W Przemyślu już po raz ósmy odbyła się, organizowana przez Fundację Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym ”jerzyk” z Przemyśla, Międzynarodowa Konferencja Medyczna. Tematem tegorocznej były „Zaburzenia rozwojowe, dysfunkcje nabyte i choroby przewlekłe u dzieci i młodzieży”.
Honorowy patronat nad konferencją objęli: starosta przemyski Jan Pączek i prezydent Przemyśla Robert Choma. Po raz kolejny skupiła ona wybitnych wykładowców zarówno z Polski, jak i z zagranicy[paywall].
– Rozwój emocjonalny dzieci i młodzieży w wyniku zakłócających czynników może zostać zachwiany. Zaburzenia rozwojowe charakteryzują się poważnym zniekształceniem funkcjonowania intelektualnego, emocjonalnego, społecznego i ruchowego. Proces diagnozowania i wspomagania jest złożony. Wymaga nie tylko znajomości metod diagnozowania, konkretnych kryteriów diagnozowania określonej dysfunkcji, ale również wiedzy z zakresu psychologii dziecka – powiedział prezes „jerzyka” Artur Cieliński.
Wykład inauguracyjny wygłosił stały uczestnik konferencji i przyjaciel fundacji prof. dr hab. n. med. Jerzy Kowalczyk, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Profesor Kowalczyk w sposób bardzo ciekawy i rzeczowy przedstawił zarówno korzyści wynikające z wykorzystania krwi pępowinowej w leczeniu dzieci, jak i problemy z efektywnym zastosowaniem pochodzących z niej komórek macierzystych, skutecznością ich działania, prawdopodobieństwem wykorzystania oraz warunkami i sposobami przechowywania. Temat wywołał ożywioną dyskusję.
Kolejnymi prelegentami byli: dr n. med. Hałyna Luń (zastępca dyrektora ds. lecznictwa Centrum Rehabilitacji „Elita” we Lwowie, konsultant Międzynarodowej Kliniki Rehabilitacji w Truskawcu na Ukrainie) oraz dr n. med. Joanna Hyrnik ze Śląskiego Centrum Psychoterapii Nerwic w Katowicach oraz Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu.
Lekarz pediatra Wiesław Morawski z Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu mówił o wybranych problemach zdrowotnych, będących efektem kontaktu dziecka z psem.
– Temat okazał się bardzo ciekawy, bo praktycznie każde dziecko ma jakiś kontakt z psem, nawet jeżeli nie ma go w domu. Niestety, większość osób nie zdaje sobie sprawy, że bez zachowania odpowiednich środków ostrożności i higieny w bezpośrednim kontakcie z psem dziecko narażone jest na wiele niebezpieczeństw, których można uniknąć. Jednocześnie nie należy demonizować zagrożeń, jakie z tych kontaktów płyną. Konferencja cieszyła się sporym zainteresowaniem uczestników, którzy podczas ożywionych dyskusji zadawali wykładowcom wiele pytań – podsumował A. Cieliński.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.YOUTUBE.COM - DR. CZERNIAK: ZACZYNA SIĘ HOLOCAUST POLAKÓW
YOUTUBE.COM - DR. CZERNIAK: ZACZYNA SIĘ HOLOCAUST POLAKÓW