Reklama

Rada gminy broni pomnika

28/01/2019 19:00

„Rozbiórka okryłaby hańbą pamięć o bohaterach przelewających krew w obronie Birczy” – czytamy w oświadczeniu rady gminy Bircza na temat postępowania w sprawie pomnika stojącego w centrum tej miejscowości. Dziś – na wniosek wojewody – postępowanie o jego usunięcie zostało zawieszone.

W oświadczeniu, podpisanym przez przewodniczącego Kazimierza Capa, rada gminy wyraża stanowczy sprzeciw wszelkim próbom usunięcia pomnika upamiętniającego obronę Birczy przed OUN-UPA.

„Jak władze samorządowe Birczy jesteśmy oburzeni faktem, iż Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego na podstawie porozumienia z Wojewodą Podkarpackim wszczął postępowanie w sprawie usunięcia pomnika zlokalizowanego przy ul. Rynek w Birczy” – czytamy.

„Jego rozbiórka[paywall] okryłaby hańbą pamięć o bohaterach przelewających krew w obronie Birczy w trzech atakach OUN-UPA w latach 1945 – 1947” – podkreślają radni. Apelują oni do wojewody o objęcie toczącego się postępowania nadzorem, „aby nie doszło do rozbiórki pomnika, a pamięć o Bohaterach Birczy nadal pozostała trwale uhonorowana w godny sposób, co będzie świadczyło o wielkości Narodu Polskiego”.

Reklama

W piątek, 18 stycznia, Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego zawnioskował do Instytutu Pamięci Narodowej o wydanie opinii, czy stojący na birczańskim Rynku pomnik upamiętniający obrońców Birczy, nie nosi znamion propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Kontrowersje budzi wymienienie na tablicy milicjantów oraz żołnierzy Wojska Polskiego i Wojsk Ochrony Pogranicza.

Rzecznik prasowy wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek wyjaśnia, że postępowanie jest związane z realizacją przepisów tzw. „ustawy dekomunizacyjnej” i likwidacja pomnika nie jest przesądzona.

Reklama

– Zgodnie z ustawą, kluczowa do wydania decyzji w takim postępowaniu jest opinia Instytutu Pamięci Narodowej – informuje M. Waksmundzka-Szarek.

Z ostatniej chwili:

Wojewoda zawnioskowała do inspektora nadzoru budowlanego o zawieszenie postępowania w sprawie pomnika w Birczy. – Powodem tego jest powzięcie informacji o trwających ustaleniach ostatecznej treści napisu na tablicy wspomnianego pomnika, które są obecnie przedmiotem prac działającego przy rzeszowskim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – poinformowała M. Waksmundzka-Szarek.

Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego przychylił się do tego wniosku.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    przemyslak - niezalogowany 2019-01-29 07:37:22

    Brawo Birczanie tak trzymac i walczcie podobnie jak wasi Bohaterscy Mieszkancy z bandziorami,którzy teraz przebrani w urzedowe garniturki chca zrobic to czego nie udało sie ich  dziadkom.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gość 2019-01-29 10:05:45

    100/100

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-01-29 10:40:46

    Ale jaja.Tego jeszcze nie grali.Jak się dobrze postarają to Bircza będzie miała nawet męczenników.Obronili a potem męczyli skutecznie  Birczan  przez kolejne 50 lat.Pomnik się im należy a jakże.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama