Blisko 400 uczestników z całego kraju, w tym wybitnych wykładowców z wielu klinik z Polski oraz Ukrainy, Słowacji i Francji, zgromadziła październikowa, jubileuszowa, 30. Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Bieszczadzkie Dni Psychiatryczne. Terapie uzależnień, psychogeriatria, psychiatria dzieci i młodzieży, farmakoterapia czy seksuologia były jej tematami wiodącymi. Wykłady uzupełniła sesja poświęcona problemom psychiatrii w Ukrainie.
Konferencję, której przyświecało hasło „Pacjent trudny do terapii”, przygotował podkarpacki oddział Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz NZOZ Podkarpackie Centrum Zdrowia Psychicznego w Przemyślu, a patronat honorowy nad nią objęli: wojewoda podkarpacki, marszałek województwa podkarpackiego, starosta powiatu przemyskiego i konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii. W ciągu trzech dni trwania wydarzenia (17 – 19 października) w Hotelu Arłamów odbyło się kilkanaście sesji z farmakoterapii, uzależnień, psychiatrii dzieci i młodzieży, prawa medycznego, sztucznej inteligencji i ekopsychiatrii. Nie zabrakło informacji o najnowszych osiągnięciach dotyczących opieki psychiatrycznej i owocnych dyskusji. Sporo miejsca poświecono problemom dzieci i młodzieży. Poświęcony był im m.in. panel dyskusyjny z udziałem wybitnych psychiatrów i psychoterapeutów, przygotowany przez specjalistę psychiatrii dzieci i młodzieży prof. M. Janas Kozik, a prowadzony przez konsultanta krajowego w tej dziedzinie dr Aleksandrę Lewandowską. Zainteresowaniem cieszyły się też tematy dotyczące wpływu sztucznej inteligencji i nowych technologii na umysły młodych ludzi i terapię zaburzeń stanu psychicznego[paywall] .
Jak zwykle też nie zabrakło sesji poświęconej pasjom psychiatrów, którzy dzięki swoim hobby odreagowują codzienną pracę z ciężkimi przypadkami. Była mowa m.in. o ornitologii terapeutycznej, haiku, jodze czy winiarstwie. Kolejny raz z rzędu punktem konferencji była też sesja poświęcona psychiatrii ukraińskiej w czasie wojny. Jej elementem było wręczenie przemyślaninowi dr. n. med. Maciejowi Kuligowskiemu specjalnego podziękowania ze Lwowa oraz Stowarzyszenia Psychiatrów Ukrainy za pomoc w czasie wojny. Tradycyjnie już wręczono także „Rysie Bieszczadzkich Dni Psychiatrycznych” za zasługi dla Psychiatrii Podkarpacia. Laureatami zostali m.in.: prof. Dominika Dudek z Krakowa, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prof. Aleksander Filts ze Lwowa, mgr Dariusz Baran z Rzeszowa i dr n. med. Maciej Kuligowski z Przemyśla.
Imprezą towarzyszącą konferencji były Mistrzostwa Polski Lekarzy Psychiatrów w Tenisie Ziemnym oraz Golfie. O dobre nastroje uczestników zadbano, zapraszając na zajęcia jogi (te poprowadziło Studio Body&Soul Oliwii Sienkiewicz z Rzeszowa) oraz dawkę dobrej muzyki w postaci występu Andrzeja Sikorowskiego. Jak co roku odbyła się też licytacja na rzecz Fundacji Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym Jerzyk z Przemyśla. Na jej rzecz udało się zebrać kilkanaście tysięcy złotych.
Wydarzenie prowadził i przygotował wspomniany wyżej dr n. med. Maciej Kuligowski – prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego na Podkarpaciu, we współpracy z dyrektorem NZOZ Podkarpackie Centrum Zdrowia Psychicznego w Przemyśla dr. Jackiem Barketem, podkarpackim oddziałem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Fundacją Pomocy Dzieciom Przewlekle Chorym Jerzyk. Partnerem konferencji był natomiast Wojewódzki Podkarpacki Szpital Psychiatryczny w Żurawicy. Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęła m.in. nasza redakcja.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze