Reklama

Rysie Bieszczadzkich Dni Psychiatrycznych wręczone


Blisko 400 uczestników z całego kraju, w tym wybitnych wykładowców z wielu klinik z Polski oraz Ukrainy, Słowacji i Francji, zgromadziła październikowa, jubileuszowa, 30. Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Bieszczadzkie Dni Psychiatryczne. Terapie uzależnień, psychogeriatria, psychiatria dzieci i młodzieży, farmakoterapia czy seksuologia były jej tematami wiodącymi. Wykłady uzupełniła sesja poświęcona problemom psychiatrii w Ukrainie.


Konferencję, której przyświecało hasło „Pacjent trudny do terapii”, przygotował podkarpacki oddział Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz NZOZ Podkarpackie Centrum Zdrowia Psychicznego w Przemyślu, a patronat honorowy nad nią objęli: wojewoda podkarpacki, marszałek województwa podkarpackiego, starosta powiatu przemyskiego i konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii. W ciągu trzech dni trwania wydarzenia (17 – 19 października) w Hotelu Arłamów odbyło się kilkanaście sesji z farmakoterapii, uzależnień, psychiatrii dzieci i młodzieży, prawa medycznego, sztucznej inteligencji i ekopsychiatrii. Nie zabrakło informacji o najnowszych osiągnięciach dotyczących opieki psychiatrycznej i owocnych dyskusji. Sporo miejsca poświecono problemom dzieci i młodzieży. Poświęcony był im m.in. panel dyskusyjny z udziałem wybitnych psychiatrów i psychoterapeutów, przygotowany przez specjalistę psychiatrii dzieci i młodzieży prof. M. Janas Kozik, a prowadzony przez konsultanta krajowego w tej dziedzinie dr Aleksandrę Lewandowską. Zainteresowaniem cieszyły się też tematy dotyczące wpływu sztucznej inteligencji i nowych technologii na umysły młodych ludzi i terapię zaburzeń stanu psychicznego[paywall] .

Niecodzienne pasje psychiatrów

Jak zwykle też nie zabrakło sesji poświęconej pasjom psychiatrów, którzy dzięki swoim hobby odreagowują codzienną pracę z ciężkimi przypadkami. Była mowa m.in. o ornitologii terapeutycznej, haiku, jodze czy winiarstwie. Kolejny raz z rzędu punktem konferencji była też sesja poświęcona psychiatrii ukraińskiej w czasie wojny. Jej elementem było wręczenie przemyślaninowi dr. n. med. Maciejowi Kuligowskiemu specjalnego podziękowania ze Lwowa oraz Stowarzyszenia Psychiatrów Ukrainy za pomoc w czasie wojny. Tradycyjnie już wręczono także „Rysie Bieszczadzkich Dni Psychiatrycznych” za zasługi dla Psychiatrii Podkarpacia. Laureatami zostali m.in.: prof. Dominika Dudek z Krakowa, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prof. Aleksander Filts ze Lwowa, mgr Dariusz Baran z Rzeszowa i dr n. med. Maciej Kuligowski z Przemyśla.

Reklama

Imprezą towarzyszącą konferencji były Mistrzostwa Polski Lekarzy Psychiatrów w Tenisie Ziemnym oraz Golfie. O dobre nastroje uczestników zadbano, zapraszając na zajęcia jogi (te poprowadziło Studio Body&Soul Oliwii Sienkiewicz z Rzeszowa) oraz dawkę dobrej muzyki w postaci występu Andrzeja Sikorowskiego. Jak co roku odbyła się też licytacja na rzecz Fundacji Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym Jerzyk z Przemyśla. Na jej rzecz udało się zebrać kilkanaście tysięcy złotych.

Wydarzenie prowadził i przygotował wspomniany wyżej dr n. med. Maciej Kuligowski – prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego na Podkarpaciu, we współpracy z dyrektorem NZOZ Podkarpackie Centrum Zdrowia Psychicznego w Przemyśla dr. Jackiem Barketem, podkarpackim oddziałem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Fundacją Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym Jerzyk. Partnerem konferencji był natomiast Wojewódzki Podkarpacki Szpital Psychiatryczny w Żurawicy. Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęła m.in. nasza redakcja.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 11/11/2025 17:07
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama