Celebracja okrągłych rocznic pozwala strażakom ochotnikom na podsumowanie dotychczasowej historii jednostki i jej roli w lokalnym środowisku. Takie właśnie święto, z okazji 100-lecia działalności, obchodziła OSP Wacławice w gminie Orły. Było ono okazją do złożenia druhom podziękowań za lata służby i poświęcenia.
Jubileusz OSP stanowi okazję do spotkania się strażaków, ich rodzin, przedstawicieli lokalnych władz i mieszkańców. Nie inaczej było 14 września w Wacławicach, gdzie świętowano stulecie powstania miejscowej straży pożarnej. Tradycyjnie obchody rozpoczęła msza św. w intencji druhów odprawiona w kościele pw. NMP Królowej Polski, podczas której podziękowano za 100 lat ofiarnej służby. Po niej – w towarzystwie pocztów sztandarowych – przemaszerowano na plac przed remizą. Tu, po wciągnięciu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu, miała miejsce oficjalna część obchodów. Była ona okazją do wspólnego świętowania i refleksji nad historią jednostki oraz uhonorowania zasłużonych strażaków medalami i odznaczeniami za zasługi oraz tytułami wzorowego strażaka.
Częścią uroczystości były też przemówienia zaproszonych gości, w tym wójta gminy Orły Bogusława Słabickiego czy wicestarosty przemyskiego Jana Janusza, poświęcenie upamiętniającej 100-lecie istnienia tablicy na pomniku św. Floriana, jak również nowego wozu strażackiego, który pozwoli druhom na jeszcze sprawniejsze działanie. Obchody uświetniła przygotowaną oprawą muzyczną Orkiestra Dęta z Walawy.
Za organizację jubileuszu odpowiadała gmina Orły wraz z prezesem Zarządu OSP w Wacławicach Krzysztofem Świdnickim.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze