– Chcemy rozbudować naszą strefę ekonomiczną o kolejne 70 hektarów. To teren Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jesteśmy na etapie przygotowywania dokumentacji na budowę dróg dojazdowych, wodociągów, kanalizacji i zupełnie nowej oczyszczalni ścieków. Po poszerzeniu nasza strefa będzie liczyć łącznie 110 hektarów – powiedział wójt gminy Orły Bogusław Słabicki.
Cztery projekty z Podkarpacia zyskały uznanie w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, dotyczącego specjalnych stref ekonomicznych. Do samorządów lokalnych trafi łącznie ponad 4,3 mld zł. To już siódme jego rozstrzygnięcie. W jego ramach dofinansowanie otrzymało 79 projektów.
Najwięcej, bo aż 250 mln zł, otrzymał Rzeszów – na budowę drogi od ul. Warszawskiej do terenów inwestycyjnych strefy ekonomicznej „Dworzysko”. 150 mln zł dofinansowania otrzymała Stalowa Wola na zaprojektowanie i budowę infrastruktury technicznej na terenie Strategicznego Parku Inwestycyjnego[paywall].
Dwa pozostałe projekty to pomysły samorządów lokalnych z naszego regionu. Gmina Orły dostała 45 mln 626 tys. 105 zł na rozbudowę infrastruktury, służącej funkcjonowaniu strefy ekonomicznej w Zadąbrowiu, zaś samorząd województwa podkarpackiego 99 mln 960 tys. zł na budowę odcinka drogi wojewódzkiej nr 881, łączącej drogę krajową nr 77 z terminalem kolejowym kontenerowym T1 w Żurawicy.
– Połowę z tej kwoty przeznaczymy na budowę oczyszczalni ścieków, która będzie obsługiwać starszą i nową część naszej strefy ekonomicznej. Połowę zaś na budowę dróg i kanalizację na nowej części. Strefa zostanie rozbudowana w stronę Przemyśla, teren położony jest przy drodze Orły – Niziny. Jesteśmy w trakcie budowy drogi łączącej starą i nową część strefy. Firmy wciąż pytają o możliwość zainwestowania na naszym terenie. W pewnym momencie byłem zmuszony odmawiać, bo nie byłem pewien, czy uda się strefę rozszerzyć
Reklama
– powiedział wójt gminy Orły B. Słabicki.
– Po rozbudowie nasza strefa liczyć będzie 110 hektarów. Na razie w starszej części działa dwanaście firm. Nową część podzieliliśmy już na dwadzieścia osiem dwuhektarowych działek z lekkim naddatkiem. W zależności od tego, ile firma będzie potrzebowała, tyle sprzedamy, więc nowych firm może być, a najprawdopodobniej na pewno będzie, mniej niż mamy działek. Z pewnością jedno mogę potwierdzić: nasza strefa w Zadąbrowiu będzie w naszym regionie potęgą
– podsumował B. Słabicki.
Prawie 100 mln zł otrzymał Urząd Marszałkowski w Rzeszowie na budowę drogi łączącej drogę krajową nr 77 z terminalem kolejowym kontenerowym T1 w Żurawicy.
– Słyszałem, że niektórzy łączą to z wylotem zachodniej obwodnicy miasta Przemyśla. A to bzdura. To dodatkowa droga, która połączy drogę krajową z Żurawicą Rozrządową. Aby tamten teren się rozwijał, musi być dobrze skomunikowany. Na razie bowiem jedyną drogą dojazdową jest droga przez środek Żurawicy. To złe rozwiązanie
– wyjaśnił wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze