Prezydent Wojciech Bakun szuka oszczędności w miejskiej kasie i chce, żeby powiat przekazywał miastu większe dotacje. – Obecna sytuacja nie jest fair – uważa. Starosta Jan Pączek uznał za słuszny tylko jeden z trzech wniosków prezydenta. Miasto zyska 400 tys. zł.
Pierwsza sprawa to funkcjonowanie Przemyskiej Biblioteki Publicznej, o czym informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. Do tej pory starostwo dokładało każdego roku tylko 11 tys. zł, a roczne utrzymanie biblioteki opiewa na 2,5 mln zł. – Według powiatu to jest fair. Według nas nie – powiedział prezydent Wojciech Bakun podczas swojego live chatu.
Zwrócił się więc do starosty Jana Pączka o zwiększenie dotacji do 150 tys. zł. Ten odmówił i wycofał się z jakiejkolwiek współpracy w tym zakresie. – To prawie 1500 procent więcej. Racjonalnie gospodarując środkami budżetu powiatu, uznałem, że nic[paywall] nie stoi na przeszkodzie, żeby powiatowe zadania prowadziła biblioteka gminna. Nawet bym powiedział, że jest to bardziej uzasadnione – mówił Jan Pączek w czasie sesji powiatu przemyskiego.
Starostwo wybrało bibliotekę w Krasiczynie, bo uznano, że jest położona najbardziej w centrum powiatu. Czy ta zmiana nie utrudni jednak dostępu do biblioteki powiatowej mieszkańcom? Do Przemyśla łatwiej się dostać mieszkańcom powiatu, niż do Krasiczyna. Zwłaszcza, że w dużej mierze dotyczy to młodzieży, która porusza się autobusami. Zdaniem J. Pączka nie będzie żadnych utrudnień.
– Zgodnie z prawem każdy mieszkaniec ma dostęp do biblioteki publicznej, obojętnie, gdzie by ona nie była. Nie będzie to więc pretekstem do zamknięcia biblioteki miejskiej mieszkańcowi powiatu – podkreślił starosta. W. Bakun już przed tygodniem zaznaczył, że takich planów nie ma. Z tej potyczki zwycięsko wyszedł więc starosta, który sprytnie wykiwał prezydenta. Porozumienie z gminą Krasiczyn zostało zawarte na rok. Być może do 2020 r. władzom powiatu i miasta uda się ponownie dojść do porozumienia w tej kwestii.
Kolejna prośba prezydenta dotyczyła dotacji do szkół średnich. Chodzi o to, że do przemyskich placówek uczęszcza młodzież z powiatu ziemskiego. Prezydent przyznał, że miasto dostaje subwencję na uczniów, ale jest ona niewystarczająca i trzeba dopłacać 3 mln zł.
– Uczniowie z powiatu uczęszczają nie tylko do Przemyśla. Jeżdżą do Rzeszowa, Jarosławia, czy do innych miast i nikt się o takie środki nie upominał. Stąd moje duże zdziwienie, że nowe władze miasta chcą nas obarczyć takimi kosztami – powiedział J. Pączek. – Równie dobrze można by próbować kombinować w drugą stronę. Na przykład w naszym Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym większość pacjentów to mieszkańcy miasta, a nie powiatu. I wcale się nie upominamy o jakieś środki z tego tytułu – podkreślił.
Starosta uznał natomiast racje prezydenta o zwiększenie dotacji na funkcjonowanie Powiatowego Urzędu Pracy. Obsługuje on bowiem mieszkańców i miasta i powiatu. – Proporcje między liczbą bezrobotnych i ogólnie mieszkańców w mieście i powiecie się zmieniły – wyjaśnił J. Pączek. – Ubyło mieszkańców i bezrobotnych w mieście, a przybyło w powiecie w relacjach 55 procent z powiatu do 45 procent z miasta. Tymczasem finansowanie było odwrotne, stąd uznajemy to za słuszne – powiedział.
Starostwo dołoży więc w tym roku o 404 tys. zł więcej niż wcześniej zakładano. To z kolei oznacza oszczędność dla budżetu miasta i sukces W. Bakuna.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Życie Podkarpackie jak zawsze medialnym wysłannikiem Pisu + sympatyków w Przemyślu
Budżet 2,5 mln? Ile środków z tej kwoty zostało przeznaczonych na zakup nowych książek?POLECAM KTÓREMUŚ Z RADNYCH ZADAĆ TAKIE PYTANIE.
Człowieku co ty bredzisz życie podkarpackie jest tubą propagandową PIS-u ? poczytaj sobie to może cos do ciebie dotrze . https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBycie_Podkarpackie
czyli jeśli dobrze rozumiem, zamiast pójść do Pączka i poprosić wysłał aroganckie pisemko i teraz będzie musiało miasto jeszcze więcej dołożyć bo starosta zabrał nawet te kilkanaście tys. BRAWO!
Sugeruje zapoznać się z wypowiedzią Prezydenta Bakuna. A nie czytać te bzdury jakie wypisuje ta gazeta. Oczywiście w pro pisowskim ŻP, gdzie wszyscy mają klapki na oczach jest 2-1 dla powiatu. W rzeczywistości jest 3-0 dla miasta. Liczby nie kłamią. https://www.facebook.com/889543537792451/posts/2097000057046787/
Człowieku o czym ty piszesz ŻP jest pro pisowskie ? przeczytaj sobie ten link. https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBycie_Podkarpackie
W rzeczywistości to w Polsce rządzi PiS daje 500+ wyprawkę , 13 emeryturę a prezydent Przemyśla szuka oszczędności i chce zaciskać pasa jak w 1992 minister Leszek B.
Ten prezydent niech sie weżmie do uczciwej roboty bo śmieci nad Sanem to każdy potrafi pozbierać .
Życie Podkarpackie jak zawsze medialnym wysłannikiem Pisu + sympatyków w Przemyślu
Budżet 2,5 mln? Ile środków z tej kwoty zostało przeznaczonych na zakup nowych książek?POLECAM KTÓREMUŚ Z RADNYCH ZADAĆ TAKIE PYTANIE.
Człowieku co ty bredzisz życie podkarpackie jest tubą propagandową PIS-u ? poczytaj sobie to może cos do ciebie dotrze . https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBycie_Podkarpackie