Domki letniskowe w Radawie toną w nie swoich śmieciach. Okoliczni mieszkańcy rozzuchwalili się na tyle, że w kubłach na odpady komunalne, zlokalizowanych na letniskowych „osiedlach”, masowo pojawia się np. gruz z robót budowlanych. Problem jest na tyle poważny, że władze gminy zdecydowały się wydać 100 tys. zł na zamontowanie monitoringu.
Kamery przy wiatach na śmieci już są zainstalowane. Trwają ostatnie przymiarki i system wart 100 tys. zł wystartuje lada dzień. Tak pokaźna inwestycja to efekt śmieciowego problemu, z jakim zmaga się Radawa. – Odpady komunalne są zastępowane odpadami budowlanymi, „gabarytami” – informuje wójt gminy Wiązownica Marian Ryznar. – W dużej mierze chodzi o firmy remontowe, które powinny zabezpieczyć sobie zbyt pozostałości po swoich pracach, a przywożą je do nas – uzupełnia, zaznaczając jednak, że i mieszkańcy nie są tu bez winy[paywall].
Inwestycja w kamery może jednak nieść za sobą pojawienie się dzikich wysypisk. – W terenach przyległych, a więc lasach czy łąkach odpadów już nie ma – deklaruje wójt. Co będzie, gdy pozbawieni łatwego sposobu śmieciowi przestępcy zaczną szukać nowych opcji? Trudno powiedzieć, jednak z tym, że mieszkańcy Radawy i okolic pozostawiać będą swoje śmieci w lasach, jeśli miejsca przeznaczone na odpady komunalne poddane zostaną dokładniejszej kontroli, trzeba się poważnie liczyć. Wójt Ryznar jest jednak dobrej myśli. – Kultura w tym względzie bardzo wzrosła. Większość ludzi nie odważy się już przywieźć śmieci do lasu i ich tam zostawić – zauważa Ryznar. Z drugiej jednak strony nie ma zamiaru bagatelizować takiej możliwości. – Przewidujemy pewne działania wspólnie z nadleśnictwem, żeby teren leśny chronić – deklaruje.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Jak się kręciło lody przy remontach sp 10, to teraz się wie gdzie uderzyć.
Brudasy z miast będą teraz pod lupą haha
A może rozwiązaniem jest aby wszyscy posiadacze działek rekreacyjnych w Radawie płacili za śmieci a nie tylko wybrani przez Gminę.
Jak się kręciło lody przy remontach sp 10, to teraz się wie gdzie uderzyć.
Brudasy z miast będą teraz pod lupą haha
A może rozwiązaniem jest aby wszyscy posiadacze działek rekreacyjnych w Radawie płacili za śmieci a nie tylko wybrani przez Gminę.