Gminne Święto Tradycji Wielkanocnych przybliża mieszkańcom kultywowane od pokoleń zwyczaje związane z tym świętem. W tym roku uczczono też jubileusz promotorów tych tradycji – 25-lecie Zespołu Śpiewaczego „Grzęszczanie” z Grzęski.
autorka: Aleksandra Nowotyńska
Zainteresowani lokalnymi i narodowymi tradycjami mieszkańcy gminy Przeworsk spotkali się w Wiejskim Domu Kultury w Grzęsce.
Specjalnie na tę okoliczność bogaty program artystyczno-muzyczny przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Grzęsce podokiem nauczycielek: Marty Bednarz, Małgorzaty Śliwy oraz Ewy Lenar-Sławińskiej.
Aby utrzymać odświętny nastrój[paywall] członkowie Zespołu Śpiewaczego „Grzęszczanie” zaprezentowali dawny wielkanocny zwyczaj „żaczków”. Nie zabrakło ludowych pieśni i przyśpiewek. A dorobek zespołu jest bogaty, bowiem celebrują właśnie 25-lecia istnienia, na pamiątkę czego otrzymali okolicznościowy grawerton.
Podczas zorganizowanego dla Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Przeworsk spotkania podsumowano także Gminny Przegląd Palm Wielkanocnych. Nagrodzono wszystkich uczestników!
Stoły uginały się od wielkanocnych dań przygotowanych według tradycyjnych receptur, które poświęcił ksiądz proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Grzęsce Kazimierz Jurczak. Wszyscy uczestnicy spotkania podzielili się też jajkiem i w miłej atmosferze celebrowali wspólnie spędzony czas.
Nie zabrakło znamienitych gości, wśród których byli posłowie na Sejm RP Teresa Pamuła i Tadeusz Chrzan oraz przedstawiciele lokalnych władz, instytucji, organizacji i stowarzyszeń z terenu gminy.
Organizatorem wydarzenia byli: wójt gminy Przeworsk, Gminny Ośrodek Kultury w Przeworsku oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Grzęsce.

fot.UG Przeworsk

fot.UG Przeworsk
AN
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze