Reklama

Trwa odbudowa zniszczonej przez potężną powódź trasy „Pogórzanina”

Potężna powódź, jaka nawiedziła nasz region w czerwcu 2020 r., spowodowała ogromne straty w infrastrukturze drogowo-kolejowej. Zniszczony został m.in. wielokilometrowy odcinek trasy kolejki wąskotorowej „Pogórzanin” między Kańczugą a Dynowem. Mimo upływu ponad dwóch lat, wciąż trwają prace nad przywróceniem jej do pełnej funkcjonalności.

Równolegle z naprawą trwa modernizacja i przebudowa całej linii. Projekt pod nazwą „Rewitalizacja Kolei Dojazdowej Przeworsk Wąskotorowy – Dynów” to modernizacja i przebudowa ponad 30 km torowiska od Dynowa do Kańczugi.

Łączny koszt całego projektu to bagatela 56 mln 273 tys. 216 zł[paywall]. 37 mln 636 tys. 407 zł to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Odbudowa linii kolejowej i mostów po powodzi (3 mosty i 12 obiektów inżynieryjnych) kosztowała zaś 3 mln 500 tys. zł.

Nad całością prac czuwa Starostwo Powiatowe w Przeworsku. W 2022 r. to właśnie budżetu powiatu odbudowano m.in. torowisko w tunelu w Szklarach (54 tys. 634 zł), odwodniono go (70 tys. 48 zł), przeprowadzone zostały prace konserwacyjne i remontowe przy kanale oczystkowym na stacji w Jaworniku Polskim (15 tys. 744 zł) czy prace ziemne związane z odwodnieniem, renowacją i zabezpieczeniem obiektów inżynieryjnych na rewitalizowanym odcinku torowiska (346 tys. 239 zł).

Prace związane z rewitalizacją „wąskotorówki” to nie tylko przebudowa torowiska, ale i inwestycje w odnowę budynków stacyjnych czy obiektów kolejowych.

Do tej pory udało się wykonać prace remontowo-konserwatorskie przy budynku lokomotywowni i hali napraw wagonów Kolei Wąskotorowej Przeworsk – Dynów (łączny koszt: 473 tys. 903 zł), wyremontowany został budynek dworca kolejki wąskotorowej w Przeworsku wraz z otoczeniem (1 mln 987 tys. 942 zł), zrewitalizowany został także budynek stacyjny w Kańczudze oraz wieża wody i budynek magazynowy wraz z zagospodarowaniem terenu (2 mln 249 tys. 670 zł).

Prace wciąż trwają.


fot.Starostwo Powiatowe w Przeworsku
Rewitalizacja budynku stacyjnego, wieży wody i budynku magazynowego wraz z zagospodarowaniem terenu w Kańczudze kosztowała 2 mln 249 tys. 670 zł.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama