Reklama

W Dubiecku będzie strażacka jednostka ratowniczo-gaśnicza

Trzy ważne uchwały, istotne dla mieszkańców nie tylko powiatu, podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Przemyskiego podjęli radni. Sporą pomoc finansową zdecydowali się przeznaczyć dla straży pożarnej.

Pierwsza z przegłosowanych uchwał dotyczy przekazania pieniędzy na wykonanie dokumentacji projektowej budowy siedziby Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Dubiecku Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu.

Radni zdecydowali o przekazaniu dotacji w kwocie 75 tys. zł. Z prośbą o pomoc zwrócił się do[paywall] rady powiatu komendant miejski PSP w Przemyślu st. bryg. Bogusław Szczurko Podczas sesji komendant poinformował o planach inwestycyjnych. Wiadomo, że łączny koszt wykonania dokumentacji projektowej wyniesie ok. 250 tys. zł. Pomoc w sfinansowaniu zadeklarował również burmistrz miasta i gminy Dubiecko (50 tys. zł) oraz marszałek województwa podkarpackiego (100 tys. zł).

Dołożą się do zakupu samochodu

Radni zdecydowali się także przekazać 30 tys. zł na zakup samochodu dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu. To ich ukłon w stronę miasta, a także odpowiedź na prośbę komendanta miejskiego, wspomnianego st. bryg. B. Szczurki.

Koszt zakupu samochodu operacyjnego na potrzeby przemyskiej komendy miejskiej to ok. 100 tys. zł. Możliwości finansowe straży pożarnej, niestety, nie pozwalają na samodzielne jego sfinansowanie.

Pomoc w zakupie zdeklarował również prezydent miasta Przemyśla i Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Reklama

Użyczyli San Rideau

Kolejną ważną uchwałą, jaką podjęli powiatowi radni, jest użyczenie Związkowi Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl na okres 10 lat terenu (który jest własnością powiatu przemyskiego) w Bolestraszycach, a na którym znajdują się pozostałości Fortu XIII „San Rideau”.

– Średnioroczny roczny koszt utrzymania tamtego terenu to około 10 – 30 tysięcy złotych. Zatem użyczenie to ma też uzasadnienie gospodarcze. Oddanie Związkowi Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, który powołany został między innymi do ochrony dziedzictwa kulturowego oraz rozwoju gospodarczego i turystycznego, daje poczucie bezpieczeństwa i odpowiedniej dbałości o ten zabytek – powiedziała rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Przemyślu Małgorzata Dachnowicz.

Warto dodać, że ta nieruchomość już była w użyczeniu ZGFTP między 2012 r. a 2020 r. Dzięki temu obiekt był właściwie zadbany.

Przeprowadzono tam szereg prac, by wymienić: uformowanie i zagęszczenie nasypów, wyplantowanie terenu pod ścieżki, odsłonięcie  historycznych fundamentów, wykonanie tablic informacyjnych, ławek, koszy, stojaków na rowery, schodów czy metalowych atrap galerii.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama