Reklama

Powietrzne szkolenie. To się może przydać! [ZDJĘCIA]

Od 19 do 22 września br. w okolicach Huwnik odbyło się szkolenie z zakresu ratownictwa z powietrza z wykorzystaniem śmigłowca Straży Granicznej. Od 21 do 24 września br. natomiast przedstawiciele trzech brygad Wojsk Obrony Terytorialnej doskonalili jazdę motocyklową w ekstremalnych warunkach.

W czterodniowym szkoleniu na terenie gminy Fredropol uczestniczyło ponad 20 osób, w tym funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań (WZD) Bieszczadzkiego i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, a także Ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR, funkcjonariusze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego KM PSP Rzeszów oraz żołnierze 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu[paywall].

– Celem szkolenia była koordynacja działań służb ratowniczych realizowanych zazwyczaj podczas powodzi i innych sytuacji kryzysowych. Ratownictwo wysokościowe z wykorzystaniem śmigłowca daje możliwość dotarcia do osób poszkodowanych znajdujących się w trudno dostępnych miejscach. Podczas ćwiczeń uczestnicy wykorzystywali specjalistyczne techniki linowe

Reklama

– wyjaśnił rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu por. SG Piotr Zakielarz.

Funkcjonariusze WZD BiOSG ćwiczyli również wewnętrzne procedury związane m.in. z prowadzeniem działań granicznych. Zjazd na linie ze śmigłowca umożliwia szybki desant podczas realizacji działań specjalnych-bojowych. Szkolenie odbyło się z wykorzystaniem śmigłowca „Kania”, należącego do IV Wydziału Lotniczego Biura Lotnictwa SG z siedzibą w Huwnikach.

Zmotoryzowani terytorialsi w Arłamowie

Słońce, deszcz i chłód – w takich warunkach szlifowali swoje umiejętności jazdy motocyklowej przedstawiciele trzech brygad WOT. Ćwiczenia odbyły się na terenie lotniska w Arłamowie i w Przemyślu. Wzięli w nich udział żołnierze z: 2 Lubelskiej, 3 Podkarpackiej i 20 Przemyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Szkolenie zorganizowane zostało wspólnie przez przemyską brygadę, która udostępniła obiekty szkoleniowe i 10 Świętokrzyską Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej, z której pochodzili instruktorzy, w tym m.in. bracia Aleksander i Rafał Bracikowie, wielokrotni mistrzowie polski w enduro i motocrossie.

Reklama

– Terytorialsi doskonalili jazdę motocyklem w ekstremalnych warunkach, które mogą zastać w trakcie pełnienia służby, w tym: w ograniczonej przestrzeni i w ciasnych łukach. Doskonalono technikę przeciwskrętu, awaryjne zatrzymanie i omijanie przeszkody. Jazda w terenie związana była z ćwiczeniami dotyczącymi pokonywania typowych przeszkód i wykorzystywania właściwości terenu. Ćwiczono prawidłowe ułożenie ciała podczas jazdy terenowej oraz jazdę w kolumnie

– poinformował p.o. rzecznika prasowego 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppor. Rafał Laska.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama