Chyba każdy, kto choć raz przejeżdżał przez Torki w gminie Medyka, zauważył, znajdujący się tuż przy głównej drodze, malowniczy zbiornik wodny. Niebawem zupełnie zmieni oblicze. Na przyległych doń terenach powstanie m.in. plaża, boiska, altany...
– Budowa infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej na terenie zbiornika wodnego w Torkach umożliwi stworzenie mieszkańcom tej, ale i sąsiednich miejscowości oraz turystom odwiedzającym naszą gminę odpowiednich warunków do wypoczynku, sportu i rekreacji. Wykonanie inwestycji jest możliwe dzięki otrzymanej od polskiego rządu promesy w kwocie 1 miliona 260 tysięcy złotych. Nasz udział to kwota 140 tysięcy złotych – powiedział wójt gminy Medyka Marek Iwasieczko[paywall].
Władze gminy rozstrzygnęły już przetarg na to przedsięwzięcie. Stanęło do niego czterech wykonawców. Wygrało konsorcjum firm z Jarosławia – Consensus oraz Artbud. Zaoferowało kwotę 1 mln 500 tys. 916 zł. Oferta jest o 100 tys. zł wyższa od założonego limitu (1 mln 400 tys. zł), ale wójt M. Iwasieczko zadeklarował, że władze dołożą brakującą sumę.
Do tej pory ze zbiornika w Torkach najchętniej, od wielu lat, korzystają wędkarze. Po zakończeniu inwestycji teren będzie atrakcyjny nie tylko dla nich.
W ramach inwestycji uregulowana zostanie linia brzegowa (oczyszczona i odmulona strefa brzegowa), wykonane zostanie miejsce pod plażę, stworzone zostaną boiska do siatkówki plażowej, wybudowane dwie altany oraz wiaty z wyposażeniem (stoliki i ławki).
Powstaną również: drewniane molo widokowe, trzy pomosty wędkarskie, miejsce na ognisko, przebieralnie i sanitariaty. Nie zabraknie oczywiście ławek, koszy czy stojaków rowerowych.
Do tego zaprojektowano ścieżki o nawierzchni żwirowej oraz z kostki betonowej, parking i zagospodarowanie zieleni. Teren zostanie oświetlony solarnymi latarniami.
Gmina Medyka w trzech rozdaniach „Polskiego Ładu” otrzymała wiele milionów złotych na różne inne inwestycje. Niebawem ruszy przebudowa dróg gminnych oraz wewnętrznych w miejscowościach: Hurko, Hureczko, Siedliska, Jaksmanice, Medyka, Torki oraz Leszno.
Prace obejmować będą między innymi roboty pomiarowe i przygotowawcze, poszerzenie jezdni, wykonanie zjazdów, budowę chodnika, wzmocnienie istniejącej i wykonanie nowej podbudowy, wykonanie nawierzchni z masy bitumicznej. To kontynuacja prac już wykonanych przez firmę Bieżące Utrzymanie Dróg Mariusza Ślimaka z Ruszelczyc.
Pod koniec ub.r. władze gminy podpisały umowę na budowę sieci wodociągowej wraz z przebudową przepompowni ścieków na terenie gminy.
– Inwestycja ma na celu podłączenie do gminnej sieci wodociągowej mieszkańców miejscowości zasilanych aktualnie wodą z sieci wodociągowej miasta Przemyśla. Dodatkowo planowana jest modernizacja przepompowni ścieków, które są w złym stanie technicznym i wymagają przebudowy wraz z wymianą wyposażenia – powiedział wójt M. Iwasieczko.
Wykonawcą tego zadania jest firma Usługi Budowlane „Welko” Eweliny Pelc z Kosiny. Zakończenie prac przewidziane jest na październik br.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze