Reklama

Przemyśl od Malhowic po Wapowce? Miasto wchłonie gminę wiejską?

19/09/2018 18:45

Miasto może powiększyć swoje granice o kilka miejscowości albo przyjąć całą gminę wiejską Przemyśl. Choć może brzmi to niezbyt realnie, to nie jest nieprawdopodobne. Tym bardziej, że słowa te oficjalnie wypowiadają przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Poszerzenie granic Przemyśla to jeden z pomysłów Janusza Hamryszczaka, kandydata na prezydenta z ramienia PiS. – Proszę zwrócić uwagę, że Przemyśl jako jedyne miasto w powiecie przemyskim wypełnia funkcję ponadregionalną: tutaj wiele osób koncentruje swoje interesy życiowe, a tak naprawdę tylko śpi poza granicami miasta. Te osoby na ogół pracują w Przemyślu, a dzieci chodzą do szkół w Przemyślu. Więc my już jesteśmy organizmem w pewien sposób połączonym – powiedział J. Hamryszczak.

 

Dwa warianty

Poszerzenie granic mogłoby się odbyć na dwa sposoby. Pierwszy wariant to przyłączenie[paywall] wsi bezpośrednio graniczących z miastem: Krównik, Pikulic, Nehrybki i Ostrowa z gminy Przemyśl oraz Prałkowiec z gminy Krasiczyn.

Reklama

Drugi wariant nie oznacza nic innego, jak przyłączenie do Przemyśla całej gminy wiejskiej Przemyśl. Tym samym granice miasta sięgałyby aż po Wapowce od strony zachodniej, Witoszyńce od południowej oraz Rożubowice, Stanisławczyk i Malhowice od wschodniej. Gdyby tak się stało, planowane przejście graniczne w Malhowicach byłoby... w Przemyślu.

– Można wtedy liczyć na tzw. premią połączeniową. Środki te mogą być kierowane na niedobory w infrastrukturze przyłączanych jednostek – mówi J. Hamryszczak.

– Być może będą takie uregulowania ustawowe, że tzw. gminy obwarzankowe zostaną zlikwidowane. Wtedy problem będzie rozwiązany z góry – dodał poseł Andrzej Matusiewicz (PiS).

Reklama

Taka ustawa nie oznacza nic innego, jak likwidację wszystkich gmin wiejskich, które siedzibę mają w nienależącym do niej mieście. Funkcjonują one praktycznie przy każdym mieście powiatowym. Pozytywnie o takim rozwiązaniu wypowiada się Związek Miast Polskich.

 

Gmina nie chce do miasta

Co o pomyśle J. Hamryszczaka sądzi wójt gminy Przemyśl? – Zdecydowanie jestem przeciwnikiem przyłączenia gminy do miasta, czy też wyrywania pojedynczych miejscowości. Z prostej przyczyny: my w tych miejscowościach inwestujemy, a kiedy zostaną przyłączone, będą peryferyjnymi dzielnicami – podkreśla Andrzej Huk. – Gdyby Przemyśl rozwijał się tak prężnie jak Rzeszów, to moglibyśmy wtedy rozmawiać. Dzisiaj nie widzę takiej możliwości – dodaje.

Reklama

– Kiedyś już miasto podjęło z nami rozmowy na ten temat. Faktycznie, jeśli samorządy połączą się dobrowolnie, jest zwiększenie udziału w podatku PIT o jedną trzecią. Nie są to jednak bardzo duże kwoty – mówi A. Huk. – Na terenie gminy jest siedem małych szkół. Po połączeniu miasto będzie dążyć do ich likwidacji. Automatycznie więc stracimy subwencję i ewentualna premia za połączenie nic nie da – zaznacza.

Zauważa poza tym, że na wioskach ludzie są bardziej skłonni do współpracy i decydowania o sobie np. na zebraniach wiejskich, czego nie można już powiedzieć o miastach, gdzie na zebrania rad osiedlowych przychodzi na ogół garstka osób. – Mówię to nie tylko jako wójt, ale i mieszkaniec wsi, który kiedyś mieszkał w mieście – zaznacza.

Reklama

A. Huk stanowczo zaprzecza plotce, według której ma obiecaną wiceprezydenturę w zamian za połączenie samorządów. – Nie było takich rozmów, nie jestem zainteresowany. A poza tym wybory zweryfikują, kto będzie wójtem – mówi.

 

Stanisław Szewczyk, sołtys Krównik i radny gminny: – Cały czas byłem przeciwnikiem połączenia i przy poprzedniej próbie wybroniliśmy się przed tym. Swoje stanowisko podtrzymuję. Wtedy mieszkańcy nieznaczną większością zdecydowali, że chcą pozostać wioską, a ja jestem z mieszkańcami. Na razie jest nam dobrze, gmina podjęła inwestycje, cała wioska ma kanalizację, drogi są wyremontowane. Jeśli jednak ludzie zdecydowaliby inaczej, to z demokracją nie będę dyskutował.

Reklama

 

Zielona Góra wyjątkiem

Gmina wiejska Przemyśl liczy 108 km kw. powierzchni i nieco ponad 10,5 tys. osób (z każdym rokiem widać tendencję wzrostową). Przemyśl natomiast liczy ok. 61 tys. mieszkańców i 46 km kw. powierzchni. Po ewentualnym połączeniu, terytorium miasta zwiększy się 3-krotnie, ale liczba ludności wzrośnie nieznacznie.

Po 1990 r., tylko raz doszło do dobrowolnego połączenia gminy miejskiej z wiejską. Miało to miejsce w 2015 r. w Zielonej Górze. W skład miasta weszły wszystkie sołectwa gminy wiejskiej. Zielona Góra powiększyła obszar z 58 km kw. do 278 km kw., a liczbę ludności o około 20 tys. do 140 tys.. Tym samym stała się szóstą co do wielkości aglomeracją Polski. Dochody na 2015 rok wzrosły z 588,9 mln zł do 611,4 mln zł, a wydatki z 590,6 mln zł do 619,5 mln zł.

Reklama
Próby poszerzenia granic Przemyśla Robert Choma podejmował 3-krotnie. Wobec sprzeciwu mieszkańców wiosek, rząd zgodził się na przyłączenie do miasta tylko Kruhela Wielkiego.


fot.Paweł Bugira
Janusz Hamryszczak zaprezentował swój program w 5 punktach. Kandydaci do rady miasta mają być połączeniem doświadczenia z młodzieńczymi pomysłami.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Marek - niezalogowany 2018-09-19 19:30:52

    Czy panu Hamryszczakowi skończyły się lekarstwa,czy lekarz prowadzący udał się na urlop?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    xx - niezalogowany 2018-09-19 19:53:50

    o kasę  /z podatków / mu idzie ??

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    pielgrzym - niezalogowany 2018-09-19 20:25:37

    Pan Hamryszczak  obiecuje pkt 1. Pozyskiwać dla miasta inwestorów. Dlaczego przez 4 lata współrządzenia miastem , nie ściągnięto nikogo?Ktoś zabraniał?      W pkt. 4 obiecuje . Przyjazny , dostępny urząd .Dlaczego przez 4 lata , jego współrządzenia ...nie było ani przyjażnie, ani dostępnie?    Ktoś zabraniał?  Taki program , to może mieć ktoś kto po raz pierwszy staruje na prezydenta. W ustach starającego się o reelekcję ....to brzmi , proszę o kolejne  4 lata sponsorowania mojego  in vitro.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama