Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie utrzymał w mocy zarządzenie wojewody podkarpackiego Ewy Leniart o wygaśnięciu mandatu radnego Mariusza Gumiennego, przewodniczącemu Rady Gminy w Medyce, odrzucając jego skargę.
M. Gumienny został wybrany na radnego rady gminy w wyborach samorządowych 21 października 2018 r.
Obecnie jest przewodniczącym Rady Gminy Medyka i równocześnie prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Medyckiej. Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową, więc podlega regulacjom Ustawy o działalności organizacji pożytku publicznego.
Z ustaleń wojewody podkarpackiego E. Leniart wynikało, że[paywall] 1 stycznia 2016 r. pomiędzy Gminnym Centrum Kulturalnym w Medyce a owym stowarzyszeniem została zawarta umowa na bezpłatne użytkowanie lokalu użytkowego o powierzchni 42 m kwadratowych, będącego własnością gminy.
W jej ocenie świadczyło to o tym, że stowarzyszenie prowadzi działalność z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy. Kolejne ustalenia wojewody dotyczyło dwóch dat – 16 lutego 2018 r. i 12 kwietnia 2019 r. To wówczas – jej zdaniem – stowarzyszenie zawarło umowy w sprawie zamieszczania artykułów dotyczących gminy na łamach kwartalnika wydawanego przez ową organizację.
Na podstawie tych umów stowarzyszenie wystawiło trzy faktury, podpisane przez prezesa i jednocześnie radnego M. Gumiennego, na łączną kwotę 3 tys. zł. Faktury te zostały przez gminę zapłacone.
Na tej podstawie wojewoda podkarpacki stwierdziła, że stowarzyszenie prowadzi działalność gospodarczą i czerpie korzyści materialne, m.in. z mienia gminnego.
A radny M. Gumienny, jednocześnie prezes stowarzyszenia, naruszył przepisy Ustawy o samorządzie gminnym, na mocy której „radny nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności”. Podjęła decyzję o wygaśnięciu mandatu radnego M. Gumiennego.
W czerwcu 2021 r. Rada Gminy w Medyce podjęła jednak uchwałę w sprawie odmowy wygaśnięcia mandatu, sprzeciwiając się decyzji E. Leniart. Wobec takiego obrotu sprawy wojewoda podkarpacki jeszcze w tym samym miesiącu zawiadomiła ministra spraw wewnętrznych i administracji o zamiarze wydania zarządzenia zastępczego w tej sprawie. Tak zrobiła.
M. Gumienny nie poddał się jednak, składając skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Ten jednak skargę oddalił, podtrzymując stanowisko wojewody podkarpackiego, że stowarzyszenie prowadzi odpłatną działalność wydawniczą, co jest równoznaczne z prowadzeniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy.
Przewodniczący Rady Gminy Medyka M. Gumienny nie pogodził się jednak z tym stanowiskiem. Zdecydował się oddać sprawę do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
– Rzeczywiście, przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Rzeszowie zakończyła się sprawa dotycząca wygaśnięcia mojego mandatu radnego gminy Medyka, wydanego decyzją administracyjną w postaci zarządzenia zastępczego wojewody podkarpackiego. WSA wydało niekorzystny dla mnie wyrok, lecz skorzystałem z przysługującego mi prawa i złożyłem z dniem ostatniego stycznia skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie – potwierdził.
Tym samym sprawa wygaśnięcia mandatu nadal ma swój bieg urzędowy. M. Gumienny nadal jest przekonany, że powinienem odpierać prowadzony na niego atak.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze