Reklama

Uhonorowano wyróżniających się sołtysów i wspierających ich w działaniach samorządowców [ZDJĘCIA]

06/06/2022 14:01

20-lecie działalności obchodziło w ostatnią sobotę maja Stowarzyszenie Sołtysów Powiatu Przemyskiego. Zorganizowane z tej okazji spotkanie w Rokszycach w gminie Krasiczyn było okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień sołtysom najbardziej wyróżniającym się na niwie pracy społecznej w swoich małych ojczyznach.

Uroczysty zjazd sołtysów powiatu przemyskiego był nie tylko sposobnością do wpięcia w klapę odznak i medali, ale też do refleksji na temat kondycji polskiej wsi, jej problemów i kierunków rozwoju. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością samorządowcy, w tym starosta przemyski Jan Pączek, wicestarosta Marek Kudła, członek zarządu powiatu przemyskiego Ryszard Gołębiowski oraz parlamentarzyści – posłowie Marek Rząsa i Mieczysław Kasprzak.

Ważnym punktem wydarzenia było przekazanie na ręce prezes stowarzyszenia Marii Jakubowskiej odznaki „Zasłużony dla Powiatu Przemyskiego” wraz z legitymacją. Jest ona nadawana wyjątkowym osobom i instytucjom, które przyczyniają się do rozwoju ziemi przemyskiej. O uhonorowaniu wyróżnieniem Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Przemyskiego radni powiatowi zdecydowali podczas sesji, 26 maja br.

Reklama

Maria Jakubowska (przez ponad 30 lat sołtyska wsi Grochowce, od drugiej kadencji aż do chwili obecnej szefowa stowarzyszenia) od lat wspiera sołtysów w ich działaniach na rzecz lokalnych wspólnot, ale też motywuje do pracy i namawia do rozwoju. Z okazji 20-lecia organizacji, na której czele stoi, otrzymała w tym szczególnym dniu moc gratulacji i życzeń. Początki organizacji wspomina następująco: – Wszystko zaczęło się w 2000 roku, kiedy urzędował starosta Mariusz Grzęda. Wysłał 2 sołtysów na Krajowy Zjazd Sołtysów do Katowic. Po powrocie zostało zorganizowane spotkanie z[paywall] przedstawicielami sołtysów z każdej gminy powiatu i podjęto decyzję o założeniu stowarzyszenia, które będzie wspierało wszystkich sołtysów. Powstał Komitet Założycielski, który rozpoczął prace nad zarejestrowaniem stowarzyszenia. Finał nastąpił w 2002 roku, wtedy odbyły się wybory. Prezesem został Włodzimierz Woźniak.

Podczas obchodów M. Jakubowska wyraziła podziękowanie wobec wszystkich tych, z którymi przyszło jej współpracować i działać jako szefowej stowarzyszenia. – Dziękuję zaproszonym gościom, którzy nas wspierają, za okazaną pomoc, za to, że jesteście i możemy na was liczyć – podsumowała.

Reklama

Medale i wyróżnienia

Jubileuszowe spotkanie obfitowało w liczne wyróżnienia i odznaczenia. W uznaniu zasług w postaci wspierania działalności sołtysów oraz pomocy w rozwiązywaniu problemów małych ojczyzn Zarząd Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Przemyskiego zdecydował się nadać tytuł „Honorowy Sołtys Powiatu Przemyskiego” 8 osobom. W tym gronie znaleźli się: wójt gminy Krzywcza Wacław Pawłowski, wójt gminy Przemyśl Andzrej Huk, wójt gminy Orły Bogusław Słabicki, wójt gminy Fredropol Mariusz Śnieżek, wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk, wójt gminy Bircza Grzegorz Gągola, burmistrz miasta i gminy Dubiecko Jacek Grzegorzak, członek Zarządu Powiatu Przemyskiego Ryszard Gołębiowski.

Reklama

Medalem Św. Izydora Oracza, przyznawanym przez Podkarpacką Izbę Rolniczą, uhonorowano natomiast: sołtysa Leszna Ryszarda Adamskiego, sołtysa Stubienka Mieczysława Dunika, sołtysa Bachórca Janusza Kwasiżura, sołtysa Nowych Sadów Józefa Kaisera, sołtys Średniej Elżbietę Sitnik, sołtysa Bryliniec Leszka Nowotarskiego, sołtys Bełwina Bożenę Gułę, sołtysa Birczy Bronisława Pankiewicza, sołtys Olszynki Danutę Pacułę oraz sołtysa Batycz Zbigniewa Cichockiego. Dodatkowo wyróżniono sołtysów powiatu przemyskiego ze stażem 20 lat i więcej (łącznie 27 osób).

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama