Msza, uroczysty przemarsz, poświęcenie sztandaru, nadanie odznak najbardziej zasłużonym druhom – tak w skrócie wyglądało święto OSP Medyka, zorganizowane w związku z jubileuszem 110-lecia istnienia jednostki.
Pierwsze relacje dotyczące działań pożarniczych w Medyce sięgają połowy XVIII w., jednak w tamtym czasie miejscowość nie miała jeszcze własnej jednostki. Nieskuteczna walka z żywiołem wykazała potrzebę istnienia w Medyce wyszkolonej organizacji, która czuwałaby nad bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Dotychczas akcje były spontanicznie i bardzo chaotycznie prowadzone, co[paywall] skutkowało małą efektywnością działań. Na przełomie listopada i grudnia 1908 r. zawiązano przy lokalnym kółku rolniczym Ochotniczą Straż Pożarną. Inicjatorem był ówczesny ksiądz Michał Siedleczka. On zachęcił mieszkańców do działalności społecznej. Z doniesień prasowych można wywnioskować, że druhowie z OSP Medyka uczestniczyli w kursie pożarnictwa 15 – 17 listopada 1909 roku. W tamtym czasie zabudowania były głównie drewniane, kryte strzechą, co znacznie utrudniało działania strażakom. Niesprzyjający wiatr niejednokrotnie sprawiał, że z jednego budynku ogień rozprzestrzeniał się na domy stojące w sąsiedztwie.

Odznaczeni medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
Złoty medal: Marek Iwasieczko, Marek Ostrowski, Ryszard Nuckowski,
Srebrny medal: Dawid Chachura, Grzegorz Karaś, Danuta Gawron,
Brązowy: Anita Karaś, Gertruda Chachura, Paweł Karaś, Marian Parada, Mariusz Bober, Daniel Nuckowski.
Odznaka za wysługę lat: Józef Pyrzak (30 lat), Edward Pikłowski (40 lat), Andrzej Danio (45 lat),Włodzimierz Mikitka (45 lat), Józef Palenica (45 lat), Stanisław Adamski (60 lat), Kazimierz Skolarczyk (60 lat), Michał Sosnowski (60 lat).
Został ufundowany przez lokalną społeczność. Do zbierania środków włączyły się szkoły, parafia, przedstawiciele władz. Utkany został przez specjalistyczną pracownię, która pracowała ponad pół roku nad efektem końcowym. Na jednej stronie znajduje się znak związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz motto „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Na odwrocie widnieje wizerunek św. Floriana, patrona strażaków i herb OSP Medyka. Na płótnie znajdują się także daty 1908 r. – rok powstania OSP Medyka oraz 2018 r. – nadanie sztandaru.

fot.Miłosz Wilgucki
Na uroczystości obecni byli przedstawiciele służb mundurowych z gminy oraz powiatu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Gratulacje i wielki szacunek dla tych ludzi
Gratulacje i wielki szacunek dla tych ludzi