Reklama

Przemyska brygada ma swoją odznakę pamiątkową

Po blisko dwuletniej bytności na mapie nadsańskiego miasta 20. Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „Grot” jednostka doczekała się swojej odznaki pamiątkowej. Decyzję w tej sprawie podjął 31 maja br. minister obrony narodowej.

– Odznaka pamiątkowa jest honorowym wyróżnieniem nadawanym za szczególne osiągnięcia
w służbie, pracy wychowawczej i społecznej oraz działalności na rzecz jednostki wojskowej. Z pewnością będzie czynnikiem podnoszącym prestiż jednostki na zewnątrz i dumę pełnienia służby w naszej brygadzie

– podkreślił rzecznik prasowy 20. Przemyskiej BOT ppor. Rafał Laska.

Odznaka jest zmodyfikowaną wersją historycznego znaku „Gwiazda Przemyśla” – odznaki pamiątkowej przyznawanej uczestnikom walk o oswobodzenie Przemyśla w okresie od listopada 1918 r. do maja 1919 r. podczas wojny polsko-ukraińskiej[paywall]. Ma kształt sześcioramiennej gwiazdy, mieszczącej się w kole o średnicy 45 mm, na którą nałożony jest wieniec laurowy, będący symbolem zwycięstwa. Na górnym ramieniu gwiazdy, pomiędzy labrami, umieszczono herb Przemyśla – miejsca stacjonowania 20. PBOT. Na dolnym ramieniu gwiazdy, pomiędzy wstęgami, znajduje się wizerunek słupa granicznego, symbolizujący tradycje Brygady Korpusu Ochrony Pogranicza „Podole”, której dowódcą był gen. dyw. Stefan Rowecki ps. „Grot” – patron przemyskiej brygady. Środek wieńca wypełnia wizerunek panoramy Przemyśla, na który nałożono liczbę „20” – numer taktyczny 20. PBOT. Odznaka jest barwy srebrzystej.

Reklama

Kto może taką odznakę otrzymać? Prawo do tego mają kolejno: dowódcy 20. PBOT z tytułu objęcia stanowiska służbowego, żołnierze zawodowi po odsłużeniu w 20. PBOT co najmniej roku, byli i obecni żołnierze obrony terytorialnej, pełniący terytorialną służbę wojskową, po minimum trzech latach nienagannie pełnionej służby w 20. PBOT, pracownicy resortu obrony narodowej po przepracowaniu w 20. PBOT co najmniej dwóch lat, żołnierze rezerwy, będący na przydziałach mobilizacyjnych w 20. PBOT przez okres co najmniej trzech lat oraz po odbyciu ćwiczeń wojskowych oraz inne osoby szczególnie zasłużone dla 20 PBOT.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/06/2024 12:56
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    jerzy811_496 2024-06-24 20:41:37

    Aż dziwne że Onet puścił taki artykuł : https://wiadomosci.onet.pl/kraj/polski-snajper-wylicza-slabosci-armii-i-uderza-we-wladze-mam-zla-wiadomosc/4cb44hp?utm_source=livebar&utm_campaign=newsy_sg Jest to niestety zła wiadomość dla wstępujących w szeregi wojska, przykro się czyta ale ten były snajper raczej wie co mówi.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama