Reklama

Prezydent kontra starosta. 2-1 dla Jana Pączka

20/03/2019 19:30

Prezydent Wojciech Bakun szuka oszczędności w miejskiej kasie i chce, żeby powiat przekazywał miastu większe dotacje. – Obecna sytuacja nie jest fair – uważa. Starosta Jan Pączek uznał za słuszny tylko jeden z trzech wniosków prezydenta. Miasto zyska 400 tys. zł.

Pierwsza sprawa to funkcjonowanie Przemyskiej Biblioteki Publicznej, o czym informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Do tej pory starostwo dokładało każdego roku tylko 11 tys. zł, a roczne utrzymanie biblioteki opiewa na 2,5 mln zł. – Według powiatu to jest fair. Według nas nie – powiedział prezydent Wojciech Bakun podczas swojego live chatu.

Zwrócił się więc do starosty Jana Pączka o zwiększenie dotacji do 150 tys. zł. Ten odmówił i wycofał się z jakiejkolwiek współpracy w tym zakresie. – To prawie 1500 procent więcej. Racjonalnie gospodarując środkami budżetu powiatu, uznałem, że nic[paywall] nie stoi na przeszkodzie, żeby powiatowe zadania prowadziła biblioteka gminna. Nawet bym powiedział, że jest to bardziej uzasadnione – mówił Jan Pączek w czasie sesji powiatu przemyskiego.

Reklama

 

Sprytna rozgrywka starosty

Starostwo wybrało bibliotekę w Krasiczynie, bo uznano, że jest położona najbardziej w centrum powiatu. Czy ta zmiana nie utrudni jednak dostępu do biblioteki powiatowej mieszkańcom? Do Przemyśla łatwiej się dostać mieszkańcom powiatu, niż do Krasiczyna. Zwłaszcza, że w dużej mierze dotyczy to młodzieży, która porusza się autobusami. Zdaniem J. Pączka nie będzie żadnych utrudnień.

– Zgodnie z prawem każdy mieszkaniec ma dostęp do biblioteki publicznej, obojętnie, gdzie by ona nie była. Nie będzie to więc pretekstem do zamknięcia biblioteki miejskiej mieszkańcowi powiatu – podkreślił starosta. W. Bakun już przed tygodniem zaznaczył, że takich planów nie ma. Z tej potyczki zwycięsko wyszedł więc starosta, który sprytnie wykiwał prezydenta. Porozumienie z gminą Krasiczyn zostało zawarte na rok. Być może do 2020 r. władzom powiatu i miasta uda się ponownie dojść do porozumienia w tej kwestii.

Reklama

 

Szkoły i ZOL

Kolejna prośba prezydenta dotyczyła dotacji do szkół średnich. Chodzi o to, że do przemyskich placówek uczęszcza młodzież z powiatu ziemskiego. Prezydent przyznał, że miasto dostaje subwencję na uczniów, ale jest ona niewystarczająca i trzeba dopłacać 3 mln zł.

– Uczniowie z powiatu uczęszczają nie tylko do Przemyśla. Jeżdżą do Rzeszowa, Jarosławia, czy do innych miast i nikt się o takie środki nie upominał. Stąd moje duże zdziwienie, że nowe władze miasta chcą nas obarczyć takimi kosztami – powiedział J. Pączek. – Równie dobrze można by próbować kombinować w drugą stronę. Na przykład w naszym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym większość pacjentów to mieszkańcy miasta, a nie powiatu. I wcale się nie upominamy o jakieś środki z tego tytułu – podkreślił.

Reklama

 

Zmieniły się proporcje

Starosta uznał natomiast racje prezydenta o zwiększenie dotacji na funkcjonowanie Powiatowego Urzędu Pracy. Obsługuje on bowiem mieszkańców i miasta i powiatu. – Proporcje między liczbą bezrobotnych i ogólnie mieszkańców w mieście i powiecie się zmieniły – wyjaśnił J. Pączek. – Ubyło mieszkańców i bezrobotnych w mieście, a przybyło w powiecie w relacjach 55 procent z powiatu do 45 procent z miasta. Tymczasem finansowanie było odwrotne, stąd uznajemy to za słuszne – powiedział.

Starostwo dołoży więc w tym roku o 404 tys. zł więcej niż wcześniej zakładano. To z kolei oznacza oszczędność dla budżetu miasta i sukces W. Bakuna.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    DOC - niezalogowany 2019-03-21 07:40:53

    Życie Podkarpackie jak zawsze medialnym wysłannikiem Pisu + sympatyków w Przemyślu

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    SDF - niezalogowany 2019-03-21 12:16:15

    Budżet 2,5 mln? Ile środków z tej kwoty zostało przeznaczonych na zakup nowych książek?POLECAM KTÓREMUŚ Z RADNYCH ZADAĆ TAKIE PYTANIE.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    senior - niezalogowany 2019-03-22 16:07:35

    Człowieku co ty bredzisz  życie podkarpackie jest tubą propagandową PIS-u ?    poczytaj sobie to może cos do ciebie dotrze .    https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBycie_Podkarpackie

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama