Reklama

Prezydent Bakun z wotum zaufania i absolutorium

19 czerwca br. odbyła się sesja absolutoryjna Rady Miejskiej w Przemyślu. Prezydent miasta Wojciech Bakun tym razem otrzymał od radnych wotum zaufania i absolutorium za realizację budżetu w 2022 roku. Po raz pierwszy od dwóch lat.

Poniedziałkowa sesja przejdzie zapewne do niezbyt chlubnej historii przemyskiej samorządu. Po pierwsze dlatego, że z kompletnie niezrozumiałych względów trwała niemal 10 (!) godzin, po drugie – zupełnie zapomniano (który to już raz?) o merytoryce, po trzecie – nie wiadomo dlaczego od pewnego momentu nie było możliwości śledzenia jej „na żywo”. Akuratnie tej, najważniejszej sesji w samorządowym cyklu, choć bezpośredni przekaz – abstrahując o rangi samorządu – należy do obowiązku i jest regulowany odpowiednimi przepisami[paywall].

365 rozczarowań

Nim doszło do korzystnych dla W. Bakuna głosowań, były radny trzech kadencji (2002 – 2010 oraz 2014 – 2018), były kandydat w wyborach na prezydenta miasta, a obecnie szef przemyskich struktur Nowej Lewicy Ryszard Kulej spróbował przeanalizować dotychczasowe dokonania W. Bakuna i jego ekipy. Punktował na bazie ulotki wyborczej z 2018 r. kandydata na fotel prezydenta nadsańskiego miasta z ramienia Kukiz’15. Nie było to cukierkowe podsumowanie.

Reklama

– Oceniam każdy rok tej prezydentury tak samo. Każdy rok to czas 365 rozczarowań – skwitował R. Kulej. Riposta prezydenta nie mogła być inna: po kolei starał się zbijać wątpliwości i argumenty. Nie do końca się to powiodło, choć próbował kadencję przedstawić w samych superlatywach. Podkreślając, że wcześniej było kiepsko, a od 2018 r. jest cacy. Najbardziej błyskotliwe w tym wszystkim było skierowanie przez W. Bakuna byłego radnego do... żony, aby tam skonfrontował, czy na pewno przez 365 dni rozczarowywał.

Obaj panowie zgodzili się co do jednego: mijająca kadencja była bardzo utrudniona ze względu na ograniczenia spowodowane koronawirusem, a od lutego 2022 r. wojną w Ukrainie, która odbiła się i na Przemyślu, i na całym regionie.

Reklama

Raport o stanie gminy determinował przyznanie wotum zaufania, sprawozdanie z wykonania budżetu za 2022 rok – absolutorium. W obu przypadkach z formalnego punktu widzenia dokumentom nie można było niczego zarzucić. Opinia i wnioski zarówno Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej, jak i Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie były pozytywne.

Głosowania

Podczas głosowań na sali obrad obecnych było 17 z 23 radnych Rady Miejskiej w Przemyślu. W obu przypadkach „za” udzieleniem wotum zaufania i absolutorium głosowała ta sam dwunastka: Robert Bal, Bartłomiej Barczak, Małgorzata Gazdowicz (wszyscy Regia Civitas), Monika Jaworska, Tomasz Leszczyński, Mirosław Majkowski (wszyscy Wspólnie dla Przemyśla), Wojciech Błachowicz, Paweł Kaniecki, Ewa Sawicka, Paweł Zastrowski (wszyscy Koalicja Obywatelska), Marcin Kowalski i Dariusz Lasek (obaj niezależni). Od głosu wstrzymał się Daniel Dryniak (PiS), zaś przeciw było czwórka radnych: Maciej Kamiński (PiS), Jerzy Krużel, Grażyna Stojak (oboje niezależni), Janusz Zapotocki (Nasz Przemyśl).

Nieobecni podczas tych dwóch głosowań byli: Andrzej Berestecki i Wojciech Rzeszutko (obaj PiS), Tomasz Kulawik i Bogumiła Nowak (oboje Nasz Przemyśl), Monika Kamińska (niezależna) oraz Andrzej Zapałowski (Wspólnie dla Przemyśla).
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    piotrek1990_845 2023-06-21 19:35:37

    Smutne jest to, że to były Radny Ryszard Kulej musiał podsumować marne rządy Bakuna. A obecni Radni nawet nie potrafili go wybronić,  poczytali coś z kartek chyba niektórzy pierwszy raz widząc odczytywany przez siebie tekst. Pozostałych nawet nie było na sali bo im się nie chciało. Prezydent jak to on pokrzyczał,  ale zero merytoryki i średnie jego bronienie się.  No to widać że lista kandydatów na Prezydenta się powiększa. Bakun, Bal, Kamiński, Kulej...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    jerzy811_496 2023-06-22 10:04:20

    Przerabiamy  chyba  najgorszą  radę miasta w historii, kończy się historia ,mam taką nadzieję,  niezależnego prezydenta miasta.  Bądźmy w końcu pragmatyczni tym bardziej że będziemy wiedzieć kto będzie rządził w Warszawie.  Jeśli wygra PO z lewicą wybierzmy  kandydata z tej opcji, jeśli wygra PIS  wybierzmy kandydata  z tej partii. Miasta nie stać na  kontynuowanie niezależności. Popatrzmy co  zyskała Stalowa Wola na wyborze prezydenta z PiS-u, czy inne  miasta gdzie rządzi  PiS.   Gdyby dzisiaj rządził w mieście  p. Hamryszczak bylibyśmy w innym miejscu, niestety miał za doradców bezrozumnych ludzi a wystarczyło aby powiedział mieszkańcom : mam doświadczenie ,wiem co robić, będę miał poparcie w województwie i w rządzie.     Pan Kulej jest w porządku ale  tylko   wtedy może rządzić gdy  w rządzie będzie lewica.   Nie bądźmy   jak małe dzieci które na złość mamie ubierają ciasne buty.  

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama