Reklama

RIO zatwierdziła budżet Przemyśla po poprawkach

Podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej radni opozycji (mający większość w radzie) poinformowali, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie zaakceptowała ich poprawki w sprawie budżetu miasta Przemyśla na 2021 r. – Teraz żądamy od prezydenta jego realizacji. I zapewniamy, że regularnie będziemy oczekiwać od niego sprawozdania w tym zakresie – stwierdził radny Regii Civitas Dariusz Lasek.

Podczas sesji budżetowej radni trzech klubów: PiS, Regia Civitas i Naszego Przemyśla oraz radna niezależna złożyli kilkanaście poprawek (na kwotę ponad 2 mln zł), wprowadzając je do budżetu na 2021 r.

Podstawą zwiększenia wydatków był pomysł zbycia części mienia komunalnego (rozłożonego na lata 2021 – 2024) jeszcze w br. za ponad 2 mln zł. Wspomniani uznali, że – wbrew stanowisku prezydenta – ma on wszelkie instrumenty do tego, aby dochody te były zdecydowanie wyższe, niż zaproponował i zaplanował[paywall].

W korespondencji z RIO (instytucją powołaną m.in. do kontroli uchwał budżetowych) radni – jak poinformowali podczas konferencji – wykazali, że obecnie trwające postępowania przetargowe powinny wygenerować ponad 5,7 mln zł dochodu, a nie zaplanowane przez prezydenta 1,5 mln zł.

– Chcemy podkreślić, że podana wartość pochodzi z oficjalnej strony miasta Przemyśla i dotyczy 35 nieruchomości, co do których rada miejska wydała zgody na zbycie. Prezydent oparł swój plan sprzedaży nieruchomości za 1,5 miliona złotych na założeniu, że sprzeda w 2021 roku cztery działki przy ulicach: Bilana, Przekopanej, Potokowej oraz jeden z kompleksów w strefie ekonomicznej – powiedział wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Robert Bal (RC).

– W międzyczasie jednak, już w tym roku, prezydent sprzedał działkę przy ulicy Rakoczego, którą zaplanował do sprzedaży w 2024 roku, przy ulicy Szwoleżerskiej, zaplanowaną do sprzedaży w 2023 roku czy działkę przy ulicy Sybiraków, której w planie sprzedawać w ogóle nie miał. To wskazuje na, delikatnie mówiąc, nierzetelność informacji przedkładanej przez prezydenta zarówno radnym, jak i RIO. I niechęć do aktywnego pozyskiwania środków niezbędnych do realizacji różnych, małych i wielkich zadań, na które oczekują nasi mieszkańcy – dodał.

Reklama

Wciąż brakuje współpracy

Podczas konferencji gospodarze spotkania zaprezentowali treść specjalnego oświadczenia, parafowanego przez wszystkich 12 radnych opozycji. Proszą (który to już raz) w nim o konstruktywną współpracę z władzami miasta.

„(...) Do dzisiaj nie wiemy, jakie są zadania i jaki jest ich zakres w złożonym projekcie o wartości 10 mln euro do środków norweskich. Prezydent odmawia przedstawienia pisemnej informacji w tym zakresie, proponując wizytę w merytorycznym wydziale i przeglądnięcie dokumentacji na miejscu (...).

Nie mamy żadnej wiedzy na temat Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Idea wygląda na słuszną, ale jest wiele pytań, na które brak jest odpowiedzi. Nie wiemy, jakie wydatki gmina będzie musiała ponieść, jakie są szacunkowe koszty inwestycji planowej w Przemyślu, jaka jest szacowana wysokość czynszu wraz z kosztami obsługi kredytu? (...).

Kolejny przykład to sprawa dolnej stacji kolejki. Prezydent wielokrotnie zarzucał nam, że nie chcieliśmy się zgodzić na środki na niezbędne przeglądy i modernizację. Jest to zwykłe kłamstwo, bo prezydent nigdy nie wystąpił do rady z takim wnioskiem. Domagał się za to zwiększenia dotacji, bez możliwości kontroli, na co zostanie ona wydana (...)” – napisali m.in. radni opozycyjni.

Reklama

Radni nie wskazali

– Przedstawiłem swoje stanowisko Regionalnej Izbie Obrachunkowej, wskazując między innymi, że podwyższenie dochodu ze sprzedaży w takiej wysokości jest nieuzasadnione, bo rada miejska nie wskazała dodatkowych nieruchomości do sprzedaży w latach 2021 – 2024, ani nie przesunęła sprzedaży określonych nieruchomości z lat 2022 – 2024 na rok bieżący. Odwołałem się również do zasobu tych nieruchomości, z których niektóre nie sprzedają się od wielu lat, a także do trudnego roku przez trwającą epidemię, w czasie której zainteresowanie nabyciem nieruchomości znacznie spadło – stwierdził jeszcze przed decyzją RIO prezydent miasta W. Bakun.

– Wielokrotnie zapewniałem radnych, że w przypadku, gdy wskażą wszystkie nieruchomości z czterech lat, które powinny być sprzedane w jednym roku, sporządzę projekt uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej w tym zakresie. Takie dane są niezbędne do jej sporządzenia – dodał.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    $$ - niezalogowany 2021-03-26 17:57:45

    Litości  ONI żądają  te PARTYJNE SŁUGUSY za własne stołki + pensyjki upodlą się do granic krowiego ŁAJNA - WSTYD zamiast zgody sieją wciąż nienawiść i swary

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    As - niezalogowany 2021-03-26 18:17:24

    Mow za siebieTo twoje zdanie.Kto Ci kazal tak napisac A kto Ci wdtydu nie przynosi?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    miś - niezalogowany 2021-03-26 20:48:31

    TOWARZYSZE Z RIO ZGADZAJĄ SIĘ Z TOWARZYSZAMI PIS. Bo ich byt zawodowy zależy od partii. podobnie jak w SG, policji i innych instytucji. amen

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama