Reklama

Rozmawiali o rozwoju emocjonalnym dzieci i młodzieży

W Przemyślu już po raz ósmy odbyła się, organizowana przez Fundację Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym ”jerzyk” z Przemyśla, Międzynarodowa Konferencja Medyczna. Tematem tegorocznej były „Zaburzenia rozwojowe, dysfunkcje nabyte i choroby przewlekłe u dzieci i młodzieży”.

Honorowy patronat nad konferencją objęli: starosta przemyski Jan Pączek i prezydent Przemyśla Robert Choma. Po raz kolejny skupiła ona wybitnych wykładowców zarówno z Polski, jak i z zagranicy[paywall].

– Rozwój emocjonalny dzieci i młodzieży w wyniku zakłócających czynników może zostać zachwiany. Zaburzenia rozwojowe charakteryzują się poważnym zniekształceniem funkcjonowania intelektualnego, emocjonalnego, społecznego i ruchowego. Proces diagnozowania i wspomagania jest złożony. Wymaga nie tylko znajomości metod diagnozowania, konkretnych kryteriów diagnozowania określonej dysfunkcji, ale również wiedzy z zakresu psychologii dziecka – powiedział prezes „jerzyka” Artur Cieliński.

Reklama

Wykłady, prelekcje

Wykład inauguracyjny wygłosił stały uczestnik konferencji i przyjaciel fundacji prof. dr hab. n. med. Jerzy Kowalczyk, kierownik Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Profesor Kowalczyk w sposób bardzo ciekawy i rzeczowy przedstawił zarówno korzyści wynikające z wykorzystania krwi pępowinowej w leczeniu dzieci, jak i problemy z efektywnym zastosowaniem pochodzących z niej komórek macierzystych, skutecznością  ich działania, prawdopodobieństwem wykorzystania oraz warunkami i sposobami przechowywania. Temat wywołał ożywioną dyskusję.

Kontakt dziecka z psem

Kolejnymi prelegentami byli: dr n. med. Hałyna Luń (zastępca dyrektora ds. lecznictwa Centrum Rehabilitacji „Elita” we Lwowie, konsultant Międzynarodowej Kliniki Rehabilitacji w Truskawcu na Ukrainie) oraz dr n. med. Joanna Hyrnik ze Śląskiego Centrum Psychoterapii Nerwic w Katowicach oraz Oddziału Klinicznego Psychiatrii i Psychoterapii Wieku Rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu.

Reklama

Lekarz pediatra Wiesław Morawski z Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu mówił o wybranych problemach zdrowotnych, będących efektem kontaktu dziecka z psem.

– Temat okazał się bardzo ciekawy, bo praktycznie każde dziecko ma jakiś kontakt z psem, nawet jeżeli nie ma go w domu. Niestety, większość osób nie zdaje sobie sprawy, że bez zachowania odpowiednich środków ostrożności i higieny w bezpośrednim kontakcie z psem dziecko narażone jest na wiele niebezpieczeństw, których można uniknąć. Jednocześnie nie należy demonizować zagrożeń, jakie z tych kontaktów płyną. Konferencja cieszyła się sporym zainteresowaniem uczestników, którzy podczas ożywionych dyskusji zadawali wykładowcom wiele pytań – podsumował A. Cieliński.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    su-metal - niezalogowany 2018-11-16 18:49:21

    YOUTUBE.COM - DR. CZERNIAK: ZACZYNA SIĘ HOLOCAUST POLAKÓW

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama