Samochody bojowe lekkie, ciężkie i średnie będą mogły zakupić 52 jednostki OSP z terenu Podkarpacia, w ramach tegorocznego dofinansowania z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na liście beneficjentów są też jednostki z 4 powiatów byłego województwa przemyskiego.
Niedawno opublikowana została lista Ochotniczych Straży Pożarnych, które otrzymają dofinansowanie do zakupu wozów strażackich.
Z zapowiedzi wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika wynika, że łącznie zakupionych ma być 675 nowych samochodów strażackich, z czego 180 będą to samochody lekkie, 78 samochody ciężkie, a 417 samochody średnie.
Z przyznanej puli dofinansowania skorzystają 52 jednostki OSP z Podkarpacia. To rekordowy zakres wsparcia w stosunku do[paywall] poprzednich lat, co wybrzmiało na konferencji prasowej z udziałem wojewody podkarpackiego Ewy Leniart.
– Ostatnia decyzja MSWiA, dzięki montażowi finansowanemu, daje możliwość zakupienia nowych wozów na potrzeby strażaków. Będzie to 26 lekkich wozów strażackich, 22 średnie i 4 ciężkie samochody. To bardzo ważne, by strażacy mogli wykonywać czynności ratownicze, będąc bezpiecznymi, jednocześnie dysponując odpowiednim i nowoczesnym sprzętem – powiedziała wojewoda.
O szczegółach dotyczących naszego województwa, oprócz wspomnianej, opowiadali też podczas konferencji prasowej: komendant wojewódzki PSP w Rzeszowie nadbryg. Andrzej Babiec, prezes Zarządu WFOŚiGW Adam Skiba oraz poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strażaków Zbigniew Chmielowiec.
Pozyskane fundusze to niewątpliwie korzyść dla mieszkańców regionu. Dzięki wzbogaceniu sprzętowemu druhowie będą mieli szansę szybciej dotrzeć do miejsca wypadku czy pożaru i sprawniej ratować życie i mienie ludzi.
Na liście beneficjentów z terenu Podkarpacia, jak już wspomnieliśmy, są 52 jednostki OSP, w tym 12 z terenu 4 powiatów byłego województwa przemyskiego.
Trzy nowe wozy będą mogły zakupić jednostki OSP z terenu powiatu przemyskiego. Zarówno w przypadku OSP Stubno, OSP Kupiatycze i OSP Hermanowice dofiansowanie obejmie zakup pojazdów lekkich.
Jeśli chodzi o powiat jarosławki, kasę otrzymają 4 jednostki: OSP Makowisko (pojazd lekki), OSP Miękisz Stary (pojazd średni), OSP Cieszacin Wielki (pojazd średni) i OSP Roźwienica (pojazd średni).
Na dofinansowanie do zakupów załapały się również 4 jednostki z powiatu lubaczowskiego. To OSP Krowica Hołodowska (pojazd lekki), OSP Cewków (pojazd średni), OSP Łukawiec (pojazd średni) i OSP Narol (pojazd ciężki).
Jako jedna z powiatu przeworskiego na dofinansowanie załapała się jednostka OSP Jagiełła, która będzie mogła wzbogacić swoje zasoby o pojazd lekki.
Na koniec warto dorzuć garść danych liczbowych.
Jak podkreślił komendant wojewódzki PSP nadbryg. Andrzej Babiec, od 2016 do 2022 r. na teren województwa podkarpackiego trafiło już ponad 300 nowych samochodów dla jednostek ochotniczych straży pożarnych, a na samym Podkarpaciu działa łącznie 1266 jednostek OSP, z czego 345 najlepiej wyposażonych i wyszkolonych jest włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze