Spore przetasowania we władzach powiatu przeworskiego. Po piątkowej sesji rady powiatu w strukturach rządzących Przeworszczyzną pojawił się nie tylko nowy radny i nowy przewodniczący rady – wymieniono dwóch z trzech członków zarządu powiatu. Odwołany został m.in. wicestarosta Jerzy Mazur.
W związku z przedwczesną śmiercią długoletniego przewodniczącego rady powiatu Tadeusza Kiełbowicza wiadomo było, że w strukturach władzy powiatu dojdzie do rekonstrukcji. Tylko najbardziej wtajemniczeni wiedzieli jednak, że zmiany w zestawie decydentów zajdą tak głęboko, a samorządowe klocki w powiecie przeworskim poukładane zostaną na nowo[paywall].
Punktem wyjścia nowego rozdania było powołanie nowego członka rady. Mandat, który wygasł wraz ze śmiercią R. Kiełbowicza, przypadł następnemu na liście kandydatowi, a więc Łukaszowi Lasce, dyrektorowi Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zarzeczu.
Co być może bardziej istotne, Laska, który startował w wyborach samorządowych w roku 2018 z ramienia komitetu Razem dla Powiatu, dał się uwieść obozowi rządzącemu i zgłosił akces do Prawa i Sprawiedliwości. Fakt ten otworzył radnym tej frakcji możliwość stworzenia całkiem nowej politycznej mozaiki.
– Po wygaśnięciu mandatu śp. Tadeusza Kiełbowicza zmieniła się struktura rady powiatu. Koalicja zwarta jesienią 2018 roku w naturalny sposób uległa rozwiązaniu, a zapisy dotychczasowej umowy stały się bezprzedmiotowe – wyjaśniał motywacje kolejnych ruchów personalnych Bogusław Urban. Te zmierzały do usunięcia ze stanowiska Jerzego Mazura, który – jak mówiono w kuluarach – wicestarostą został w ramach porozumienia koalicyjnego. Tego właśnie, które zdaniem starosty po śmierci Kiełbowicza wygasło.
– Starostą się bywa, to jest normalne i naturalne. Szkoda tylko, że nie decydują o tym względy merytoryczne, lecz polityczne. Ja niestety nie jestem politykiem, tylko samorządowcem i tylko tym się kieruję – powiedział J. Mazur, żegnając się ze stanowiskiem.
Na tym jednak nie koniec zmian. Wakujące stanowisko przewodniczącego rady powiatu objęła Agnieszka Bukowy-Jedynak. Co ciekawe jej kandydaturę poparło 17 radnych, a więc wszyscy biorący udział w głosowaniu. Czy oznacza to, że przemodelowaniu uległa nie tylko struktura władzy, ale też jej relacja z frakcją dotychczas opozycyjną? Czas pokaże.
– To duże wyróżnienie i obiecuję, że dołożę wszelkich starań, żeby państwa zaufania nie zawieść. Państwu oraz sobie życzę owocnej i konstruktywnej współpracy – mówiła tuż po wyborze A. Bukowy-Jedynak. Jej wybór, choć przeprowadzony w zaskakująco zgodnej atmosferze, oznaczał, że w zarządzie powiatu zwolniły się dwa miejsca. Zajęli je Jacek Kierepka oraz Wiesław Bukowski, ale żaden z nich nie objął stanowiska wicestarosty.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze