Reklama

Rybka lubi pływać, czyli Festiwal Smaków w Cieszanowie 2021 [ZDJĘCIA]

Tematem przewodnim 2. edycji Festiwalu Smaków były ryby słodkowodne – można było je łowić, sprawiać i smakować w rozmaitych postaciach. Wydarzenie zainicjowały zmagania wędkarskie, ale główna część festiwalu odbyła się nieco później.

Dlaczego w tym roku na warsztat wzięto ryby?

– Spożywanie ryb, zwłaszcza tych słodkowodnych, jest mało popularne w kulturze kulinarnej Polaków i rzadko goszczą one na polskich stołach w ciągu roku, a szkoda, bo dla spożywającego to bomba witaminowa nie tylko od święta. Ryby, zwłaszcza te, które mamy w zasięgu ręki, są pełne białka, kwasów omega 3, witamin A, D oraz z grupy B. Festiwal Smaków poprzez zaplanowane działania, takie jak chociażby warsztaty filetowania karpia czy wielkie gotowanie zupy rybnej, przybliżył nam ten produkt, a jednocześnie podczas wydarzenia zachęcał do integracji i spożywania ryb pochodzących z roztoczańskich stawów – wyjaśnia dyrektorka Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie Marlena Wiciejowska[paywall].

Wkoło ryb

25 czerwca imprezę otworzyła konferencja „Wartości odżywcze ryb słodkowodnych”. Była też rywalizacja! Podczas konkursu „Ryby – tradycyjne receptury” w szranki stanęły 3 gospodarstwa rybackie: Karpiówka z Bełżca, Chata Rybaka z Bondyrza i Smolin Fish z Rudy Różanieckiej.

Kolejnym ważnym punktem był II Turniej Nalewek pn. „Nalewki na Kresach”, podczas którego oceniono aż 71 trunków. Z kolei 26 czerwca rano ruszył prestiżowy konkurs Kulinarnego Pucharu Polski „Smaki Galicji”, w którym udział wzięły 4 dwuosobowe drużyny.

Odbył się również Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich „Galicyjska Miska”. Były: pokaz filetowania karpia i wielkie gotowanie zupy rybnej połączone z degustacją, a PZW Przemyśl zaprezentował profesjonalne stanowisko wędkarskie. Scenę zaś opanowały: Niezapominajki, Kapela Nad Brusienką, Szarotki i Kapela Podwórkowa Pawlaki.

Reklama

Kucharskie sławy

– Festiwal Smaków w Cieszanowie promuje szeroko pojętą kulturę kulinarną. Szukamy współpracy wśród ogólnopolskich stowarzyszeń, które pomagają nam wypromować działania związane z kulturą smaków zakorzenioną tu w tradycji na Kresach. W naszych zmaganiach promocyjnych partnerują nam znamienite organizacje ogólnopolskie: Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni, Polska Akademia Smaku oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego i Rybacka Lokalna Grupa Działania – wymienia M. Wiciejowska.

Tegoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wystawcy, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich i kulinarne zmagania przyciągnęły wielu obserwatorów z gminy Cieszanów, ale i z dalszych okolic.

– Przybyli mogli posmakować regionalnych potraw, wziąć udział w konkursach i warsztatach kulinarnych. Była to też unikalna okazja do poznania sławnych kucharzy – podsumowuje dyrektorka.

Reklama

WYNIKI

 „Smaki Galicji”

I miejsce – Kamil Tłuczek i Piotr Kuzdro z Restauracji Patio Grand Hotel Boutique w Rzeszowie,

II miejsce – Krzysztof Kowalski i Karolina Halejcio z Restauracji Stary Browar Rzeszowski w Rzeszowie,

III miejsce – Piotr Wielgo i Jarosław Ciołek z Restauracji Nova Best Western Hotel FELIX w Warszawie.

 

 „Galicyjska Miska

I miejsce – KGW Dachnów,

II miejsce – KGW Folwarki,

III miejsce – KGW Niemstów.

 

„Ryby – tradycyjne receptury

I miejsce – Gospodarstwo Rybackie „Smolin Fish” z Rudy Różanieckiej,

II miejsce – Gospodarstwo Rybackie „Karpiówka” z Bełżca,

Reklama

III miejsce – Gospodarstwo Rybackie „Chata Rybaka” z Bondyrza.

Dwa wyróżnienia: jesiotr wędzony z gospodarstwa „Smolin Fish” i karpiarz z gospodarstwa „Karpiówka”.

 

II Turniej Nalewek „Nalewki na Kresach”

W kategorii Najsmaczniejsza Nalewka Ziemi Cieszanowskiej:

I miejsce – Katarzyna Zygarlicka ze Starego Lublińca za nalewkę z czarnej porzeczki,

II miejsce – Maria Brogowska z Dachnowa za nalewkę z czerwonej porzeczki,

III miejsce – Ewa Zając z Cieszanowa za nalewkę „Sosnówka”.

 

W kategorii „Najsmaczniejsza Kresowa Nalewka”:

I miejsce – Mariusz Fik z Bydgoszczy za nalewkę „Pigwówka”,

Reklama

II miejsce – Katarzyna Rutkowska z Torunia za nalewkę „Pigwowiec”,

III miejsce – Jan Skibicki z Narola.

Grnad Prix w konkursie otrzymał Andrzej Nowicień za nalewkę „Wiśnia z miętą”.

 

Zawody wędkarskie „Rybka z haka”

1.  Adam Działo – 2680 pkt

2.  Patryk Lichacz – 2020 pkt

3.  Kamil Wojnar – 2010 pkt

4.  Krzysztof Szykuła – 1740 pkt

5.  Antoni Nieckarz – 1710 pkt

6.  Zbigniew Kaczmarz – 1540 pkt

 


AN
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama