Reklama

PWiK żąda od władz gminy Żurawica 10 tys. zł zadośćuczynienia

Konferencji prasowej z udziałem prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna i prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. Mariusza Kwaśnego było trzeba, aby zdementować nieprawdziwe i krzywdzące – oczywiście zdaniem M. Kwaśnego – informacje na temat działalności tej miejskiej spółki. Chodzi o materiał „Kto komu podnosi ciśnienie, czyli udręki mieszkańców z brakiem wody”, który ukazał się na naszych łamach (nr 37; 16 września br.), tyczący się kilkunastu posesji przy ul. 3 Maja w Żurawicy. Ich mieszkańcy narzekali na permanentne problemy z dostawą wody.

Prezes PWiK sp. z o.o. – choć uczynił to już w owym materiale – raz jeszcze podkreślił, że ewentualne spadki ciśnień i zaniki dostawy wody na terenie gminy Żurawica nie były spowodowane celowym działaniem przedsiębiorstwa[paywall].

– Z artykułu wyłania się obraz firmy, która celowo uprzykrza życie mieszkańcom poprzez manipulowanie parametrami dostarczanej wody. Należy pamiętać, że nasze przedsiębiorstwo realizuje misję społeczną, polegającą na dostarczaniu mieszkańcom wody zdatnej do picia, o najwyższych możliwych parametrach. Nierozerwalnie wiąże się to z zaufaniem publicznym. Nie możemy sobie pozwolić na utratę zaufania naszych klientów. Gmina Żurawica jest jednym z odbiorców naszych usług, z którym mamy podpisaną umowę na dostawę wody. Musimy rzetelnie wywiązywać się z zapisów umowy i zapewniać dostawę wody w odpowiedniej ilości i o określonych  parametrach – powiedział M. Kwaśny.

– Wszelkie manipulowanie parametrami sieci poprzez podwyższanie i obniżanie ciśnienia wody oraz zamykanie i otwieranie zasuw byłoby bardzo szkodliwe nie tylko dla gminy Żurawica, ale również dla naszej infrastruktury, ze względu na znaczne zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia awarii.

Winny reduktor ciśnienia

M. Kwaśny odniósł się także do słów wójta gminy Żurawica Tomasza Szeleszczuka, który na naszych łamach stwierdził, że problem z dostawą wody pojawił się w momencie, kiedy PWiK dowiedział się, że gmina będzie budować swoje ujęcie wody, aby uniezależnić się od miasta. Dodał, że od momentu sławetnej awarii w połowie sierpnia zaczęły się dziać dziwne rzeczy. I że regularnie, zwłaszcza w soboty, obniżane jest ciśnienie wody. Celowo i że nie są to incydenty. Podsumował to słowami:„To zwykła złośliwość. Taka infrastrukturalna recydywa”.

Reklama

Właśnie o celowość i „recydywę” kopię kruszył prezes PWiK sp. z o.o.  
– Nikt z władz gminy nie zwracał się do nas z informacją, że występują jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu sieci wodociągowej, ani też z prośbą o pomoc w ustaleniu przyczyn zaburzeń. Po ukazaniu się tego artykułu, 16 września 2020 roku otrzymaliśmy wiadomość od kierownika komórki komunalnej Urzędu Gminy Żurawica, że została znaleziona przyczyna problemów z dostawą wody. Winnym okazał się reduktor ciśnienia, który znajduje się w eksploatacji służb pana wójta. Tym samym jest to niezbity dowód na to, że nasze przedsiębiorstwo nie miało nic wspólnego z występującymi  nieprawidłowościami w pracy sieci wodociągowej na terenie gminy Żurawica. Do przestrzeni publicznej dotarły jednak fałszywe informacje, które godzą w dobre imię naszej firmy – stwierdził.

Żądania

W związku z pojawieniem się – zdaniem M. Kwaśnego – kłamliwych informacji godzących w dobro spółki, wezwał wójta gminy T. Szeleszczuka m.in. do: zamieszczenia sprostowania według ich wytycznych, zarówno w naszym tygodniku, jak ina stronie internetowej urzędu gminy, profilu FB oraz wpłacenia zadośćuczynienia w wysokości 10 tys. zł za poniesione straty wizerunkowe.

M. Kwaśny zadeklarował, że przekaże te środki na wybrany przez siebie cel charytatywny. A w przypadku odmowy spełnienia tych żądań władze spółki podejmą stosowne kroki prawne.

Reklama

Nie mam czasu na konferencje prasowe

Jako że na konferencję prasową nie został zaproszony wójt gminy Żurawica, zapytaliśmy T. Szeleszczuka, co myśli na temat żądań szefa przemyskiego PWiK-u.

– Cały czas, jak widać, brakuje komunikacji. Na koniec 2019 roku prezes PWiK-u podrzucił nam pismo o 30-procentowej podwyżce wody, zupełnie nie informując nas o tym i nie konsultując z nami tego. Prezes nie powiadomił mnie także o tej sławetnej awarii. Zadzwonili do mnie jego pracownicy. Nie powiadomił o tym nawet swojego szefa. Prezydent Bakun dowiedział się o tym ode mnie. A to nie była byle jaka awaria. Nie jest prawdą, że była niezwłocznie naprawiana. Pracownicy PWiK-u nie mieli podstawowego sprzętu, aby ją usunąć. To tak, jakby malarz przyszedł do roboty bez pędzla. Dostawca wody do naszej gminy nie zaproponował jakiejkolwiek alternatywy, a w końcu ma obowiązek to uczynić. Pięć tysięcy ludzi nie miało wody przez wiele godzin. Na szczęście pomogli nam nasi strażacy. Nie mam zielonego pojęcia, od kogo pan prezes otrzymał informację o tym, że winnym okazał się reduktor ciśnienia u nas. Powiedział, że od kierownika komórki komunalnej Urzędu Gminy Żurawica. U nas nie ma takiej komórki. Nie wiem więc, z jaką fikcyjną osobą pan prezes rozmawiał lub od kogo otrzymał wiadomość. Pracownicy naszego zakładu wodno-kanalizacyjnego systematycznie sprawdzali i odpowietrzali rury, informując mnie, że wina leży po stronie PWiK-u. Z całym szacunkiem, ale bardziej wierzę moim ludziom, którzy idą na miejsce i to sprawdzają. Kompletnie nie rozumiem żądań pana prezesa. To co prawda trudne „małżeństwo”, bardziej z rozsądku niż miłości, ale w żaden sposób nie działamy na niekorzyść spółki, bo przecież kupujemy od niej wodę. Nie mam zamiaru wdawać się w taki styl polityki, jaka uprawiana jest zarówno w mieście, jak i  w spółkach miejskich. Niech się panowie bawią w tych swoich piaskownicach, ja do tego poziomu nie będę się zniżać. Nie mam czasu na organizowanie konferencji prasowych. Mam na głowie ważniejsze sprawy, jak choćby wyjazdy do moich pracowników, którzy układają chodnik w Wyszatycach czy koszą ogromne połacie traw w Orzechowcach. Najważniejsze jest, że w końcu mieszkańcy mają wodę – podsumował T. Szeleszczuk.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Brawo - niezalogowany 2020-10-01 19:34:33

    Samo złoto Panie Wójcie! 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ... - niezalogowany 2020-10-01 19:40:29

    Czas na kolejną konferencje Prezesa... popcorn juz mam

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    . - niezalogowany 2020-10-01 21:04:09

    Szacun dla Żurawicy a p. Prezydent ostatnio kocha konferencje, poczekamy na ruch w sprawie innych spółek miejskich, a robi się nie ciekawie, lada dzień się przekonacie 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama