Około 300 Węgrów wzięło udział w nostalgicznej podróży pociągiem Galícia Expressz 2018, który wyruszył z Budapesztu do Krakowa. Wśród nich byli potomkowie żołnierzy biorących udział w walkach podczas I wojny światowej, jak i pasjonaci historii tego okresu.
Obok Krakowa, Tarnowa i Rzeszowa w planie ich podróży znalazł się Przemyśl, do którego węgierscy goście dotarli 17 bm. Program pobytu obejmował oczywiście zwiedzanie wybranych fortów Twierdzy Przemyśl i samego miasta.
– W Urzędzie Miejskim odbyło się również robocze[paywall] spotkanie, w węższym gronie – mówi Witold Wołczyk, rzecznik prasowy prezydenta miasta. – Głównym punktem programu pobytu w Przemyślu były jednak uroczystości na cmentarzu żołnierzy austro – węgierskich przy ul. Przemysława – dodaje.
W przemyskim urzędzie gości powitał Janusz Hamryszczak, zastępca prezydentai Bogusław Zaleszczyk, przewodniczący Rady Miejskiej. Rozmawiano w obecności członków przemyskich stowarzyszeń i przedstawicieli instytucji o współpracy w dziedzinie turystyki, badań historycznych, a także uporządkowania sprawy pochówków żołnierzy I wojny światowej.
– Ważnym tematem były także plany wspólnych obchodów 100-lecia zakończenia Wielkiej Wojny – informuje Wołczyk. – W składzie delegacji węgierskiej znaleźli się m.in. Adrienne Körmendy, konsul Generalny Republiki Węgierskiej oraz pułkownik Vilmos Kovács, dowódca Instytutu i Muzeum Historii Wojen przy Ministerstwie Obrony Węgier – podkreśla.
W trakcie uroczystości na cmentarzu żołnierzy austro-węgierskich obok wymienionych wcześniej gości węgierskich, obecni byli także wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, dr hab. Paweł Hut, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, przedstawiciele samorządów Ziemi Przemyskiej oraz przemyskich służb mundurowych.
Witając gości prezydent Robert Choma powiedział:
– Twierdza Przemyśl i jej związki z ówczesną historią i dniem dzisiejszym, to z jednej strony olbrzymi bagaż, ofiara ponad 100 000 ludzi, a z drugiej pamięć, którą jesteśmy winni po to, by z przeszłości czerpać to co najważniejsze, mądre i budować jak najlepsze relacje między naszymi narodami. Chciałbym wyrazić głęboką wdzięczność za Państwa obecność, nie tylko dzisiaj i podziękować za olbrzymią sympatię, jaką cieszymy się my Polacy przebywając na Węgrzech.
Pułkownik Vilmos Kovács przemawiając na cmentarzu przypomniał historię walk o Twierdzę Przemyśl, a szczególnie działań jednostek węgierskich stacjonujących w Twierdzy. W trakcie wspólnej modlitwy za zmarłych węgierski i polski kapelan pobłogosławili nowy krzyż drewniany stojący na cmentarzu, delegacje i pozostali uczestnicy spotkania złożyli wieńce przed tablicą upamiętniającą węgierskich żołnierzy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze