Reklama

Totalna rekonstrukcja we władzach powiatu

27/09/2020 16:00

Spore przetasowania we władzach powiatu przeworskiego. Po piątkowej sesji rady powiatu w strukturach rządzących Przeworszczyzną pojawił się nie tylko nowy radny i nowy przewodniczący rady – wymieniono dwóch z trzech członków zarządu powiatu. Odwołany został m.in. wicestarosta Jerzy Mazur.

W związku z przedwczesną śmiercią długoletniego przewodniczącego rady powiatu Tadeusza Kiełbowicza wiadomo było, że w strukturach władzy powiatu dojdzie do rekonstrukcji. Tylko najbardziej wtajemniczeni wiedzieli jednak, że zmiany w zestawie decydentów zajdą tak głęboko, a samorządowe klocki w powiecie przeworskim poukładane zostaną na nowo[paywall].

 

Świeżo upieczony członek PiS

Punktem wyjścia nowego rozdania było powołanie nowego członka rady. Mandat, który wygasł wraz ze śmiercią R. Kiełbowicza, przypadł następnemu na liście kandydatowi, a więc Łukaszowi Lasce, dyrektorowi Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zarzeczu.

Co być może bardziej istotne, Laska, który startował w wyborach samorządowych w roku 2018 z ramienia komitetu Razem dla Powiatu, dał się uwieść obozowi rządzącemu i zgłosił akces do Prawa i Sprawiedliwości. Fakt ten otworzył radnym tej frakcji możliwość stworzenia całkiem nowej politycznej mozaiki.

Reklama

 

Koalicja wygasła

– Po wygaśnięciu mandatu śp. Tadeusza Kiełbowicza zmieniła się struktura rady powiatu. Koalicja zwarta jesienią 2018 roku w naturalny sposób uległa rozwiązaniu, a zapisy dotychczasowej umowy stały się bezprzedmiotowe – wyjaśniał motywacje kolejnych ruchów personalnych Bogusław Urban. Te zmierzały do usunięcia ze stanowiska Jerzego Mazura, który – jak mówiono w kuluarach – wicestarostą został w ramach porozumienia koalicyjnego. Tego właśnie, które zdaniem starosty po śmierci Kiełbowicza wygasło.

– Starostą się bywa, to jest normalne i naturalne. Szkoda tylko, że nie decydują o tym względy merytoryczne, lecz polityczne. Ja niestety nie jestem politykiem, tylko samorządowcem i tylko tym się kieruję – powiedział J. Mazur, żegnając się ze stanowiskiem.

Reklama

 

Kobieta przewodniczącą

Na tym jednak nie koniec zmian. Wakujące stanowisko przewodniczącego rady powiatu objęła Agnieszka Bukowy-Jedynak. Co ciekawe jej kandydaturę poparło 17 radnych, a więc wszyscy biorący udział w głosowaniu. Czy oznacza to, że przemodelowaniu uległa nie tylko struktura władzy, ale też jej relacja z frakcją dotychczas opozycyjną? Czas pokaże.

– To duże wyróżnienie i obiecuję, że dołożę wszelkich starań, żeby państwa zaufania nie zawieść. Państwu oraz sobie życzę owocnej i konstruktywnej współpracy – mówiła tuż po wyborze A. Bukowy-Jedynak. Jej wybór, choć przeprowadzony w zaskakująco zgodnej atmosferze, oznaczał, że w zarządzie powiatu zwolniły się dwa miejsca. Zajęli je Jacek Kierepka oraz Wiesław Bukowski, ale żaden z nich nie objął stanowiska wicestarosty.


pck
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama