Reklama

Przemyśl i okolice złotodajną kopalnią „błękitnego paliwa”. Największą w Polsce!

Najpierw były odwierty w okolicach Przemyśla, w Pikulicach i Łuczycach. Potem pracownicy Oddziału Geologii i Eksploatacji PGNiG eksplorowali okolice Zielonki. Niedawno zakończyli prace na Lipowicy. Za każdym razem jedna z największych polskich spółek ogłaszała sukces. Okazuje się, że nadsańskie miasto i jego okolice leżą na gazie!

Poszukiwania złóż gazu w Pikulicach i Łuczycach odbyły się na początku 2019 r. Trwały ponad miesiąc. Realizowane były na głębokości ok. 2 tys. 750 m. Ówczesny prezes spółki PGNiG Piotr Woźniak powiedział, że gaz ziemny pozyskiwany w Przemyślu i okolicach ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i warto, aby tak pozostało także w przyszłości[paywall]. Jak również,  że Polska nie jest samowystarczalna surowcowo. Dlatego tak cenny jest każdy metr sześcienny krajowego surowca, który jest zawsze tańszy od importowanego.

Swego czasu zasoby złoża Przemyśl oszacowano na ok. 74 mld m sześciennych gazu ziemnego. W ciągu ponad 60-letniej eksploatacji wydobyto ok. 65 mld m sześciennych tego surowca. W pewnym momencie uznano złoża za niemal wyczerpane. Jednak, jak wyjaśniły władze PGNiG, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii poszukiwawczych i precyzyjnym analizom geologicznym  udało się zlokalizować nieeksploatowane dotąd tereny. W ramach tzw. rewitalizacji złoża Przemyśl – największego gazowego złoża w Polsce – przeprowadzono osiem nowych odwiertów, dwa pogłębiono. Wszystkie okazały się pozytywne.

Reklama

Kilkanaście miesięcy trwała eksploracja terenu w dzielnicy Lipowica. To ostatnie przedsięwzięcie spółki. Pracownicy Oddziału Geologii i Eksploatacji PGNiG wykonali trzy odwierty. Jak szacuje PGNiG, roczne wydobycie wyniesie łącznie ok. 60 mln m sześciennych gazu ziemnego, co będzie stanowiło ok. 13 procent łącznego rocznego wydobycia z całego złoża Przemyśl.

– Testy na nowych odwiertach potwierdzają, że w złożu Przemyśl znajduje się znacznie więcej gazu, niż do tej pory sądzono. To bardzo dobra wiadomość, która ułatwi nam realizację strategicznego planu, jakim jest zwiększenie wydobycia gazu ziemnego ze złóż na Podkarpaciu – stwierdził prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    gosc - niezalogowany 2020-05-13 21:14:37

    Cud, że jeszcze to nadsańskie  miasto nie wyleciało w powietrze.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Asd - niezalogowany 2020-05-13 22:40:58

    A myślisz ze to tak łatwo przewiercic się wglab ziemi przez około 3000 m skał wziąć zapalniczkę i podpalić?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    czykins - niezalogowany 2020-05-14 00:30:35

    Jeżeli jesteśmy tak bogaci w gaz , to dlaczego jesteśmy tacy  biedni jako miasto i region na tle innych regionów Polski ?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości