11 września 1939 Niemcy wywlekli z piwnic starej rzeźni grupę podrostków i mężczyzn, mieszkańców ulicy Nad Sanem. Na miejscu rozstrzelali sześciu dorosłych w wieku 20 – 39 lat, a nastolatków oszczędzili, przeganiając ich w stronę miasta. 80 lat po tej zbrodni, na budynku, w którym rozegrał się dramat, odsłonięto pamiątkową tablicę.
Uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej wydarzenia września 1939 roku organizatorzy nadali naprawdę podniosły charakter. Na placyku przed tzw. starą rzeźnią miejską[paywall] zebrała się pokaźna grupa osób: przedstawiciele władz, służb mundurowych, uczniowie z pocztami sztandarowymi tutejszych szkół. Głos zabierali starosta Tadeusz Chrzan, który odczytał list od prezesa Jarosława Kaczyńskiego, Dariusz Iwaneczko, dyrektor rzeszowskiego oddziału IPN, które tablicę ufundowało, a także Mirosław Hajnosz (odczytał list od minister Anny Schmidt-Rodziewicz), Marcin Malinowski (podobne pismo od senatora Mieczysława Golby), a kilka słów w imieniu burmistrza miasta do zebranych skierował jego zastępca Dariusz Tracz.
Tablicę odsłonili prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia „Ocalić Przeszłość dla Przyszłości” Iwona Zelwach, starosta Tadeusz Chrzan i Dariusz Iwaneczko, a poświęcił archiprezbiter jarosławski ks. prałat Andrzej Surowiec. W ramach uroczystości odbył się także apel poległych, kompania reprezentacyjna oddała salwę honorową, a przybyłe delegacje złożyły pod tablicą wieńce.

fot.Bartłomiej Pacek
Uroczystość zakończyło złożenie wieńców.
W sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina odbyła się bowiem projekcja filmu „Jestem dzieckiem wojny”, zrealizowanego przez TVP Rzeszów przy współpracy ze stowarzyszeniem. – Czujemy ogromną satysfakcję z tego, że udało się doprowadzić do tej chwili – podsumowała ceremonię odsłonięcia tablicy I. Zelwach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze