Reklama

Segregacja pod lupą. Gminy zapowiadają kary

„Będziemy kontrolować. Po to, aby ci, którzy naprawdę rzetelnie segregują śmieci, nie ponosili konsekwencji za tych, którym się po prostu nie chce” – sygnalizują problem gminy. Im więcej odpadów zmieszanych odbierają od mieszkańców, tym wyższe koszty działania całego systemu gospodarki odpadami ponoszą, a to niestety przekłada się ma wzrost stawek dla samych gospodarstw.

Samorząd gminy Lubaczów poinformował niedawno, że zgodnie z zapowiedziami Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu, wypełniając ustawowy obowiązek i realizując postanowienia zawartej z gminą umowy, prowadzi comiesięczne kontrole w zakresie przestrzegania prawidłowej segregacji odpadów.

Po analizie protokołów otrzymywanych od PGKiM okazało się, że część odpadów nadal sprawia mieszkańcom sporo trudności w zakresie prawidłowej segregacji, a to – niestety – skutkować może przykrymi dla wszystkich konsekwencjami finansowymi.

Reklama

„Pamiętajmy o tym, że to, jak segregujemy odpady, wpływa na koszty obsługi całego systemu, a tym samym na kwotę, jaką płacimy za odbiór odpadów, a także na ilość surowców, która trafi do ponownego wykorzystania. Wszystko zależy od naszych indywidualnych działań” – apeluje gmina.

I wskazuje na najczęstsze błędy w tym zakresie, popełniane przez mieszkańców. Podstawowym grzechem jest wrzucanie artykułów higienicznych, takich jak choćby papierowe ręczniki czy chusteczki higieniczne, do pojemnika na papier. Tymczasem te nie nadają się do recyklingu i należy je wrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. To samo dotyczy nadrukowanych paragonów czy kuponów. Z kolei w pojemniku na odpady zmieszane lądują niepotrzebnie plastikowe butelki po oleju czy opakowania po margarynie, które nie stanowią utrudnienia w procesie recyklingu. „Po opróżnieniu ich, bez obowiązku mycia, należy wrzucać je do pojemnika lub worka na metale i tworzywa sztuczne” – przypominają urzędnicy. W pojemnikach na metale i tworzywa sztuczne lądują na przykład, a nie powinny, zużyte gąbki do naczyń czy opakowania po dezodorantach, lakierze do włosów czy odświeżaczu powietrza. Ich miejscem jest kosz na odpady zmieszane – przypomina gmina. Stłuczone szklanki, kieliszki czy talerze mieszkańcy wyrzucają do pojemników przeznaczonych na szkło, a powinny[paywall] z kolei trafiać do tych na odpady zmieszane. Lista przewinień jest dużo dłuższa. Wiele z nich dotyczy leków. Zużyte blistry niepotrzebnie trafiają do pojemników na metale i tworzywa sztuczne – powinny być wyrzucane do odpadów zmieszanych, a te zawierające jeszcze tabletki do pojemników w aptekach lub być dostarczone do PSZOK. Ich papierową ulotkę z powodzeniem można umieścić natomiast w pojemniku na papier. Zdarzają się też zderzaki czy fotele samochodowe wystawiane przez mieszkańców przy śmietnikach, tymczasem one nie podlegają odbiorowi w ramach opłat za odbiór odpadów komunalnych. „Za odpłatnością powinny zostać odebrane wyłącznie przez wyspecjalizowane firmy” – wyjaśnia gmina.

Reklama

Kto zapłaci za nieuczciwych?

Wyraźny problem z prawidłową segregacją zauważa też gmina Dubiecko. Jak poinformowała Gospodarka Komunalna w Dubiecku, po półrocznej analizie odbieranych śmieci i porównaniu wyników do pierwszego półrocza, wyszło, że stopień segregacji poprawił się ledwie 3 procent.

„Wnioski są jednoznaczne i bardzo oczywiste. Jeżeli nie nastąpi znacząca poprawa segregacji odpadów w drugiej połowie roku, gmina (czytaj: mieszkańcy) zostaną obciążeni wysokimi karami za nieosiągnięcie poziomów zbiórki selektywnej surowców skierowanych do procesu recyklingu. Ten poziom na ten rok wynosi 45 procent” – grzmią urzędnicy.

Reklama

I zaznaczają, że w takiej sytuacji, zamiast na inwestycje na terenie miejscowości, środki te powędrują na zapłacenie wysokich kar.

„Staramy się edukować, wydaliśmy w tym roku podręcznik do segregacji, prowadzimy akcje edukacyjne, kontrolujemy zawartość worków z odpadami, co spotyka się niejednokrotnie z wielkim oburzeniem. Będziemy kontrolować. Po to, aby Ci, którzy naprawdę rzetelnie segregują, nie ponosili konsekwencji za tych, którym się po prostu nie chce tego robić” – zapowiedziała dubiecka Gospodarka Komunalna.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 15/08/2024 09:39
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama