Reklama

Ścieżka pieszo-rowerowa do Malhowic coraz bliżej

Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie zlecił wykonanie projektu koncepcyjnego pod nazwą „Rozbudowa – przebudowa drogi wojewódzkiej nr 885 Przemyśl – Hermanowice – Granica Państwa”. To ni mniej, ni więcej tylko kolejny krok do budowy obiecanej ścieżki pieszo-rowerowej.

Już w lipcu 2020 r. władze województwa podkarpackiego zadeklarowały, że przy modernizowanej drodze wojewódzkiej 885 Przemyśl – Malhowice powstanie ścieżka pieszo-rowerowa i że trasa rowerowa zostanie wybudowana równolegle z przejściem. Wicemarszałek województwa Piotr Pilch wyjaśnił wówczas na antenie Radia Rzeszów, że inwestycja będzie realizowana etapami. Powiedział, że najpierw zmodernizowana zostanie oczywiście droga wojewódzka 885, w kolejnym etapie wybudowane zostaną chodniki oraz ścieżka rowerowa, która ma powstać równolegle z przejściem granicznym w Malhowicach, dodając, że ciąg pieszo-rowerowy będzie odseparowany od jezdni tak, aby piesi oraz rowerzyści mogli się bezpiecznie poruszać wzdłuż drogi[paywall].

Jakiś czas temu na drogowym przejściu granicznym odprawione zostały pierwsze samochody ciężarowe, a ścieżka pieszo-rowerowa nie powstała. Za to na prostym odcinku od Nehrybki do Hermanowic, na którym niektórzy pewnie będą próbować szarżować swoimi samochodami, wzdłuż drogi posadzono drzewa! Dlaczego posadzili drzewa?

Reklama

Kilkanaście tygodni temu zapytaliśmy P. Pilcha o to, czy posadzenie drzew wzdłuż drogi jest roztropnym pomysłem.

– Doskonale wiem, że drzew nie sadzi się przy drogach. Drzewa zostały posadzone w prawidłowej odległości od pasa drogowego. Poza tym oddziela je od niego głęboki rów. To nie są drzewa, które urosną do sporych rozmiarów. A ze swoich słów sprzed ponad trzech lat się nie wycofuję! Ścieżka pieszo-rowerowa oczywiście powstanie. Ale wówczas, trzy lata temu, zapowiedziałem wyraźnie, że będzie gotowa do czasu powstania przejścia pieszego! Nie drogowego! Bo kiedy to pierwsze zostanie uruchomione, ruch się znacznie zwiększy

Reklama

– powiedział P. Pilch.

– Prace nad ścieżką trwają. W tym roku przeznaczyliśmy na jej budowę, ale i chodników wzdłuż drogi, blisko dwa miliony złotych. Mamy już jej plan. Powstanie równolegle do odcinka z Przemyśla do Hermanowic, gdzie odbije na Stanisławczyk. Tamtędy poprowadzi do Malhowic. Uznaliśmy, że wybudowanie tam ścieżki będzie znacznie dogodniejsze i lepsze dla rowerzystów. Poza tym przejście piesze będzie ulokowane bliżej przejścia kolejowego niż drogowego, więc naturalną koleją rzeczy jest, że koniec ścieżki lepiej tam zlokalizować niż przy przejściu drogowym. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa

Reklama

– dodał.

Długa na 3,5 km

Nie były to czcze zapowiedzi. Niedawno Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie zlecił opracowanie projektu koncepcyjnego dla inwestycji pod nazwą: „Rozbudowa – przebudowa drogi wojewódzkiej nr 885 Przemyśl – Hermanowice – Granica Państwa, polegająca na budowie drogi dla pieszych i rowerów”. To jeszcze nie decyzja o wykonaniu dokumentacji projektowej (bo aby tak się stało, potrzebne jest uzyskanie stosownych zgód na wykonanie robót budowlanych), ale do tego zaledwie krok.

Na podstawie opisu wiadomo, że ścieżka pieszo-rowerowa zacznie swój bieg od skrzyżowania z ulicą Herburtów i Obozową w kierunku Hermanowic (czyli tuż obok sklepu „Piotruś Pan”). Jej łaczna długość wyniesie ok. 3,5 km. Przez ok. pół kilometra wieść będzie prawą stroną. Potem skręci na lewą stronę i powstanie za rowem melioracyjnym. Szerokość ścieżki rowerowej to 2,5 m, ścieżki dla pieszych – 0,5 m. Wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 885 zakończy swój ślad na wysokości skrzyżowania w Hermanowicach z drogą na Stanisławczyk. Właśnie tamtędy powiedzie do kolejowego przejścia granicznego w Malhowicach.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama