Reklama

Trzy dni wytrawnych dźwięków. 6. edycja festiwalu im. Jana Kusiewicza [ZDJĘCIA]


Niewątpliwie była to jedna z ważniejszych muzycznych imprez w Jarosławiu w tym roku. VI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Jana Kusiewicza przeszedł do historii, ale w pamięci widzów będzie jeszcze funkcjonować długi czas.


– Od wielu lat ten festiwal jest wydarzeniem, które wpisuje się w serca mieszkańców naszego powiatu. To nie tylko muzyka – to także spotkanie tradycji z nowoczesnością, wielkich mistrzów z młodymi talentami. Jestem dumny, że wspólnie pielęgnujemy pamięć o wybitnym tenorze, rodaku z Rzeplina, którego dziedzictwo wciąż inspiruje kolejne pokolenia

– powiedział gospodarz wydarzenia starosta jarosławski Kamil Dziukiewicz. To właśnie Starostwo Powiatowe w Jarosławiu – kolejny raz – było głównym organizatorem tego muzycznego przedsięwzięcia. Kierownictwo artystyczne sprawował prof. dra hab. Jacek Ścibor. Tradycyjnie już gościem honorowym wydarzenia miał być syn wielkiego tenora, prof. dr Piotr Kusiewicz, ale, niestety, w tym roku zdrowie nie pozwoliło mu w nim uczestniczyć.

Reklama

Piątek

Przez trzy dni (3 – 5 października br.) sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina wypełniała się dźwiękami, które poruszały zarówno wytrawnych melomanów, jak i najmłodszych słuchaczy.

3 października br. odbył się „Wieczór mistrzowskich interpretacji wokalnych” – inauguracyjny koncert festiwalu. Pod mistrzowską opieką prowadzącego i jednocześnie dyrektora artystycznego festiwalu, wspomnianego prof. dra hab. J. Ścibora na scenie wystąpiły dwie niezwykłe artystki: ukraińska sopranistka Mariana Poltorak oraz pianistka Dominika Peszko[paywall].

Reklama

Sobota

Drugi dzień, 4 października br., został podzielony na dwa wydarzenia. Przedpołudniem sala koncertowa wypełniła się najmłodszymi mieszkańcami powiatu, dla których organizatorzy przygotowali koncert pt. „Muzyka i piosenka w kolorach jesieni – sylwetki kompozytorów: Stanisława Moniuszki i Wojciecha Kilara”. Podczas wydarzenia milusińscy mieli okazję spotkać się z muzyką poważną, ale przedstawioną w przystępny i… zabawny sposób. W drugi dzień festiwalu, zgodnie z przyjętą tradycją, zorganizowane zostały również „Mistrzowskie lekcje śpiewu”, czyli warsztaty skierowane do uczniów klas wokalnych szkół muzycznych Podkarpacia. Tegoroczne zajęcia z młodymi adeptami sztuki wokalnej poprowadziła prof. dr hab. Olga Popowicz, której towarzyszył przy fortepianie Mateusz Lasatowicz.

Wieczór natomiast upłynął pod znakiem koncertu-niespodzianki, podczas którego publiczność miała okazję zachwycić się obiecującymi głosami polskiej wokalistyki. Na deskach jarosławskiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina stanęli jego zdolni absolwenci: sopranistki Julia Zarzecka i Paulina Makarowska oraz tenor Piotr Szczepański. Artystom na scenie towarzyszyli znakomity pianista Mateusz Lasatowicz oraz maestro Jacek Ścibor, dyrektor artystyczny wydarzenia, tym razem również w roli prowadzącego.

Reklama

Niedziela

Ostatniego dnia, 5 października br., odbył się finał tegorocznej edycji festiwalu – koncert „Szczęście raz się uśmiecha” poświęcony pamięci i twórczości niezastąpionej Hanki Ordonówny. Zgromadzona publiczność odbyła emocjonującą podróż w niezwykle trudne czasy dwudziestolecia międzywojennego. Sopranistka Anna Maria Adamiak wraz z wybitnym pianistą Mateuszem Lasatowiczem oczarowali słuchaczy mistrzowską interpretacją najbardziej znanych utworów tej charyzmatycznej artystki, łącząc muzykę z gawędą o jej niezwykle barwnym, choć nie pozbawionym trudów życiu.

Pamięć trwa i trwać będzie

– Niedzielne spotkanie utwierdziło nas w przekonaniu, że dziedzictwo Jana Kusiewicza niezmiennie trwa – nie tylko w kontekście historii polskiej wokalistyki. Zachowało się również w dźwiękach, które rozbrzmiewają dzięki festiwalowi noszącemu jego imię. To właśnie poprzez takie wydarzenia pamięć o wielkim tenorze jest wciąż żywa, a kultura naszego regionu wzbogaca się o kolejne, niesamowite doświadczenia muzyczne

Reklama

– podsumował włodarz powiatu K. Dziukiewicz.

Koncerty prowadzili – dyrektor artystyczny i programowy wydarzenia, jego dobry duch i fundament, prof. dr hab. J. Ścibor oraz redaktor radia „Fara” Andrzej Kuca.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/10/2025 16:53
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama