Reklama

Twórcy kultury nagrodzeni

Swoistym świętem zaangażowanych w działalność kulturalną, bez których nie byłoby wielu wspaniałych projektów i przedsięwzięć, była uroczystość zorganizowana niedawno w stolicy województwa, w ramach 26. edycji Gali Nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego w dziedzinie kultury. Nie zabrakło na wydarzeniu twórców kultury z terenu byłego województwa przemyskiego, o których dokonaniach informowaliśmy niejednokrotnie na naszych łamach.

Na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie nagrodami „Znak Kultury” uhonorowano, przyznawanymi przez marszałka województwa podkarpackiego, uhonorowano tych, którzy mogą się pochwalić szczególnymi osiągnięciami na niwie kultury. Wyróżnienia przyznane zostały za całokształt działalności, jak również za ochronę dziedzictwa narodowego Podkarpacia. Samorząd województwa, obok marszałka Władysława Ortyla, reprezentowali także: Małgorzata Jarosińska-Jedynak i Anna Huk. Ponadto obecni byli także przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz wraz z radnymi Ewą Draus i Adamem Śnieżkiem oraz wicewojewoda podkarpacki Wiesław Buż.

Podkarpacie to region bogaty w tradycję, pełen pasji i zaangażowania w pielęgnację kultury. Dzięki takim osobom jak Państwo, nasze dziedzictwo żyje, rozwija się i inspiruje kolejne pokolenia – zwrócił się do zgromadzonych ostatni z wymienionych.

Reklama

Galę nagród dla regionalnych twórców rozpoczęto od uhonorowania brązowymi medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Stanisława Popka – stalowowolskiego artysty-rzeźbiarza oraz Pawła Bukowskiego – szefa Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Nagrody indywidualne za całokształt działalności otrzymali natomiast: Zygmunt Kluz, Stanisława Bełch, Maria Monikowska-Tabisz, Maria Stefanik, Tadeusz Kałamarz (nauczyciel muzyki, założyciel i instruktor zespołu ,,Bella Voce” ze Studziana w pow. przeworskim), Andrzej Ciach, Aleksander Pogorilec oraz Wacław Kochanowicz (uznany artysta malarz pochodzący z ziemi pruchnickiej). – Tworzę dla pokoleń. Czy jestem, jak postrzegają media, twórcą pogodnego piękna? – oceńcie Państwo sami, ale przyznaję, że nagroda cieszy i dodaje wiary, że warto – powiedział ostatni z wymienionych. Wśród nagrodzonych nagrodą indywidualną za szczególne osiągnięcia, oprócz Barbary Bokoty-Tomali, znalazł się z kolei instruktor teatralny Jarosławskiego Ośrodka Kultury i Sztuki Paweł Sroka.

Za całokształt twórczości i osiągnięcia grupowe

W kategorii dokonań zbiorowych za całokształt twórczości uhonorowano 7 reprezentacji z Podkarpacia, bezpośrednio z naszego regionu są[paywall] to: Zespół Ludowy ,,Białoboczoki” z Białobok, Zespół Teatralny przy Towarzystwie Gimnastycznym ,,Sokół” w Dynowie i Koło Gospodyń Wiejskich w Cewkowie. Natomiast wśród nagrodzonych za szczególne osiągnięcia grupowe znaleźli się: Przeworska Kapela Podwórkowa ,,Beka” i Towarzystwo Zespołu Pieśni i Tańca ,,Ostrowiacy” z Ostrowa (niedawno obchodził 45-lecie działalności).

Reklama

Wznowiona została w tym roku nagroda im. Franciszka Kotuli. Statuetki otrzymali: Władysława Prucnal, Halina Ordon i Koła Gospodyń Wiejskich w Krzemienicy.

Wręczono ponadto Nagrody Honorowe Marszałka Województwa Podkarpackiego „Mecenas Kultury Podkarpackiej” dla osób fizycznych, przedsiębiorców i instytucji wspierających działalność artystyczną. Powędrowały do: Elżbiety Welc, Nadleśnictwa Kolbuszowa w Świerczowie i firmy Greinplast. Stypendia twórcze otrzymali natomiast: Monika Janik-Hussakowska, Rafał Kleszcz i Julia Rut. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 31/07/2024 08:02
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama