Reklama

Święto Pieroga w Ostrowie 2023: Pierogi najszybciej lepią w Grochowcach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Iwona Domaradzka i Anna Czura z Koła Gospodyń Wiejskich w Grochowcach zwyciężyły w konkursie lepienia pierogów na czas w trakcie 15. Święta Pieroga, organizowanego przez Gminę Wiejską Przemyśl. W konkursie zjadania pierogów najlepsi okazali się bracia Andrzej Włoch i Daniel Włoch z Ujkowic.

Od piętnastu lat Święto Pieroga cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ostrowian, przemyślan, jak i mieszkańców ościennych miejscowości. Nie inaczej było i tym razem.

W niedzielne popołudnie (9.07. br.) z każdą godziną łąka w Ostrowie nad Sanem zapełniała się smakoszami pierogów. Oferta kulinarna imponowała różnorodnością. Po specjały przygotowane przez koła gospodyń ustawiały się kolejki od początku pikniku aż do wyczerpania produktów. Królowały pierogi z ziemniakami i serem. Ale każdy mógł odnaleźć swoje ulubione. Także z kapustą, kaszą, szpinakiem, mięsem.

Gdy frekwencja i apetyt dopisują, podczas pikniku smakosze zjadają około 40 tys. sztuk pierogów. Na stoiskach sołeckich można także[paywall] degustować lokalne produkty: wypieki, kompoty, przetwory. Wśród słodyczy największym wzięciem cieszyły się serniki i ciasta drożdżowe z owocami.

Integralną częścią Święta Pieroga jest „Olimpiada sołecka”. Wzięło w niej udział 10 sołectw. Trzy z nich zaprezentowały jedynie stoiska, reszta – 7 – brała udział we wszystkich konkurencjach. „Olimpiada sołecka” składa się z czterech konkurencji: prezentacja stanowisk sprzedaży, rywalizacja w lepieniu pierogów, zawody sprawnościowe, konkurs lepienia pierogów.

Najwięcej emocji wywołuje konkurs lepienia pierogów na czas. W 20 minut trzeba przygotować ciasto, rozwałkować, wykroić i wylepić pierogi. Konkurencja była niezwykle emocjonująca, a komisja skrupulatnie mierzyła czas i liczyła ulepione sztuki.

Zwyciężyły przedstawicielki KGW z Grochowiec Iwona Domaradzka i Anna Czura, uzyskując wynik 208 pierogów. Pobiły tym samym swój rekord sprzed roku. Zapytaliśmy obie panie o tajemnicę błyskawicznego lepienia. 

 

Reklama

Pierogi trzeba lubić…

Co trzeba zrobić, żeby mieć taką wprawę w lepieniu pierogów?

– Przede wszystkim trzeba lubić pierogi. I trzeba lubić je lepić. Robimy to bardzo szybko i od dawna.

To wasze pierwsze zwycięstwo?

– Nie. Drugie.

Od kiedy lepicie?

– Pięć lat już będzie.

Rekord?

– Właśnie dzisiaj – 208 pierogów w dwadzieścia minut.

Z jakim farszem były wykonane przez Panie konkursowe pierogi?

– Z ziemniaków i sera.

Jak Panie podzieliły się rolami?

– Ja lepiłam ciasto, wałkowałam, wycinałam, a moja przyjaciółka lepiła pierogi.

Reklama

Co takiego jest w pierogach, że wszyscy je uwielbiają?

– Każdy lubi ziemniaki, a pierogi to jest zawsze coś innego niż sam ziemniak z masłem, prawda?

Grochowce w konkursie górą. Najlepsze pierogi robią w Grochowcach?

– Tak, najlepsze pierogi tylko w Grochowcach.

Kto robi lepsze pierogi? Mężczyźni czy kobiety?

– Kobiety.

Dlaczego?

– Bo my jesteśmy super. Mamy lepszą sprawność w paluszkach i smak.

Wystąpicie za rok?

– Tak, oczywiście.

Ponadto w czasie festynu mieszkańcy mieli okazję zwiedzić wiele stoisk z regionalnym rękodziełem, przeszkolić się z pierwszej pomocy i przejechać konno. Dużym powodzeniem cieszyły dmuchańce i stoisko wystawione przez 5 Batalion Strzelców Podhalańskich.

Reklama

– To święto jest wydarzeniem kulinarnym, kulturowym i społecznym. Spina wszystko to, co w ciągu roku poszczególne miejscowości, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia przygotowują i realizują po to, żeby jednać ludzi, współorganizować ich do różnego rodzaju działań i dawać im dużo satysfakcji z tego, co codziennie robią – powiedział portalowi Przemyśl Nasze Miasto główny organizator Święta Pieroga, wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk. Wśród zaproszonych gości byli m.in. poseł RP Marek Rząsa, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, starosta powiatu przemyskiego Jan Pączek, radna powiatu przemyskiego Alina Cielecka-Huk, przewodniczący rady powiatu przemyskiego Wojciech Bobowski, przewodniczący rady miasta Przemyśla Robert Bal, burmistrz Radymna Mieczysław Piziurny, radny województwa podkarpackiego Mariusz Król.

Na finał wystąpił Piotr Pręgowski, zespół Kordian. Piknik zakończyły tańce i hulanki przy zespole Iluzer. Patronat nad Świętem Pieroga od pierwszej edycji sprawuje „Życie Podkarpackie”. 

Reklama

Konkurencje i prezentacje

„PREZENTACJA STOISKA”:

Ostrów – 10 pkt.

Witoszyńce – 9 pkt.

Łętownia oraz Nehrybka – 8 pkt.

„LEPIENIA PIEROGÓW”:

Grochowce

Ujkowice

Łętownia

Konkurencja „ZAWODY SPORTOWE”:

Ujkowice

Rożubowice

Grochowce

Konkurencja „JEDZENIE PIEROGÓW”:

Ujkowice

Łętownia

Stanisławczyk

Tytuł „Najlepszego Sołectwa Gminy Przemyśl w 2023 roku” otrzymały:

Ujkowice

Łętownia

Grochowce

Stoiska wystawiły: Malchowice, Pikulice, Nehrybka.

 

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama