Reklama

Szkoła w Wylewie do likwidacji. Radni zdecydowali o jej losie na ostatniej sesji [ZDJĘCIA]

11 lutego na sesji Rady Miejskiej w Sieniawie przesądzono o dalszym losie Szkoły Podstawowej im. prof. K. Sucheckiego w Wylewie. Placówkę czeka likwidacja. Za takim obrotem sprawy głosowała większość radnych. Jak tłumaczono na sesji – zdecydowała demografia.

Szkoła w Wylewie, decyzją radnych, ma zostać zamknięta wraz z końcem roku szkolnego 2024/2025. Dalsze kroki w tej sprawie należą do Podkarpackiego Kuratora Oświaty, którego władze Sieniawy muszą powiadomić o podjętych rozstrzygnięciach. By zlikwidować placówkę, potrzebna jest akceptacja tego organu.

Jak tłumaczono na sesji, decyzja o zamknięciu szkoły podyktowana jest względami demograficznymi. Zanim doszło do ostatecznego głosowania, radny Tadeusz Biernat przypomniał wpis burmistrza Witolda Mrozka zamieszczony w mediach społecznościowych w kwietniu ubiegłego roku, w którym ten zarzucał poprzednikowi, że zamyka szkoły.

Reklama

– Jak dzisiejsza uchwała ma się do tamtej wykładni? – padło pytanie skierowane do włodarza.

Ekonomia poszła w ślad za demografią

– Jeżeli ta likwidacja miałaby wyglądać tak, jak likwidacja szkoły w Dobrej, to byłbym przeciwny. Tam zlikwidowano szkołę, a skutek finansowy dla gminy był praktycznie żaden. Dzieci dowożone są do Sieniawy, sprzedano piękny obiekt z blisko dwuhektarową działką za 600 tys., a większość nauczycieli znalazła zatrudnienie w Sieniawie, śmiem twierdzić, że troszkę na siłę. Była to zatem pozorna likwidacja szkoły. Nasuwa się wniosek, że chodziło raczej o sprzedaż – odniósł się do podniesionej kwestii wywołany do tablicy przez radnego burmistrz miasta i gminy Sieniawa[paywall].

Reklama

– Wylewa jest szkołą, która zlikwidowała się sama. Zdecydowała demografia, a za tym poszła ekonomia – dodał włodarz, wskazując na koszty, jakie aktualnie ponosi samorząd w związku z utrzymywaniem placówki.

Wyliczył też, że decyzja o likwidacji przyniesie oszczędności w budżecie rzędu 3,5 mln zł.

– 19 czerwca spotkałem się w szkole w Wylewie z kadrą nauczycielską, przedstawiłem sytuację i uczciwie poinformowałem, że w przypadku zamknięcia szkoły nie ma gwarancji zatrudnienia, bo tylko taka likwidacja ma sens. 85 procent utrzymania placówki to wynagrodzenia nauczycieli. Można byłoby mi czynić zarzut, gdybym likwidował szkołę, sprzedał budynek i wszystkich nauczycieli przeniósł do Sieniawy, ale ze względów ekonomicznych taka decyzja byłaby pozbawiona logiki – argumentował burmistrz W. Mrozek.

Reklama

Głos zabrał też radny Dariusz Frączek z Dobrej. – Informacje o tym, że gmina nie uzyskała korzyści finansowych w związku z likwidacją szkoły w Dobrej dotarła do mnie dziś i  jest dla mnie szokiem. Zostaliśmy pozbawieni pięknego obiektu – powiedział. Zaprosił też radnych do Dobrej, by zapoznali się ze stanem wsi.

– Nie mamy miejsca na parkingi, na organizację dożynek. Musimy prosić właściciela budynku po szkole o wypożyczenie placu. Wstępnie uzyskaliśmy akceptację naszej prośby – przedstawiał sytuację, próbując też uzyskać od radnych odpowiedź na pytanie, czy posiadali informację o tym, że likwidacja szkoły w Dobrej nie będzie się wiązać z korzyściami finansowymi dla gminy.

Reklama

Budynek zostanie w rękach gminy

Burmistrz W. Mrozek złożył przy tej okazji deklarację, że w przypadku szkoły w Wylewie nie ma planów odnośnie sprzedaży budynku po niej.

– Poszukujemy pomysłu na zagospodarowanie obiektu z pożytkiem dla mieszkańców. Dziś nie mogę jednak złożyć jeszcze sprecyzowanej deklaracji odnośnie tego, co miałoby się w nim znaleźć – wyjaśnił.

Na sesji podniesiono też argument, że po części sami rodzice dzieci z Wylewy przyczynili się do decyzji o likwidacji szkoły, gdyż blisko 40 dzieci było dowożonych do placówki w Sieniawie i nie korzystało z możliwości edukacji w swojej miejscowości. Jak zaznaczono, był to dla szkoły duży odpływ. Przewodniczący Zbigniew Zwoliński podniósł też kwestię korzyści edukacyjnych, jakie w jego opinii zmiana szkoły przyniesie uczniom.

Reklama

– Nauka w klasach dwu- czy trzyosobowych bądź w klasach łączonych nie jest niczym dobrym – wyraził opinię.

W obecnym roku szkolnym w szkole w Wylewie w klasie „0” jest 14 dzieci (3-,4-, 5- i 6-letnich), w klasie I – jeden uczeń, w klasie II – 2 uczniów, w klasie III – 3 uczniów, w klasie IV – 1 uczeń, w klasie V – 6 uczniów, w klasie VI – 3 uczniów, w klasie VII – 2 uczniów i w klasie VIII – 4 uczniów.

Finalnie radni zdecydowali, że mała liczebność i klas i niekorzystne dane demograficzne dla obwodu szkoły (sytuacja nie ulegnie poprawie w najbliższych latach) nie rokują możliwości utrzymania tak małej, a tym samym kosztownej szkoły. Na 13 radnych obecnych na sesji „za” przyjęciem uchwały o zamiarze likwidacji szkoły w Wylewie zagłosowało 10 radnych, a 3 wstrzymało się od głosu (Tadeusz Biernat, Regina Czopik, Stanisław Bachórz).

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/02/2025 11:12
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama