Reklama

Umarłych wieczność dotąd trwa…

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci…” – te słowa wiersza Rehabilitacja polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej były mottem uroczystości, które odbyły się w Dąbrowie, w gminie Lubaczów. Uroczystości związanych z 75. rocznicą bestialskiego mordu mieszkańców wsi przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA.

Uroczystości miały charakter patriotyczno-religijny. W kościele pw. św. Brata Alberta odprawiona została msza św. w intencji pomordowanych mieszkańców wsi Kornagi, koncelebrowana przez ks. kanonika Andrzeja Stopyrę, proboszcza parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Lubaczowie. Wieś Kornagi już nie istnieje... Dzisiejsza nazwa to[paywall] właśnie Dąbrowa. W homilii proboszcz lubaczowskiej parafii odniósł się do mordów dokonanych na ludności cywilnej przez nacjonalistów ukraińskich. Zaapelował, aby historia była dla nas nauczycielką i o to, by wyciągać z niej wnioski na przyszłość.

Dalsza część uroczystości odbyła się na dziedzińcu przy kaplicy, gdzie Teresa Pamuła, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego przypomniała historię tragicznej nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 r., podczas której cała wieś została spalona, a ludność zamordowana. Wspominała także inne miejscowości na terenie powiatu lubaczowskiego, zroszone krwią niewinnych ludzi (m.in.: Rudka k. Brusna, Cieszanów, Basznia Górna – Podlesie, Krowica Sama, Dąbków).

Starszy chorąży Związku Strzeleckiego Tomasz Szczygieł odczytał apel poległych, po którym zgromadzeni złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową ku czci 12 ofiar – mieszkańców wsi Kornagi (obecnie Dąbrowa).

Reklama

Uroczystości w Podlesiu i Baszni Dolnej

Kilka dni wcześniej odbyły się uroczystości związane z 75. rocznicą mordu na mieszkańcach wsi Podlesie i Basznia Górna. Zainaugurowała je msza św. w kościele filialnym w Podlesiu, której przewodniczył ks. dr Leszek Bruśniak, proboszcz parafii w Baszni Dolnej. Po zakończeniu eucharystii młodzież szkolna zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, upamiętniający tamte tragiczne wydarzenia.

Wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel w swoim przemówieniu podkreślił szczególnie potrzebę pielęgnowania pamięci o tragedii ludności polskiej. Wojskowa asysta honorowa 34 Batalionu Lekkiej Piechoty w Jarosławiu z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oddała salwę honorową, po której zebrani złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą 31 ofiar – mieszkańców Podlesia i Baszni Górnej.

Wydarzenie zakończyło się na miejscowym cmentarzu ewangelickim modlitwą i zapaleniem zniczy na zbiorowej mogile rodziny Kosiorów i Stafów.

Reklama


fot.UG Lubaczów
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2019-09-17 12:52:27

    Kolejne samobiczowanie.Nikt nam nie współczuje,nikt nie przejawia żadnego zainteresowania.A my ciągle umartwiamy sie,żyjemy zaszłością i fascynujemy sie aż do ekstazy trupami.Nawet po śmierci nie dajemy im spokoju i wiecznego odpoczywania.Może czas skierowana energie w tą stronę wykorzystać dla żywych i wyciagnąć wnioski by sie to nigdy nie było powtórki z historii.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama