To będzie kolejna atrakcja turystyczna w mieście, a dodatkowo ciekawa, żywa lekcja historii. Jest też pomysłem na uratowanie przed degradacją kolejnego budynku dawnych koszar wojskowych przy ul. Słowackiego, bo właśnie tam ma się znaleźć siedziba Muzeum Ratownictwa.
– Pomysł zrodził się podczas naszego uczestnictwa w obchodach 105-lecia pogotowia ratunkowego w Przemyślu – mówi Łukasz Pieniążek, prezes Muzeum Ratownictwa w Krakowie. – W Krakowie nie mamy tak dużego obiektu, który pozwalałby pod jednym dachem pomieścić nasze zbiory. W Przemyślu znajdować się będzie[paywall] filia muzeum, ale tak naprawdę będzie tu można zobaczyć 3/4 naszych zbiorów. Co więcej, kolejne pozyskiwane eksponaty będą dedykowane dla filii w Przemyślu, przede wszystkim wielkogabarytowe eksponaty, także lotnicze czy kolejowe – opowiada.
Twórcy w planie mają rozszerzenie zbiorów o sprzęt wojskowy. Chcą też pozyskać najstarszy jeżdżący autobus z przemyskiego MZK – Jelcza PR110. Muzeum, podobnie jak to w Krakowie, będą tworzyć pasjonaci. – Oczywiście będziemy koordynować działania z Krakowa, ale lwia część obowiązków spocznie na kolegach z Przemyśla, głównie z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. To dzięki ich uporowi nasza placówka została tak przychylnie przyjęta w mieście. Mamy nadzieję że na tym nie koniec. W tym miejscu pragnę podziękować panu Januszowi Hamryszczakowi, wiceprezydentowi miasta Przemyśla za zrozumienie i udzielone wsparcie dla naszej idei – mówi Ł. Pieniążek.
Muzeum znajdzie się w dawnych koszarach wojskowych przy ul. Słowackiego. Pod dachem na powierzchni prawie 2 tys. m kw. zostanie przybliżona historia ratownictwa od końca XIX wieku aż po czasy współczesne. Kiedy otwarcie? Być może jeszcze w tym roku, ale trudno mówić o konkretnej dacie.
– Przede wszystkim potrzebne jest zabezpieczenie obiektu, postawienie brakujących elementów ogrodzenia, bramy wejściowej, zamontowanie monitoringu. Przez lata teren był zaniedbany i niestety dewastowany – zauważa szef muzeum. – Prosimy w tym miejscu o wsparcie potencjalnych sponsorów w zakupie potrzebnych materiałów budowlanych, farb, ogrodzenia i innych rzeczy. Hojni mecenasi mogą liczyć na skuteczną i efektowną reklamę – obiecuje Ł. Pieniążek.
Nowe muzeum to dodatkowa atrakcja turystyczna, a w przyszłości szansa na nowe miejsca pracy. Już teraz twórcy potrzebują pomocy w wysprzątaniu terenu i remoncie obiektu oraz w transporcie eksponatów. Te, które mogą, przyjeżdżają na własnych kołach. Inne muszą zostać przywiezione na lawecie.
– Tylko dzięki wysiłkowi i ciężkiej pracy możemy w Przemyślu zbudować atrakcję, której będą zazdrościć inne miasta nie tylko na Podkarpaciu, ale i w całej Polsce. To muzeum może być magnesem przyciągającym do Przemyśla turystów z kraju i zagranicy. Planujemy organizowanie corocznych zlotów zabytkowych pojazdów specjalnych – zapowiada Ł. Pieniążek. – Szukamy też do współpracy pasjonatów starej motoryzacji i zabytków techniki, którzy jako wolontariusze mogliby wspierać nasze działania. Mamy też nadzieję na nawiązanie współpracy ze szkołą o profilu samochodowym w Przemyślu, która, kształcąc przyszłych „samochodziarzy”, zajmie się jednocześnie reanimacją naszych eksponatów – dodaje.
Istotne jest to, że samochody będzie można podziwiać z zewnątrz i w środku, a niektóre nawet wypożyczyć, np. na wesele czy wieczór kawalerski lub panieński.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Po co było lekwidować dochodowy szpital ?
To będzie hit ale dla tych co tam będą pracować.
Click this website. http://www.lounge.belloflostsouls.net/member.php?61272-abhi32
tak i dlatego zamknęliście skrót drogi przez szpital do części miasta gdzie jest uczelnia szkoły i 2 wieżowce. Brawo dla pomysłodawców?Szkoda dzieciaków bo teraz muszą nadrobić naprawdę kawał drogi aby dotrzeć do szkoły jednej czy drugiej, żal mieszkańców, którzy mieli do biedronki 2 kroki , Czy naprawdę drogi nie można było zostawić
Po co było lekwidować dochodowy szpital ?
To będzie hit ale dla tych co tam będą pracować.
Click this website. http://www.lounge.belloflostsouls.net/member.php?61272-abhi32