Reklama

Rozbudują autobusową „flotę” MZK

W nietypowym terminie, bo w poniedziałek, 24 października br., odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Przemyśla. Jej zwołanie było konieczne, bo radni szybko musieli podjąć uchwałę w sprawie projektu „Rozbudowy i integracji systemu komunikacji publicznej na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego”.

Projekt będzie współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. Aby starać się o unijne dofinansowanie, trzeba było błyskawicznie parafować umowę partnerską, bo w przedsięwzięciu, oprócz miasta, uczestniczyć będą także powiat przemyski i gmina wiejska Przemyśl[paywall].

Tzw. liderem projektu będzie miasto. Rozbudowa systemu komunikacji przyniesie mu kilka wymiernych efektów. Zakupionych zostanie 15 nowych autobusów, w tym dwa na gaz ziemny, oczywiście na potrzeby Miejskiego Zakładu Komunikacji sp. z o.o. Zarówno zakupione, jak i te będące obecnie w taborze zakładu zostaną wyposażone w nowe urządzenia. Dzięki dotacji wybudowanych zostanie 12 nowych wiat przystankowych na terenie miasta. Całość kosztować będzie 26 mln 933 tys. 17 zł, z czego unijne dofinansowanie to 17 mln 113 tys. 514 zł. Ze wspomnianych pieniędzy rozbudowany zostanie ponadto ponadkilometrowy odcinek ulicy Wysockiego na Lipowicy (odcinek do granicy miasta w kierunku Ujkowic).

Reklama

Powiat przemyski zyska na tym przebudowę ponad 2,5-kilometrowego odcinka tej samej drogi, od granicy miasta do Ujkowic. Koszt to 1 mln 201 tys. 499 zł (unijna dotacja: 1 mln 21 tys. 274 zł), z kolei gmina wiejska Przemyśl „wzbogaci się” o dwie nowe pętle autobusowe oraz gruntowaną przebudowę sześciu zatok autobusowych. Koszt to 841 tys. 682 zł (unijna dotacja: 715 tys. 430 zł). Projekt ma być realizowany w latach 2017 – 2018.

Podczas sesji radni przyjęli wszystkie proponowane projekty uchwał, w tym m.in. plan zagospodarowania miejscowego „Fortu Ostrów” i „Słowackiego III”, przesunięcia pieniędzy w miejskim budżecie czy ustalenie stawek podatku od nieruchomości. Było to konieczne w związku z corocznym obwieszczeniem ministra finansów, który ogłosił górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych od 2017 r. Stawki obowiązujące w Przemyślu nie zmieniły się.
MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Piękna_nieznajoma - niezalogowany 2016-10-30 14:36:23

    Czy idąc tą myślą będzie wiecej kursów do miejscowości z gminy wiejskiej Przemyśl? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dd - niezalogowany 2016-10-30 17:32:49

    brawo

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    dd - niezalogowany 2017-03-26 23:13:50

    Dzis juz wiadomo-"floty" nie bedzie!! tak to jest jak sie pisze o czymś niesprawdzonym,proponuję zajać sie tematem i specjalistami w UM,żenada

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama