Reklama

Skwer imienia Zygmunta Majgiera na Bielskiego

Przemyscy radni podczas pierwszej od wielu miesięcy stacjonarnej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu (8 kwietnia br.) przyjęli projekt uchwały nadający imię Zygmunta Majgiera małemu skrawkowi ziemi przy ulicy Bielskiego. Pomysł ten nie wszystkim się jednak spodobał.

Na pomysł nazwania skweru, a w zasadzie wysepki, będącej przy okazji swoistym rondem u zbiegu ulic Sikorskiego i Bielskiego, vis-á-vis kościoła pw. Miłosierdzia Bożego, wpadł jeden z mieszkańców tamtejszego osiedla.

Zebrał odpowiednią liczbę podpisów i złożył projekt do Biura Rady Miejskiej w Przemyślu. Kibicowali mu w tym inni przedstawiciele środowisk działaczy kresowych w nadsańskim mieście.

Powstał projekt uchwały, który[paywall] znalazł aprobatę wśród radnych. W uzasadnieniu można przeczytać, że to wyraz wielkiego uznania dla postawy i działalności Z. Majgiera, jego zaangażowania w sprawy społeczne, głębokiego patriotyzmu.

Uznania za to, że w życiu realizował swoje motto: „W moim domu w Rudnikach nieraz brakowało chleba i dlatego dopóki starczy sił i zdrowie pozwoli, będę pomagał Polakom na Kresach”.

Radny i przewodniczący

Zygmunt Majgier urodził się 8 maja 1940 r. w Rudnikach, zmarł 1 stycznia 2020 r. w Przemyślu. Był ekspatriantem, jednym z najbardziej zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej.

Był członkiem komitetu założycielskiego „Solidarności”, a później członkiem podziemnych struktur tego związku, odpowiedzialny za druk i kolportaż pisma „Busola”. Współorganizował pomoc dla represjonowanych i ich rodzin.

W 1990 r. był inicjatorem i członkiem Stowarzyszenia Mościsk i Kresów Wschodnich w Przemyślu. Organizował pomoc dla Polaków na Ukrainie. Był radnym Rady Miejskiej w Przemyślu III, IV i V kadencji, a także przewodniczącym Zarządu Osiedla nr 18 „Rycerskie”.

Reklama

Przekazał kasę na Lipowicę

Nie wszyscy jednak byli za tą inicjatywą. Część mieszkańców tamtejszego osiedla ma inne zdanie w tej sprawie.

– To dla mnie jakiś absurd. Niczym się nie przysłużył dla tego osiedla, aby na tym osiedlu jego imieniem nazywać skwer. Sam podejmował decyzje, nie konsultował ich z członkami zarządu. Jak była możliwość pozyskania dla osiedla 30 tysięcy złotych z budżetu obywatelskiego, przekazał kasę na osiedle na Lipowicy. Nie dało rady się z nim porozumieć. To jedna sprawa. Druga to miejsce. Jak tę wysepkę, gdzie zawracają autobusy, można nazwać skwerem? – retorycznie zapytał pan Andrzej, mieszkaniec ulicy Bielskiego.

Podobnego zdania jest przewodniczący Zarządu Osiedla nr 18 „Rycerskie” Jerzy Giec:
– Z punktu widzenia sprawy osiedla nie widzę żadnego uzasadnienia nazwania tego miejsca imieniem pana Majgiera. I pod tym kątem mówię. Przypuszczam, że większość osób, które podpisały się pod tym wnioskiem, nie wiedziało, że przekazał pieniądze na inne osiedle. Nie dyskutuję natomiast o jego zasługach w „Solidarności” i w walce z komunizmem. To jest bezsprzeczne.

Reklama
Projekt uchwały przeszedł bez większej dyskusji. Radni byli za nazwaniem wysepki u zbiegu ulic Sikorskiego i Bielskiego imieniem Zygmunta Majgiera.


fot.ze zbiorów własnych
Zygmunt Majgier był radnym Rady Miejskiej w Przemyślu III, IV i V kadencji, a także przewodniczącym Zarządu Osiedla nr 18 „Rycerskie”.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama