Reklama

Powstaną: plaża, boiska, widokowe molo... Tereny przy zalewie w Torkach będą nie do poznania

Chyba każdy, kto choć raz przejeżdżał przez Torki w gminie Medyka, zauważył, znajdujący się tuż przy głównej drodze, malowniczy zbiornik wodny. Niebawem zupełnie zmieni oblicze. Na przyległych doń terenach powstanie m.in. plaża, boiska, altany...

– Budowa infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej na terenie zbiornika wodnego w Torkach umożliwi stworzenie mieszkańcom tej, ale i sąsiednich miejscowości oraz turystom odwiedzającym naszą gminę odpowiednich warunków do wypoczynku, sportu i rekreacji. Wykonanie inwestycji jest możliwe dzięki otrzymanej od polskiego rządu promesy w kwocie 1 miliona 260 tysięcy złotych. Nasz udział to kwota 140 tysięcy złotych – powiedział wójt gminy Medyka Marek Iwasieczko[paywall].

Władze gminy rozstrzygnęły już przetarg na to przedsięwzięcie. Stanęło do niego czterech wykonawców. Wygrało konsorcjum firm z Jarosławia – Consensus oraz Artbud. Zaoferowało kwotę 1 mln 500 tys. 916 zł. Oferta jest o 100 tys. zł wyższa od założonego limitu (1 mln 400 tys. zł), ale wójt M. Iwasieczko zadeklarował, że władze dołożą brakującą sumę.

Reklama

Do tej pory ze zbiornika w Torkach najchętniej, od wielu lat, korzystają wędkarze. Po zakończeniu inwestycji teren będzie atrakcyjny nie tylko dla nich.

Co zostanie zrobione?

W ramach inwestycji uregulowana zostanie linia brzegowa (oczyszczona i odmulona strefa brzegowa), wykonane zostanie miejsce pod plażę, stworzone zostaną boiska do siatkówki plażowej, wybudowane dwie altany oraz wiaty z wyposażeniem (stoliki i ławki).

Powstaną również: drewniane molo widokowe, trzy pomosty wędkarskie, miejsce na ognisko, przebieralnie i sanitariaty. Nie zabraknie oczywiście ławek, koszy czy stojaków rowerowych.

Do tego zaprojektowano ścieżki o nawierzchni żwirowej oraz z kostki betonowej, parking i zagospodarowanie zieleni. Teren zostanie oświetlony solarnymi latarniami.

Reklama

Odłączą się od przemyskiego PWiK-u

Gmina Medyka w trzech rozdaniach „Polskiego Ładu” otrzymała wiele milionów złotych na różne inne inwestycje. Niebawem ruszy przebudowa dróg gminnych oraz wewnętrznych w miejscowościach: Hurko, Hureczko, Siedliska, Jaksmanice, Medyka, Torki oraz Leszno.

Prace obejmować będą między innymi roboty pomiarowe i przygotowawcze, poszerzenie jezdni, wykonanie zjazdów, budowę chodnika, wzmocnienie istniejącej i wykonanie nowej podbudowy, wykonanie nawierzchni z masy bitumicznej. To kontynuacja prac już wykonanych przez firmę Bieżące Utrzymanie Dróg Mariusza Ślimaka z Ruszelczyc.

Pod koniec ub.r. władze gminy podpisały umowę na budowę sieci wodociągowej wraz z przebudową przepompowni ścieków na terenie gminy.

Reklama

– Inwestycja ma na celu podłączenie do gminnej sieci wodociągowej mieszkańców miejscowości zasilanych aktualnie wodą z sieci wodociągowej miasta Przemyśla. Dodatkowo planowana jest modernizacja przepompowni ścieków, które są w złym stanie technicznym i wymagają przebudowy wraz z wymianą wyposażenia – powiedział wójt M. Iwasieczko.


Wykonawcą tego zadania jest firma Usługi Budowlane „Welko” Eweliny Pelc z Kosiny. Zakończenie prac przewidziane jest na październik br.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości