Przez wiele lat mieszkańcy gminy Orły nie musieli płacić podatku za budynki mieszkalne. Zmieni się to od 1 stycznia 2020 r. Powodem – jak tłumaczą władze samorządu – jest brak pieniędzy na oświatę. Wzrosną też inne podatki lokalne.

fot.Paweł Bugira
Rada gminy jednogłośnie przyjęła nowe stawki podatków. – To nie jest nasz wymysł. Na chwilę obecną zwolniliśmy jeszcze z płacenia za budynki gospodarcze – zaznaczyła Małgorzata Hawryś, przewodnicząca rady gminy Orły (w środku).
Dla mieszkańców gminy Orły ta informacja jest bulwersująca, bo od stycznia trzeba płacić więcej. Dla innych zadziwiająca, ponieważ taki podatek obowiązuje ich „od zawsze”. W Orłach korzystano jednak z ustawowej możliwości zwolnień z podatków od nieruchomości. – Do tej pory było nas na to stać – mówią radni. Co się zmieniło?[paywall]
– Powstała luka związana z naszą oświatą – powiedziała skarbnik gminy Teresa Oczkoś. Sprawa ta była szeroko omawiana na początku 2019 r. Rada gminy planowała zlikwidować szkoły w Nizinach, Walawie, Trójczycach i Zadąbrowiu i przekształcić je w filie innych szkół podstawowych. Powodem miały być niewystarczające środki na utrzymanie szkół, przez co gmina z roku na rok musi coraz więcej dopłacać do nich z własnego budżetu. Skarbnik już wtedy podkreślała, że lokalne podatki są na niezmienionym poziomie, a wydatki ciągle rosną. Jak powtarzał wójt Bogusław Słabicki, jedynym rozwiązaniem – innym niż reorganizacja oświaty – jest podniesienie podatków.
Rodzice uczniów szkół, które miały zostać zlikwidowane, jednoznacznie się tym planom sprzeciwiali. Ostatecznie zgody na zmiany nie wyraził kurator oświaty i do przekształceń w gminnym szkolnictwie nie doszło.
– W styczniu przedstawiany był raport, w którym brakowało 4 miliony 112 tysięcy 900 złotych. W tej chwili został przedłożony projekt budżetu na przyszły rok i jeżeli chodzi o oświatę, to brak jest wyższy o 823 tysiące, czyli z budżetu gminy trzeba będzie na oświatę przeznaczyć 4 miliony 936 tysięcy, nie biorąc pod uwagę oddziałów, które powstaną we wrześniu – wyliczała T. Oczkoś.
Już w lutym rada zdecydowała o rezygnacji z funduszu sołeckiego dla wszystkich miejscowości, co dało 450 tys. zł. – Pozostałe środki muszą skąd się znaleźć, żeby pokryć braki i dlatego zwolnienie z tytułu podatku od mieszkań zostaje zlikwidowane od przyszłego roku – uzasadniała skarbnik.
Podatek od powierzchni mieszkalnej wyniesie 0,81 zł od metra kwadratowego. 20,50 zł trzeba będzie płacić za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
– Taki podatek obowiązuje od 1991 roku i to nie jest nasz wymysł. Do tej pory rada gminy zwalniała z niego i go nie naliczaliśmy. Na chwilę obecną zwolniliśmy jeszcze z płacenia za budynki gospodarcze, bo stawka jest bardzo wysoka i nie chcemy jeszcze wprowadzać tego podatku – zaznaczyła Małgorzata Hawryś, przewodnicząca rady gminy Orły.
Część ulg została utrzymana. Rada zdecydowała, że podatku nie trzeba płacić za zabudowania gospodarcze oraz garaże, budynki i grunty przeznaczone na prowadzenie działalności: kulturalnej, bibliotekarskiej; z zakresu ochrony przeciwpożarowej; z zakresu kultury fizycznej i sportu oraz grunty sklasyfikowane jako drogi.
Z tytułu wszystkich podatków od nieruchomości gmina uzyska 350 tys. zł.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Dobra zmiana PiS ogarnęła swój bastion ciemnoty. Podkarpacie płacze i płaci. Teraz głosujcie w maju na notariusza. Jeszcze bardziej wam się polepszy.
Wreszcie ktoś się tym tłustym kotom dobiera do dupy he he
Redaktorze to nie jest podatek od nieruchomości bo taki już płacimy, a to co ma być to podatek mieszkaniowy
Doliczyć jeszcze podatek za zagospodarowanie budynków gospodarczych na działalnośc przedsiebiorcza i rzemieslniczą.To samo powinno dotyczyc gmin osciennych
Czy aby nazwisko pani przewodniczącej rady gminy Orły ...
Panie Redaktorze, Szanowna Redakcjo... przewodniczącą rady gminy Orły jest Pani Małgorzata Hawro!
Skorzystanie z ulgi o niepłaceniu podatku od nieruchomosci dot. budynków mieszkalnych był dla mieszkańców bardzo dużym przywilejem . Mieszkańcy ościennych gmin płacący taki podatek dziwią się dlaczego właściciele nieruchomości w gminie Orły tak bardzo się buntują , przecież Wójt mógł to zrobić w każdej chwili ..... ale skoro nie było takiej potrzeby to tego nie robił.
Skopiuje ten komentarz i będę pokazywać dzieciom w celu przedstawienia przykładu analfabetyzmu.Tyle błędów w wypowiedzi świadczy o Pana/i brakach w edukacji i kulturze osobistej.
Nie ma czegoś takiego jak podatek mieszkaniowy. Jest podatek od nieruchomości dotyczący budynków mieszkalnych i o takim tu mowa. Istnieje on w całej Polsce
Dobra zmiana PiS ogarnęła swój bastion ciemnoty. Podkarpacie płacze i płaci. Teraz głosujcie w maju na notariusza. Jeszcze bardziej wam się polepszy.
Wreszcie ktoś się tym tłustym kotom dobiera do dupy he he
Widziały gały kogo sobie wybierały