Miasto może powiększyć swoje granice o kilka miejscowości albo przyjąć całą gminę wiejską Przemyśl. Choć może brzmi to niezbyt realnie, to nie jest nieprawdopodobne. Tym bardziej, że słowa te oficjalnie wypowiadają przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Poszerzenie granic Przemyśla to jeden z pomysłów Janusza Hamryszczaka, kandydata na prezydenta z ramienia PiS. – Proszę zwrócić uwagę, że Przemyśl jako jedyne miasto w powiecie przemyskim wypełnia funkcję ponadregionalną: tutaj wiele osób koncentruje swoje interesy życiowe, a tak naprawdę tylko śpi poza granicami miasta. Te osoby na ogół pracują w Przemyślu, a dzieci chodzą do szkół w Przemyślu. Więc my już jesteśmy organizmem w pewien sposób połączonym – powiedział J. Hamryszczak.
Poszerzenie granic mogłoby się odbyć na dwa sposoby. Pierwszy wariant to przyłączenie[paywall] wsi bezpośrednio graniczących z miastem: Krównik, Pikulic, Nehrybki i Ostrowa z gminy Przemyśl oraz Prałkowiec z gminy Krasiczyn.
Drugi wariant nie oznacza nic innego, jak przyłączenie do Przemyśla całej gminy wiejskiej Przemyśl. Tym samym granice miasta sięgałyby aż po Wapowce od strony zachodniej, Witoszyńce od południowej oraz Rożubowice, Stanisławczyk i Malhowice od wschodniej. Gdyby tak się stało, planowane przejście graniczne w Malhowicach byłoby... w Przemyślu.
– Można wtedy liczyć na tzw. premią połączeniową. Środki te mogą być kierowane na niedobory w infrastrukturze przyłączanych jednostek – mówi J. Hamryszczak.
– Być może będą takie uregulowania ustawowe, że tzw. gminy obwarzankowe zostaną zlikwidowane. Wtedy problem będzie rozwiązany z góry – dodał poseł Andrzej Matusiewicz (PiS).
Taka ustawa nie oznacza nic innego, jak likwidację wszystkich gmin wiejskich, które siedzibę mają w nienależącym do niej mieście. Funkcjonują one praktycznie przy każdym mieście powiatowym. Pozytywnie o takim rozwiązaniu wypowiada się Związek Miast Polskich.
Co o pomyśle J. Hamryszczaka sądzi wójt gminy Przemyśl? – Zdecydowanie jestem przeciwnikiem przyłączenia gminy do miasta, czy też wyrywania pojedynczych miejscowości. Z prostej przyczyny: my w tych miejscowościach inwestujemy, a kiedy zostaną przyłączone, będą peryferyjnymi dzielnicami – podkreśla Andrzej Huk. – Gdyby Przemyśl rozwijał się tak prężnie jak Rzeszów, to moglibyśmy wtedy rozmawiać. Dzisiaj nie widzę takiej możliwości – dodaje.
– Kiedyś już miasto podjęło z nami rozmowy na ten temat. Faktycznie, jeśli samorządy połączą się dobrowolnie, jest zwiększenie udziału w podatku PIT o jedną trzecią. Nie są to jednak bardzo duże kwoty – mówi A. Huk. – Na terenie gminy jest siedem małych szkół. Po połączeniu miasto będzie dążyć do ich likwidacji. Automatycznie więc stracimy subwencję i ewentualna premia za połączenie nic nie da – zaznacza.
Zauważa poza tym, że na wioskach ludzie są bardziej skłonni do współpracy i decydowania o sobie np. na zebraniach wiejskich, czego nie można już powiedzieć o miastach, gdzie na zebrania rad osiedlowych przychodzi na ogół garstka osób. – Mówię to nie tylko jako wójt, ale i mieszkaniec wsi, który kiedyś mieszkał w mieście – zaznacza.
A. Huk stanowczo zaprzecza plotce, według której ma obiecaną wiceprezydenturę w zamian za połączenie samorządów. – Nie było takich rozmów, nie jestem zainteresowany. A poza tym wybory zweryfikują, kto będzie wójtem – mówi.
Stanisław Szewczyk, sołtys Krównik i radny gminny: – Cały czas byłem przeciwnikiem połączenia i przy poprzedniej próbie wybroniliśmy się przed tym. Swoje stanowisko podtrzymuję. Wtedy mieszkańcy nieznaczną większością zdecydowali, że chcą pozostać wioską, a ja jestem z mieszkańcami. Na razie jest nam dobrze, gmina podjęła inwestycje, cała wioska ma kanalizację, drogi są wyremontowane. Jeśli jednak ludzie zdecydowaliby inaczej, to z demokracją nie będę dyskutował.
Gmina wiejska Przemyśl liczy 108 km kw. powierzchni i nieco ponad 10,5 tys. osób (z każdym rokiem widać tendencję wzrostową). Przemyśl natomiast liczy ok. 61 tys. mieszkańców i 46 km kw. powierzchni. Po ewentualnym połączeniu, terytorium miasta zwiększy się 3-krotnie, ale liczba ludności wzrośnie nieznacznie.
Po 1990 r., tylko raz doszło do dobrowolnego połączenia gminy miejskiej z wiejską. Miało to miejsce w 2015 r. w Zielonej Górze. W skład miasta weszły wszystkie sołectwa gminy wiejskiej. Zielona Góra powiększyła obszar z 58 km kw. do 278 km kw., a liczbę ludności o około 20 tys. do 140 tys.. Tym samym stała się szóstą co do wielkości aglomeracją Polski. Dochody na 2015 rok wzrosły z 588,9 mln zł do 611,4 mln zł, a wydatki z 590,6 mln zł do 619,5 mln zł.

fot.Paweł Bugira
Janusz Hamryszczak zaprezentował swój program w 5 punktach. Kandydaci do rady miasta mają być połączeniem doświadczenia z młodzieńczymi pomysłami.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Czy panu Hamryszczakowi skończyły się lekarstwa,czy lekarz prowadzący udał się na urlop?
Pan Hamryszczak obiecuje pkt 1. Pozyskiwać dla miasta inwestorów. Dlaczego przez 4 lata współrządzenia miastem , nie ściągnięto nikogo?Ktoś zabraniał? W pkt. 4 obiecuje . Przyjazny , dostępny urząd .Dlaczego przez 4 lata , jego współrządzenia ...nie było ani przyjażnie, ani dostępnie? Ktoś zabraniał? Taki program , to może mieć ktoś kto po raz pierwszy staruje na prezydenta. W ustach starającego się o reelekcję ....to brzmi , proszę o kolejne 4 lata sponsorowania mojego in vitro.
Poszerzenie granic Przemyśla już dawno powinno być dokonane. Sąsiednie wsie pełniące rolę sypialni dla pracujących w Przemyślu ( w tym urzędników) korzystają z wodociągów miejskich i komunikacji oraz innych segmentów infrastruktury. Urbanistycznie granica między miastem a otaczającymi miejscowościami jest zatarta. Sama gmina wiejska Przemyśl, złożona z dwóch odrębnych części niegraniczących ze sobą, stanowi dziwny twór. Poza tym większy ma przeważnie większe możliwości. Pomysł jaki przedstawił Janusz Hamryszczak nie jest nowy. Zamiar taki miał prezydent Choma , ale był mało efektywny i przekonujący w tym działaniu. Mam nadzieję na szybką realizację powiększenia naszego miasta, zwłaszcza że sytuacja i nastawienie decydentów mogą sprzyjać temu.
Przecież te same brednie opowiadał i bajał przed wyborami Choma . Afekty jak widać , poszerzył sobie mieszkanie z Bielskiego na w wilii na Reja , bezpośrednio sąsiadującą z Domkiem Ogrodnika. Czyli można ? , można , moja odpowiedź. A tak na poważnie przez 16 lat "wadzy" poszerzył mieścinę o część Kruhela , co ciekawe sołtysem tej wsi był nijaki Górski (może jest) wcześniej oficer WOP , później przez kilka lat rzecznik prasowy Urzędu Miasta. Czy się mylę?, może wiedza moja zbyt mała ale nie wiem nic więcej o poszerzeniu Przemyśla przez Chomę.
Gorszych bzdur dawno nie czytałam. A co niby wsie dostają wszystko darmowe. Trochę trzeba pomyśleć zanim się coś będzie komentować
Super pomysł już dawno powinni to zrobić. I teraz doskonale widać będzie kto chce rozwoju miasta, a kto jest zwykłym darmozjadem i ma wyjebane na Przemyśl. A.... za plecami płacze jak to inne regiony na Podkarpaciu się rozwijają.Będę z radością teraz śledził komentarze maruderów. HAHAHA
Ta cała władza to porażka pIS.....tragedia......Niech może w końcu przejmie władzę tego miasta ż rozumem i mądra głową...
po co nam wsie ? Lwów,Tarnopol,Równe,Łuck odebrac i cieszyc sie zyciem :) tak powaznie to nikt na to nie pozwoli obiecanki cacanki a bedzie takie samo gowno jakie jest koscioly szmateksy pizzerie i pustki na ulicach to miasto widmo umarło jezeli nie bedzie pomyslu na reanimacje na sciagniecie mlodziezy do miasta to za pare lat kabany zagarna Przemyśl i tyle bedzie narazie wladze do tego chyba dążą
I tak przed każdymi wyborami to już jest żałosne .
"wypełnia funkcję ponadregionalną: tutaj wiele osób koncentruje swoje interesy życiowe, a tak naprawdę tylko śpi poza granicami miasta" co za idiotyczne gadanie. Co się dzieje w tym mieście????? NIC!!!!!!! Zabiliście wy rządzący nasz Przemyśl.
Pytanie po co? Do strefy ekonomicznej nie potrafia znalezc inwestorow, co ma dac poszerzenie ja sie pytam. W miescie jest mase terenu pod inwestycje ktory stoi niezagospodarowany. Po co miastu sztuczne 6 tys obywateli? Co to nam wszystkim da?
Czy panu Hamryszczakowi skończyły się lekarstwa,czy lekarz prowadzący udał się na urlop?
o kasę /z podatków / mu idzie ??
Pan Hamryszczak obiecuje pkt 1. Pozyskiwać dla miasta inwestorów. Dlaczego przez 4 lata współrządzenia miastem , nie ściągnięto nikogo?Ktoś zabraniał? W pkt. 4 obiecuje . Przyjazny , dostępny urząd .Dlaczego przez 4 lata , jego współrządzenia ...nie było ani przyjażnie, ani dostępnie? Ktoś zabraniał? Taki program , to może mieć ktoś kto po raz pierwszy staruje na prezydenta. W ustach starającego się o reelekcję ....to brzmi , proszę o kolejne 4 lata sponsorowania mojego in vitro.