Pod nadzorem Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu Beaty Kot obecny właściciel żydowskiej synagogi przy placu Unii Brzeskiej rozpoczął prace remontowo-budowlane. Obiekt po remoncie będzie pełnić funkcje handlowo-usługowe. Co ważne, przestanie straszyć i zostanie uratowany przed dalszą destrukcją.
W Przemyślu do wybuchu II wojny światowej działały cztery synagogi, z których jedna (tzw. Stara) administrowana była przez gminę żydowską, trzy pozostałe przez stowarzyszenia. Synagoga Zasańska została zbudowana w latach 1890 – 1892 przez członków Towarzystwa Izraelickiej Świątyni Zasańskiej.
Projektantem budynku był architekt Wojciech Witoszyński, a budowniczym początkowo Marceli Pilecki, a następnie nieznany z imienia Wilder. Na przełomie 1927 i 1928 r. władze miasta zamknęły synagogę ze względu na[paywall] częste konflikty pomiędzy Żydami ortodoksyjnymi a tzw. zasymilowanymi.
Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali jej wnętrze, a do wschodniej części dobudowali halę, przeznaczając całość na... elektrownię. Niemcy chcieli się przez to uniezależnić od dostaw prądu ze wschodniej części miasta, w której stacjonowały wojska radzieckie. Po zakończeniu wojny synagoga należała do PKS-u, MPK (była tam zajezdnia autobusowa) czy Kolumny Transportu Sanitarnego.
W latach 1962 – 1963 przeprowadzony został gruntowny remont budynku, podczas którego podzielono stropem na dwie części główną salę modlitewną oraz ostatecznie zniszczono znajdujące się wewnątrz polichromie. W 1994 r. w synagodze próbowano urządzić galerię sztuki oraz salę wystawową, która prezentowałaby sztukę żydowską. W 2005 r. miasto sprzedało obiekt jednemu z przemyskich prywatnych przedsiębiorców. Przez 15 lat budynek jednak niszczał.
Jest jedną z dwóch zachowanych, wolno stojących synagog w Przemyślu.
Projektem, wydając pozwolenia na budowę pod kątem konserwatorskim, zajmowała się Irena Zając z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Przemyślu, która jest też autorką studium do synagogi. Opracowała dokumentację pod względem wartości historycznych i zabytkowych obiektu.
Synagoga na Zasaniu wpisana jest oczywiście do rejestru zabytków. – Prace przy synagodze na placu Unii Brzeskiej są prowadzone pod nadzorem konserwatorskim z urzędu. Co do szczegółów w zakresie realizacji projektu, spodziewam się, że inwestor będzie przestrzegał zasad wynikających z przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Ze strony urzędu będziemy kontrolować inwestycję – zapewniła Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Teraz niech się zabiorą za gnijący budynek dawnej biblioteki i uporządkowanie cmentarza żydowskiego przy ul.Rakoczego.
To było miejsce kultu.Jeżeli chcemy by nas szanowano i nasze miejsca kultu czy też cmentarze szanujmy takie miejsca u innych narodów i wyznań.Podobno komuniści świątynie zamieniali na więzienia, magazyny, czytelnie, filharmonie ale nie słyszałem by w miejscach kultu tworzyli punkty handlowe.Ale przecież nie jesteśmy komuniści
No to bedzie grubo jak jak poestanie tam obiekt handlowy!!!
Żydzi już nie mogą się doczekać i wtedy się upomną
Tak jak napisał poniżej Tango.Jak już będzie wszystko odbudowane, przyjdzie jakiś pejsaty i wtedy... jakimś dziwnym trafem przyniesie dokument podpisany piórem spod ziemi, że to jego własność.
Proponuje jakieś zdjęcia do filmu nakręcić z wysadzenia tych paskudnych budynków.
A kto to mówił : Wasze ulice a nasze kamienice ..?
Do Tango; o co się upomną??? Kolega jest pogrążony w niewiedzy! Gmina Żydowska odzyskała ten obiekt w latach 90.XX w. i sprzedała z pełną świadomością, że może być tam np.: sklep. Więc o co chodzi?
Tak dziś wygląda to "miejsce kultu", które odzyskała Fundacja Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie! Mają to! Wszystko było dobrze - wg Gminy Żydowskiej - , gdy pobierali z tego obiektu solidny czynsz co miesiąc od Urzędu Miasta, bo tak spisała poprzednia ekipa rządząca w mieście umowę. Biblioteka wyprowadziła się i nie ma pieniędzy, a z odszkodowaniem dla nich - udało się rozwiązać umowę. No i popada w ruinę... A szkoda, bo to pieękny zabytek.
Do Pjoter: Fundacja Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie odzyskała budynek przy ul. Słowackiego, a przy Pl. Unii Brzeskiej - synagoga jeszcze w końcówce lat 90.XX wieku była przedmiotem starań i w efekcie- zwrotu. Zatem jeden i drugi obiekt jest w rękach żydowskich. Jest już od ćwierć wieku ponownie żydowskie...
Póki co odzyskali dwie istniejące synagogi i kilka kamienic. Nie wiem nic o tym, aby były nowe roszczenia.... O odzyskaną Synagogę przy Słowackiego zupełnie nie dbają! Wszędzie śmieci i brud, ludzie wyprowadzają psy pod mur.... a otoczenie zamienione na parking!
W miejsce synagogi zbudują club go go
Przypominam sobie fragment w Piśmie Świętym gdzie Jezus musiał kupców wypędzić ze świątyni...Wnoszę po tym, iż "naród wybrany" może nie mieć nam tej zmiany funkcji za złe.
zapomniano dopisac, że w latach ....? byla tam kolumna transportu sanitarnego. ?
a jeszcze wcześniej baza autobusowa / mzk/
Ta fundacja to zbiór ludzi interesu, można w necie znaleźć sporo informacji na ich temat. W każdym bądź razie interesuje ich kasa a nie kult religijny. Podejrzewam że gdyby był dobry kupiec to nie mieli by oporu co do sprzedaży synagogi.Co do nieszczęsnej umowy dzierżawy , bardzo kosztownej dla miasta, to zdaje się że pani Giga była przez pewien czas w koalicji rządzącej miastem, należało że wtedy wypowiadać.
Synagogi należały w Polsce do Polaków tyle, że innego wyznania. Nawet obecna organizacja, która dziś administruje odzyskanym żydowskim mieniem nie ma nic wspolnego z Izraelem. Polacy mają to do siebie, że sami na siebie szczują. Bardzo lubią mieć jakiegoś wroga w zanadrzu. Dla wiadomości zasańska synagoga od 2005r jest w prywatnych rekach jednego z mieszkańców Przemyśla.
Takim inicjatywom należy przyklasnąć.Lepszy remont niż stan obecny (czyt. ruina)
Ciekawe co będzie w środku, supermarket Stonka czy Pimpuś Pan?
do zz:Proszę zaznaczyć, że w ...OPOZYCJI... bo to bardzo zmienia sprawę. W dodatku o jedną kadencję później. To też zmienia sytuację.
Taki jest plan i pozwolenie - obiekt handlowy....
W pierwotnych planach zamierzano utworzyć e restaurację .... na piętrze miało być połączenie z galerią handlową która miała powstać obok.
ale niech odbudują w stylu tej starej synagogi... a nie będą kolejną galerię robić galerii Ci u nas dostatek galeria może sobie być przy galerii a to jest zabytek za co Ci konserwatorzy pieniądze biorą? chyba ze pod stołem z klapkami na oczach
A może siedziba fanów męskiego różańca, z której to dziedziny aktywności jesteśmy - jako miasto - najbardziej chyba dziś w kraju znani? Może też chłopaki potrzebne precjoza będą sprzedawać ?
Jakby ktoś się zagłębiał w plany które można znaleźć w internecie , to wiedzielibyście państwo, że obecny właściciel chce a nawet musi odbudować synagogę taka jaka była początkowo, a czytając więcej i szperając w internecie można tez dowiedzieć się ze tylko jedna ze ścian obecnego stanu tak na prawdę jest zabytkowa bo reszta była przebudowywana wiele razy.
Meskipun kekalahan di Brighton adalah yang pertama dalam tujuh pertandingan Liga Premier, semangat yang biasa terlihat di tim Marcelo Bielsa telah berkurang dan itu berdampak besar pada kemampuan mereka untuk menciptakan peluang. nobartv.com , nobartv.my.id , novartv.world , yallatv.my.id , nobartv.fun , nobartv.link , nobartv yolasite.com , nobartv home.blog , nobartv weebly.com Leeds biasanya berada di antara pemain terbaik dalam hal menganalisis gol yang dicetak, gol yang diharapkan, dan tembakan ke gawang tetapi dalam tujuh pertandingan terakhir mereka, tingkat kinerja sebenarnya mencerminkan tim yang berjuang melawan degradasi. Hanya satu gol per pertandingan selama periode itu sangat tidak disukai Leeds dan itu adalah angka yang didukung oleh jumlah gol yang mereka harapkan (1,05). Banyak yang akan berpendapat bahwa permainan yang sulit harus disalahkan dan itu adalah poin yang adil. Chelsea, Manchester United, Manchester City dan Liverpool telah menjadi pertandingan yang menakutkan, namun, mereka terlihat sangat kehabisan ide dan energi dalam kekalahan 2-0 di Brighton. Spurs harus memanfaatkan peluang mereka. Terlebih lagi jika Kalvin Phillips dan Raphinha kembali absen karena cedera. Tandang menang.
Teraz niech się zabiorą za gnijący budynek dawnej biblioteki i uporządkowanie cmentarza żydowskiego przy ul.Rakoczego.
To było miejsce kultu.Jeżeli chcemy by nas szanowano i nasze miejsca kultu czy też cmentarze szanujmy takie miejsca u innych narodów i wyznań.Podobno komuniści świątynie zamieniali na więzienia, magazyny, czytelnie, filharmonie ale nie słyszałem by w miejscach kultu tworzyli punkty handlowe.Ale przecież nie jesteśmy komuniści
No to bedzie grubo jak jak poestanie tam obiekt handlowy!!!