Koniec jednego i początek kolejnego roku to najlepszy czas na podsumowania, analizy czy remanenty. To okres wyliczeń, co się udało, a czego nie udało zrealizować. To także czas na snucie planów na przyszłość. Swoją działalność w 2021 r. podsumowała 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej.
– 2021 rok był wymagający. Był czasem próby gotowości żołnierzy do podjęcia działań w ramach operacji „Silne Wsparcie” na granicy oraz walki z epidemią Sars-CoV-2. W tym trudnym czasie realizowaliśmy szkolenia podtrzymujące, prowadziliśmy rekrutację do podległych batalionów i organizowaliśmy akcje wspierające lokalną społeczność, by wspomnieć choćby o zbiórkach krwi. Jednym z zadań było również sformowanie 36 Batalionu Lekkiej Piechoty w Przemyślu – wyliczył rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej BOT kpt. Witold Sura[paywall].
O wielu przedsięwzięciach podkarpackich „terytorialsów” informowaliśmy na bieżąco. Teraz w telegraficznym skrócie. W 2021 r. 3 PBOT przeprowadziła 7 powołań ochotników na szkolenie podstawowe i wyrównawcze. W sumie do brygady wcielono 557 kandydatów. Obecnie w brygadzie OT służy ponad 3 tys. 700 żołnierzy, w tym ponad 13 procent kobiet.
Bardzo ważnym elementem działalności podkarpackich terytorialsów są działania przeciwepidemiczne. Te brygada rozpoczęła już w 2020 r. Walka z Covid-19 w ramach akcji „Trwała Odporność” została ukierunkowana na udzielenie wsparcia ponad 50 placówkom medycznym oraz 192 podmiotom administracji publicznej.
– W czasie pandemii pomagaliśmy kombatantom i osobom starszym na terenie całego województwa. Wspieraliśmy akcję #ObiadyDlaBohaterów, której głównym organizatorem było „Stowarzyszenie Odra-Niemen”. Akcja trwała nieprzerwanie 213 dni. W tym czasie dostarczyliśmy trzy i pół tysiąca obiadów weteranom, sybirakom i samotnym osobom starszym. A już w przededniu świąt wielkanocnych zaangażowaliśmy się w akcję „Świąteczna paczka dla bohatera” – powiedział kpt. W. Sura.
Od początku zwalczania Covid-19 żołnierze wspierali gminne ośrodki pomocy społecznej, m.in. w kwietniu ub.r., podczas 2-dniowej operacji, terytorialsi dostarczyli blisko 20 ton paczek żywnościowych do potrzebujących mieszkańców z Zarzecza z powiatu przeworskiego.
Żołnierze w ciągu ostatniego roku wspierali również powiatowe komendy policji. Ponad 80 żołnierzy ochrony terytorialnej codziennie prowadziło monitoring osób objętych kwarantanną. To przedsięwzięcie realizowali poprzez wspólne patrole z policją lub samodzielnie. Wykonują to do dzisiaj. W tym trudnym czasie 3 PBOT wspomagała również Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Żołnierze odpowiadali na wszystkie apele w sprawie niesienia wsparcia potrzebującym i zasilenia zapasów centrum. W 2021 r. Klub HDK „Terytorials” przy 3 PBOT zorganizował sześć razy zbiórkę krwi – stacjonarnie, w regionalnych i terenowych centrach krwiodawstwa, jak również mobilnie. Żołnierze oddawali krew na terenie powiatów rzeszowskiego, dębickiego, jarosławskiego oraz niżańskiego. W sumie w 2021 r. nasi terytorialsi oddali ponad 450 litrów krwi. Od początku powstania brygady żołnierze do banku krwi odprowadzili jej ponad 1750 litrów.
Żołnierze z 3 Podkarpackiej BOT od początku br. kontynuują swój udział w operacji „Silne Wsparcie”. W tym czasie będą wspierać patrole na wschodniej granicy. Rotacje sił WOT są przygotowane do połowy 2022 r.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze