W niszczejącej od lat zabytkowej oranżerii pałacu w Przeworsku powstanie centrum konferencyjno-wystawiennicze. 12 stycznia parafowano umowę z wykonawcą inwestycji, wyłonionym pod koniec grudnia.
Zadanie zrealizuje Firma Usługi Stolarsko-Budowlane Marek Kurpiel z Tyniowic w gminie Roźwienica, której oferta, wyceniona na ponad 5 mln 100 tys. zł, uznana została za najkorzystniejszą (łącznie do przetargu stanęło 5 firm, ale zaoferowane przez nich kwoty były wyzsze).
Zadaniem wykonawcy będzie rewitalizacja niszczejącego i zamkniętego od lat 90. obiektu i nadanie mu[paywall] nowej funkcji społeczno-kulturalnej, przy zachowaniu historycznego charakteru i wystroju budynku.
Przy parafowaniu umowy z wykonawcą inwestycji przez dyrektora przeworskiego muzeum Łukasza Mroza obecni byli: starosta powiatu przeworskiego Bogusław Urban i radny powiatowy Tomasz Syk. Zadanie pochłonie kwotę dokładnie 5 mln 100 tys. 462 zł, przy czym dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, które powiat przeworski otrzymał w ubiegłym roku, wyniesie aż 5 mln zł.
Plany zakładają stworzenie w zabytkowym obiekcie Centrum Konferencyjno-Wystawienniczego o nazwie „Oranżeria”, które wzbogaci kawiarnia z ogródkiem letnim. Budynek przejdzie generalny remont, ponadto plany obejmują też rewaloryzację parku.
Pojawią się w nim nowe, utwardzone alejki spacerowe oraz drogi dojazdowe, nowe ławki, kosze na śmieci, a także tablica informacyjna oraz trawiasta nawierzchnia. Odnowiony obiekt będzie służyć zarówno mieszkańcom, jak i turystom.
fot.arch. Muzeum w Przeworsku
Oranżeria w Zespole Pałacowo Parkowym w Przeworsku powstała w latach 1803-1807. Przez lata służyła jako ogród zimowy, a od lat 90. stoi zamknięta. Teraz w końcu zyska nowe oblicze i nowe funkcje.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze