Radni przyjęli nową treść tablicy na pomniku upamiętniającym obrońców Birczy. To odpowiedź na kontrowersje, jakie pojawiły się wokół tego miejsca.
Spór dotyczy tego, czy pomnik nie nosi znamion propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Jeśli by tak było, byłby sprzeczny z przepisami tzw. „ustawy dekomunizacyjnej”. Kontrowersje budzi wymienienie na tablicy milicjantów oraz żołnierzy Wojska Polskiego i Wojsk Ochrony Pogranicza. Birczanie jednak nie chcą tej treści zmieniać, ponieważ byłoby to pominięciem prawdy historycznej[paywall].
W styczniu postępowanie w tej sprawie wszczął Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego na wniosek wojewody podkarpackiego. Opinię w tej sprawie ma wydać Instytut Pamięci Narodowej.
Jak stwierdziła rzecznik wojewody Małgorzata Waksmundzka-Szarek, zanim rozpoczęto postępowanie, wojewoda zwróciła się do władz Birczy o podjęcie działań związanych z realizacją ustawy. Te jednak nic w tej sprawie nie zrobiły. Nie jest to prawdą. W marcu 2018 r. rada gminy podjęła uchwałę zmieniającą treść tablicy. Pod koniec stycznia postępowanie nadzoru budowlanego zostało zawieszone.
Po konsultacjach z przemyskim zarządem okręgowym Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, rada gminy w Birczy jednomyślnie przyjęła nową treść tablicy.
Proponowana treść tablicy:
„Żywi to pamiętają, żywi dziś czuwają”. W hołdzie OBROŃCOM BIRCZY Żołnierzom Wojska Polskiego, Milicjantom, Członkom Lokalnej Samoobrony, Podziemia Niepodległościowego, Wszystkim Walczącym i Poległym w Walkach ze zbrodniczymi Formacjami OUN i UPA na terenie GMINY BIRCZA w latach 1944 – 1947. Społeczeństwo gminy Bircza.
Obecna treść tablicy:
„Żywi to pamiętają, żywi dziś czuwają”. Poległym w walkach z faszystowskimi bandami UPA w latach 1944 – 1947 żołnierzom WP, WOP, KBW, funkcjonariuszom MO i ORMO w XV rocznicę powstania milicji obywatelskiej.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze