Reklama

W nadsańskim mieście powietrze ma być czystsze

PGNiG Termika SA zainwestuje w rozwój nowoczesnego systemu ciepłowniczego w Przemyślu. Dzięki temu chce udostępnić tzw. ciepło systemowe jak największej grupie mieszkańców. A to ma się przyczynić do poprawy jakości powietrza.

8 maja br. w przemyskim magistracie doszło do podpisania umowy w tej sprawie. Parafowali ją przedstawiciele zarządu PGNiG Termika SA Jarosław Głowacki i Dawid Jaworski, prezydent miasta Wojciech Bakun oraz prezes zarządu MPEC sp. z o.o. w Przemyślu Kazimierz Stec[paywall].

– Celem porozumienia jest podjęcie wspólnych działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa

energetycznego Przemyśla, w tym produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w wysokosprawnej kogeneracji (proces technologiczny jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i użytkowego ciepła w elektrociepłowni – przyp. aut.) na potrzeby miejskiej sieci ciepłowniczej. Realizacja inwestycji przyczyni się także do poprawy jakości powietrza w mieście – wyjaśnił Mariusz Orzechowski, rzecznik prasowy PGNiG Termika SA.

Reklama

W ramach podpisanej umowy PGNiG Termika w pierwszej kolejności zmodernizuje istniejącą Ciepłownię Zasanie. Wybuduje także nową elektrociepłownię gazową.

– Wdrożenie programu modernizacyjno-inwestycyjnego w Ciepłowni Zasanie ma na celu dostosowanie jej do restrykcyjnych wymogów Unii Europejskiej w zakresie emisji zanieczyszczeń do powietrza. Chodzi o dyrektywę MCP – dodał M. Orzechowski.

Członek zarządu PGNiG Termika SA Jarosław Głowacki dodał, że celem spółki jest zapewnienie dostępu do ciepła systemowego jak największej grupie mieszkańców Przemyśla.

Reklama

Przemyśl drugi w Polsce

Podpisana umowa jest dopiero drugą tego typu w Polsce, po Dęblinie, realizowaną przez PGNiG Termika SA. – Dzięki inwestycjom finansowanym w 100 procentach ze środków własnych przez PGNiG Termika samorządy mogą się wykazać konkretnymi działaniami związanymi z likwidacją niskiej emisji. Oczywiście bez ponoszenia kosztów związanych z modernizacją własnych zakładów wytwórczych i sieci ciepłowniczych – podkreślił J. Głowacki.

– Współpraca z PGNiG Termika to kolejny, bardzo ważny krok w rozwoju naszego miasta. Mieszkańcy chcą oddychać czystszym powietrzem i mieć możliwość korzystania z mniej uciążliwych źródeł ciepła. To wszystko zapewni nam podpisane porozumienie. Dzięki temu projektowi i pracy wielu osób w ciągu ostatnich lat finalizujemy pomysł gwarantujący bezpieczeństwo energetyczne Przemyśla na długi czas i pozwalający patrzeć z optymizmem w przyszłość – podsumował prezydent miasta Wojciech Bakun.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    , - niezalogowany 2019-05-12 17:57:31

    dlaczego mówi sie o zanieczyszczeniu Przemysla, a nie o pod przemyskich miejscowosciach. Przemysl jest otoczony miescowosciami w których to mieszkancy  opalaja swoje domy gazem, weglem, drzewem. Wiekszosc mowi że to auta wytwarzaja smog, a czy przy najwiekszym PM około 23 godziny jest na ulicach tyle aut by steżenie wzrosło.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Theo Kogan - niezalogowany 2019-05-12 20:49:21

    Rozwój nowoczesnego systemu ciepłowniczego, to swoją drogą, jednakowoż, wciąż trzeba kłaść nacisk i przypominać o tym:DRZEWA I KRZEWY - SPOSÓB NA WALKĘ ZE SMOGIEM - POLKI.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    ytfds - niezalogowany 2019-05-12 22:52:46

    Znieście opłaty , stałe ,zmienne ,opłaty za opłaty opłaty prezesowskie . Mamy najdroższy gaz i prąd w Europie i droższy niż w USA .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama