„Rozbiórka okryłaby hańbą pamięć o bohaterach przelewających krew w obronie Birczy” – czytamy w oświadczeniu rady gminy Bircza na temat postępowania w sprawie pomnika stojącego w centrum tej miejscowości. Dziś – na wniosek wojewody – postępowanie o jego usunięcie zostało zawieszone.
W oświadczeniu, podpisanym przez przewodniczącego Kazimierza Capa, rada gminy wyraża stanowczy sprzeciw wszelkim próbom usunięcia pomnika upamiętniającego obronę Birczy przed OUN-UPA.
„Jak władze samorządowe Birczy jesteśmy oburzeni faktem, iż Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego na podstawie porozumienia z Wojewodą Podkarpackim wszczął postępowanie w sprawie usunięcia pomnika zlokalizowanego przy ul. Rynek w Birczy” – czytamy.
„Jego rozbiórka[paywall] okryłaby hańbą pamięć o bohaterach przelewających krew w obronie Birczy w trzech atakach OUN-UPA w latach 1945 – 1947” – podkreślają radni. Apelują oni do wojewody o objęcie toczącego się postępowania nadzorem, „aby nie doszło do rozbiórki pomnika, a pamięć o Bohaterach Birczy nadal pozostała trwale uhonorowana w godny sposób, co będzie świadczyło o wielkości Narodu Polskiego”.
W piątek, 18 stycznia, Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego zawnioskował do Instytutu Pamięci Narodowej o wydanie opinii, czy stojący na birczańskim Rynku pomnik upamiętniający obrońców Birczy, nie nosi znamion propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Kontrowersje budzi wymienienie na tablicy milicjantów oraz żołnierzy Wojska Polskiego i Wojsk Ochrony Pogranicza.
Rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek wyjaśnia, że postępowanie jest związane z realizacją przepisów tzw. „ustawy dekomunizacyjnej” i likwidacja pomnika nie jest przesądzona.
– Zgodnie z ustawą, kluczowa do wydania decyzji w takim postępowaniu jest opinia Instytutu Pamięci Narodowej – informuje M. Waksmundzka-Szarek.
Wojewoda zawnioskowała do inspektora nadzoru budowlanego o zawieszenie postępowania w sprawie pomnika w Birczy. – Powodem tego jest powzięcie informacji o trwających ustaleniach ostatecznej treści napisu na tablicy wspomnianego pomnika, które są obecnie przedmiotem prac działającego przy rzeszowskim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – poinformowała M. Waksmundzka-Szarek.
Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przychylił się do tego wniosku.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Brawo Birczanie tak trzymac i walczcie podobnie jak wasi Bohaterscy Mieszkancy z bandziorami,którzy teraz przebrani w urzedowe garniturki chca zrobic to czego nie udało sie ich dziadkom.
Ale jaja.Tego jeszcze nie grali.Jak się dobrze postarają to Bircza będzie miała nawet męczenników.Obronili a potem męczyli skutecznie Birczan przez kolejne 50 lat.Pomnik się im należy a jakże.
Wielka rada Birczy ma plan działania rozwoju gminy jak było obiecywane przed wyborami czy improwizacja od wypłaty do wypłaty
Brawo Birczanie tak trzymac i walczcie podobnie jak wasi Bohaterscy Mieszkancy z bandziorami,którzy teraz przebrani w urzedowe garniturki chca zrobic to czego nie udało sie ich dziadkom.
100/100
Ale jaja.Tego jeszcze nie grali.Jak się dobrze postarają to Bircza będzie miała nawet męczenników.Obronili a potem męczyli skutecznie Birczan przez kolejne 50 lat.Pomnik się im należy a jakże.