„Będziemy kontrolować. Po to, aby ci, którzy naprawdę rzetelnie segregują śmieci, nie ponosili konsekwencji za tych, którym się po prostu nie chce” – sygnalizują problem gminy. Im więcej odpadów zmieszanych odbierają od mieszkańców, tym wyższe koszty działania całego systemu gospodarki odpadami ponoszą, a to niestety przekłada się ma wzrost stawek dla samych gospodarstw.
Samorząd gminy Lubaczów poinformował niedawno, że zgodnie z zapowiedziami Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu, wypełniając ustawowy obowiązek i realizując postanowienia zawartej z gminą umowy, prowadzi comiesięczne kontrole w zakresie przestrzegania prawidłowej segregacji odpadów.
Po analizie protokołów otrzymywanych od PGKiM okazało się, że część odpadów nadal sprawia mieszkańcom sporo trudności w zakresie prawidłowej segregacji, a to – niestety – skutkować może przykrymi dla wszystkich konsekwencjami finansowymi.
„Pamiętajmy o tym, że to, jak segregujemy odpady, wpływa na koszty obsługi całego systemu, a tym samym na kwotę, jaką płacimy za odbiór odpadów, a także na ilość surowców, która trafi do ponownego wykorzystania. Wszystko zależy od naszych indywidualnych działań” – apeluje gmina.
I wskazuje na najczęstsze błędy w tym zakresie, popełniane przez mieszkańców. Podstawowym grzechem jest wrzucanie artykułów higienicznych, takich jak choćby papierowe ręczniki czy chusteczki higieniczne, do pojemnika na papier. Tymczasem te nie nadają się do recyklingu i należy je wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. To samo dotyczy nadrukowanych paragonów czy kuponów. Z kolei w pojemniku na odpady zmieszane lądują niepotrzebnie plastikowe butelki po oleju czy opakowania po margarynie, które nie stanowią utrudnienia w procesie recyklingu. „Po opróżnieniu ich, bez obowiązku mycia, należy wrzucać je do pojemnika lub worka na metale i tworzywa sztuczne” – przypominają urzędnicy. W pojemnikach na metale i tworzywa sztuczne lądują na przykład, a nie powinny, zużyte gąbki do naczyń czy opakowania po dezodorantach, lakierze do włosów czy odświeżaczu powietrza. Ich miejscem jest kosz na odpady zmieszane – przypomina gmina. Stłuczone szklanki, kieliszki czy talerze mieszkańcy wyrzucają do pojemników przeznaczonych na szkło, a powinny[paywall] z kolei trafiać do tych na odpady zmieszane. Lista przewinień jest dużo dłuższa. Wiele z nich dotyczy leków. Zużyte blistry niepotrzebnie trafiają do pojemników na metale i tworzywa sztuczne – powinny być wyrzucane do odpadów zmieszanych, a te zawierające jeszcze tabletki do pojemników w aptekach lub być dostarczone do PSZOK. Ich papierową ulotkę z powodzeniem można umieścić natomiast w pojemniku na papier. Zdarzają się też zderzaki czy fotele samochodowe wystawiane przez mieszkańców przy śmietnikach, tymczasem one nie podlegają odbiorowi w ramach opłat za odbiór odpadów komunalnych. „Za odpłatnością powinny zostać odebrane wyłącznie przez wyspecjalizowane firmy” – wyjaśnia gmina.
Wyraźny problem z prawidłową segregacją zauważa też gmina Dubiecko. Jak poinformowała Gospodarka Komunalna w Dubiecku, po półrocznej analizie odbieranych śmieci i porównaniu wyników do pierwszego półrocza, wyszło, że stopień segregacji poprawił się ledwie 3 procent.
„Wnioski są jednoznaczne i bardzo oczywiste. Jeżeli nie nastąpi znacząca poprawa segregacji odpadów w drugiej połowie roku, gmina (czytaj: mieszkańcy) zostaną obciążeni wysokimi karami za nieosiągnięcie poziomów zbiórki selektywnej surowców skierowanych do procesu recyklingu. Ten poziom na ten rok wynosi 45 procent” – grzmią urzędnicy.
Reklama
I zaznaczają, że w takiej sytuacji, zamiast na inwestycje na terenie miejscowości, środki te powędrują na zapłacenie wysokich kar.
„Staramy się edukować, wydaliśmy w tym roku podręcznik do segregacji, prowadzimy akcje edukacyjne, kontrolujemy zawartość worków z odpadami, co spotyka się niejednokrotnie z wielkim oburzeniem. Będziemy kontrolować. Po to, aby Ci, którzy naprawdę rzetelnie segregują, nie ponosili konsekwencji za tych, którym się po prostu nie chce tego robić” – zapowiedziała dubiecka Gospodarka Komunalna.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze