Reklama

Przemyska Karta Mieszkańca: można już składać wnioski!

Od dzisiaj (środa, 23 kwietnia br.) została uruchomiona możliwość składnia wniosków o wydanie Przemyskiej Karty Mieszkańca. Jak złożyć wniosek, dla kogo jest Karta, jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać oraz – przede wszystkim – jakie daje korzyści?

Program tego nowum, jak przypomina przemyski magistrat,  został uchwalony przez Radę Miejską w Przemyślu 28 lutego br. a związana z nim PKM-ka i wynikające z jej posiadania korzyści mają na celu nie tylko rozwój i promocję miasta, ale przede wszystkim umocnienie poczucia tożsamości lokalnej. 

Kto może otrzymać Przemyską Kartę Mieszkańca?

Każdy, kto zamieszkuje na terenie Przemyśla oraz osobom rozliczającym podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Przemyślu, ze wskazaniem miejsca swego zamieszkania, bez względu na to, czy osiągają dochód.

Reklama

Jak ją uzyskać?

Na stronie internetowej pkm.przemysl.eu lub w aplikacji mobilnej Miasto Przemyśl znajduje się wniosek, który należy złożyć tylko w formie elektronicznej i przesłać do urzędu. Oprócz podstawowych danych mieszkańca, należy również załączyć dokument potwierdzający zamieszkiwanie i rozliczanie podatku. Tym dokumentem – jak wymienia UM w Przemyślu – może być:

  • pierwsza strona zeznania rocznego PIT za ostatni rok podatkowy z potwierdzeniem złożenia w Urzędzie Skarbowym w Przemyślu tj. z pieczątką wpływu do Urzędu Skarbowego w Przemyślu,
  • w przypadku wniesienia zeznania PIT przez Internet – wymagane UPO (tj. urzędowe poświadczenie odbioru),
  • w przypadku osób nieosiągających dochodów – pierwsza strona formularza ZAP-3 (zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem) z podanym aktualnym adresem zamieszkania wraz z potwierdzeniem złożenia w Urzędzie Skarbowym w Przemyślu tj. z pieczątką wpływu do Urzędu Skarbowego w Przemyślu. W przypadku wniesienia formularza przez Internet – wymagane UPO (tj. urzędowe poświadczenie odbioru),
  • w przypadku emerytów i rencistów rozliczających podatek dochodowy od osób fizycznych poprzez organ emerytalny/rentowy – pierwsza strona rozliczenia PIT-40A/ PIT-11A za ostatni rok podatkowy,
  • w przypadku wniosku o wydanie karty dla dzieci i młodzieży przebywającej w pieczy zastępczej instytucjonalnej zaświadczenie dyrektora placówki opiekuńczo – wychowawczej prowadzonej na terenie Miasta Przemyśla, 
  • w przypadku nie posiadania żadnego z powyższych dokumentów dopuszcza się załączenie innego dokumentu potwierdzającego zamieszkiwanie i rozliczanie podatków dochodowych na rzecz miasta.

W jakiej formie zostanie wydana?

Karta, w ramach dbania o środowisko i realizacji założeń Smart City, będzie wydawana w formie elektronicznej, udostępniana w aplikacji Mobilnej Miasto Przemyśl. 

Reklama

Oznacza to, iż po wysłaniu wniosku i zatwierdzeniu go przez pracownika obsługującego Kartę, wyświetli się nam kod QR, imię i nazwisko posiadacza Karty oraz przypisany dla nas numer Karty

– tłumaczy magistrat zachęcając do zakładania karty w formie elektronicznej. Zaznacza jednak, że dla osób które nie mają urządzeń obsługujących aplikacje, mających trudności w wypełnianiem dokumentów elektronicznych, przygotowany został Punkt Obsługi Karty, gdzie będzie można uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku i załączeniu dokumentów. Wówczas zostanie wydana karta w formie plastikowej. (Punkt wydawania Przemyskiej Karty Mieszkańca – ul. Ratuszowa 1, pokój nr 6 (parter), telefon kontaktowy: 16 678 48 86)

Reklama

Ile kosztuje?

Karta zarówno udostępniona w formie elektronicznej, jak i plastikowej  będzie bezpłatna. W przypadku zgubienia plastikowej karty, wydanie duplikatu to koszt 10 zł.

Co daje posiadanie Przemyskiej Karty Mieszkańca?

W ramach Przemyskiej Karty mieszkańcom Przemyśla będziemy proponować zniżki, ulgi na różnego rodzaju usługi, wydarzenia kulturalne oraz sportowe. Program ma charakter otwarty i będzie rozbudowywany o różnego rodzaju benefity i udogodnienia

– zapewnia UM w Przemyślu. Na początek znalazły się w niej: zniżki na wejścia na obiekty Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, zniżki oferowane przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki "Zamek", głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego z użyciem danych pobranych do Karty.

Reklama

W planie jest również duża zmiana w zakresie opłat za miejskie parkingi.

Nowe, wyższe stawki przyjęte przez Radę Miejską obowiązywać będą od 1 sierpnia br., jednak dla posiadaczy Karty opłaty za poszczególne godziny parkowania będą naliczane ze zniżką. Liczymy na to, że do tego czasu wszyscy zainteresowani mieszkańcy zdążą wyrobić swoją Przemyską Kartę Mieszkańca 

– tłumaczy magistrat zachęcając wszystkie podmioty prywatne do zostania częścią programu i oferowania zniżek na swoje usługi, towary dla osób posiadających ważną PKM-kę.

Reklama

 

 

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 25/04/2025 13:22
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama