii grunt wymagał dodatkowego wzmocnienia – informuje Magdalena Zarębska-Lorenowicz z wydziału rozwoju miasta i infrastruktury technicznej. Prace nie były ujęte w pierwotnych planach, „wyszły” w trakcie wykonywania robót, a wykonawca dodatkowe prace zrealizuje w oparciu o zapisy umowy przewidującej 15-procentowy margines na nieprzewidziane koszty.
Decyzja o przychyleniu się do prośby wykonawcy poprzedzona była ekspertyzami przeprowadzonymi zarówno na jego zlecenie, jak i przez urząd miasta. – Opracowanie ekspertyzy celem weryfikacji wyniku tej przedstawionej przez generalnego wykonawcę przeprowadziła firma Sławex z Nowej Dęby – mówi M. Zarębska-Lorenowicz. – Firma wykonała pomiary nośności podłoża oraz zawartości części organicznych gruntu. Badania wykazały potrzebę zlecenia dodatkowej stabilizacji gruntu – uzupełnia, dodając, że na przeprowadzenie badań miasto wydało 4 tys. zł.
Potrzebne na wykonanie dodatkowych robót pieniądze zostały przesunięte z innej flagowej inwestycji tego roku, a więc przebudowy Kraszewskiego. Jak podkreślali urzędnicy z jarosławskiego magistratu, nie oznacza to bynajmniej uszczuplenia tego drugiego przedsięwzięcia. Wymagana suma to efekt oszczędności uzyskanych w postępowaniu przetargowym na wykonanie przebudowy wzmiankowanej ulicy.
Wywołanie tematu prac prowadzonych na Rynku opozycyjni radni: Piotr Kozak, Mariusz Walter, Wanda Czerwiec wykorzystali na zgłoszenie zastrzeżeń dotyczących nadzoru inwestorskiego. Pojawiały się pytania o to, kto nadzoruje prace, czy posiada on odpowiednie doświadczenie, a zwłaszcza, czy inspektorzy posiadają uprawnienia do pracy na terenie objętym ochroną konserwatorską. – Uważam, że to powinno być prowadzone inaczej – puentował M. Walter.
W ratuszu są jednak przekonani, że powodów do niepokoju nie ma, a ewentualne zarzuty czy podejrzenia radnych są nieuzasadnione. – Proces realizacji inwestycji toczy się prawidłowo. Od początku mamy zapewnione nadzory inwestorskie w odpowiednich branżach. Po to jest dziennik budowy, aby inspektorzy mogli odbierać poszczególne roboty, które ulegają zakryciu lub które są zgłoszone przez kierownika do odbiorów – argumentowała M. Zarębska-Lorenowicz. – Jeżeli chodzi o uprawnienia do pracy na terenach objętych ochroną konserwatorską, to nie było takiego wymogu od konserwatora zabytków. Myśmy sami narzucili sobie w kryteriach przetargowych takie wymaganie, natomiast widać było po przetargu, że bardzo trudno jest znaleźć osobę z takimi uprawnieniami – podkreślała.
– Była oczywiście konieczność zapewnienia nadzoru archeologicznego i taki nadzór jest sprawowany – uzupełniła, przypominając jednocześnie, że liczne artefakty znajdowane na terenach objętych pracami przekazywane są do muzeum w Rzeszowie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jeszcze nic nie zrobili a już pieniedzy im brakuje haha
A ile p.Waltera brat zainwestowal w kamienice jak byl jej wlascicielem ?doprowadzil do ruiny.
BETON ZALEWA CENTRA NASZYCH MIAST - NOIZZ.PLYOUTUBE.COM - DRZEWO ZA DRZEWO - 30 SEK.
Rzeczywistość jest taka że pójdzie na to nieszczupła i konkretna Kasiora, a tylko po to aby doprowadzić to wszystko do obrazu nędzy i rozpaczy, bezguścia i dziadostwa etc.Taka jest smutna i przykra prawda, niestety.
Betonowa pustynia się zbuduje za tyle kasy.
Tak projektowali inwestycje że nie wiedział Eli co projektują?
Jeszcze nic nie zrobili a już pieniedzy im brakuje haha
A ile p.Waltera brat zainwestowal w kamienice jak byl jej wlascicielem ?doprowadzil do ruiny.
czyli po polsku,jakoś to będzie