Przemyscy radni podczas pierwszej od wielu miesięcy stacjonarnej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu (8 kwietnia br.) przyjęli projekt uchwały nadający imię Zygmunta Majgiera małemu skrawkowi ziemi przy ulicy Bielskiego. Pomysł ten nie wszystkim się jednak spodobał.
Na pomysł nazwania skweru, a w zasadzie wysepki, będącej przy okazji swoistym rondem u zbiegu ulic Sikorskiego i Bielskiego, vis-á-vis kościoła pw. Miłosierdzia Bożego, wpadł jeden z mieszkańców tamtejszego osiedla.
Zebrał odpowiednią liczbę podpisów i złożył projekt do Biura Rady Miejskiej w Przemyślu. Kibicowali mu w tym inni przedstawiciele środowisk działaczy kresowych w nadsańskim mieście.
Powstał projekt uchwały, który[paywall] znalazł aprobatę wśród radnych. W uzasadnieniu można przeczytać, że to wyraz wielkiego uznania dla postawy i działalności Z. Majgiera, jego zaangażowania w sprawy społeczne, głębokiego patriotyzmu.
Uznania za to, że w życiu realizował swoje motto: „W moim domu w Rudnikach nieraz brakowało chleba i dlatego dopóki starczy sił i zdrowie pozwoli, będę pomagał Polakom na Kresach”.
Zygmunt Majgier urodził się 8 maja 1940 r. w Rudnikach, zmarł 1 stycznia 2020 r. w Przemyślu. Był ekspatriantem, jednym z najbardziej zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej.
Był członkiem komitetu założycielskiego „Solidarności”, a później członkiem podziemnych struktur tego związku, odpowiedzialny za druk i kolportaż pisma „Busola”. Współorganizował pomoc dla represjonowanych i ich rodzin.
W 1990 r. był inicjatorem i członkiem Stowarzyszenia Mościsk i Kresów Wschodnich w Przemyślu. Organizował pomoc dla Polaków na Ukrainie. Był radnym Rady Miejskiej w Przemyślu III, IV i V kadencji, a także przewodniczącym Zarządu Osiedla nr 18 „Rycerskie”.
Nie wszyscy jednak byli za tą inicjatywą. Część mieszkańców tamtejszego osiedla ma inne zdanie w tej sprawie.
– To dla mnie jakiś absurd. Niczym się nie przysłużył dla tego osiedla, aby na tym osiedlu jego imieniem nazywać skwer. Sam podejmował decyzje, nie konsultował ich z członkami zarządu. Jak była możliwość pozyskania dla osiedla 30 tysięcy złotych z budżetu obywatelskiego, przekazał kasę na osiedle na Lipowicy. Nie dało rady się z nim porozumieć. To jedna sprawa. Druga to miejsce. Jak tę wysepkę, gdzie zawracają autobusy, można nazwać skwerem? – retorycznie zapytał pan Andrzej, mieszkaniec ulicy Bielskiego.
Podobnego zdania jest przewodniczący Zarządu Osiedla nr 18 „Rycerskie” Jerzy Giec:
– Z punktu widzenia sprawy osiedla nie widzę żadnego uzasadnienia nazwania tego miejsca imieniem pana Majgiera. I pod tym kątem mówię. Przypuszczam, że większość osób, które podpisały się pod tym wnioskiem, nie wiedziało, że przekazał pieniądze na inne osiedle. Nie dyskutuję natomiast o jego zasługach w „Solidarności” i w walce z komunizmem. To jest bezsprzeczne.

fot.ze zbiorów własnych
Zygmunt Majgier był radnym Rady Miejskiej w Przemyślu III, IV i V kadencji, a także przewodniczącym Zarządu Osiedla nr 18 „Rycerskie”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze