Reklama

Węgrzy nad mogiłami swoich przodków w Przemyślu

20/07/2018 11:00

Około 300 Węgrów wzięło udział w nostalgicznej podróży pociągiem Galícia Expressz 2018, który wyruszył z Budapesztu do Krakowa. Wśród nich byli potomkowie żołnierzy biorących udział w walkach podczas I wojny światowej, jak i pasjonaci historii tego okresu.

Obok Krakowa, Tarnowa i Rzeszowa w planie ich podróży znalazł się Przemyśl, do którego węgierscy goście dotarli 17 bm. Program pobytu obejmował oczywiście zwiedzanie wybranych fortów Twierdzy Przemyśl i samego miasta.

– W Urzędzie Miejskim odbyło się również robocze[paywall] spotkanie, w węższym gronie – mówi Witold Wołczyk, rzecznik prasowy prezydenta miasta. – Głównym  punktem programu pobytu w Przemyślu były jednak uroczystości na cmentarzu żołnierzy austro – węgierskich przy ul. Przemysława – dodaje.

Reklama

W przemyskim urzędzie gości powitał Janusz Hamryszczak, zastępca prezydentai Bogusław Zaleszczyk, przewodniczący Rady Miejskiej. Rozmawiano w obecności członków przemyskich stowarzyszeń i przedstawicieli instytucji o współpracy w dziedzinie turystyki, badań historycznych, a także uporządkowania sprawy pochówków żołnierzy I wojny światowej.

– Ważnym tematem były także plany wspólnych obchodów 100-lecia zakończenia Wielkiej Wojny – informuje Wołczyk. – W składzie delegacji węgierskiej znaleźli się m.in. Adrienne Körmendy, konsul Generalny Republiki Węgierskiej oraz pułkownik Vilmos Kovács,  dowódca Instytutu i Muzeum Historii Wojen przy Ministerstwie Obrony Węgier – podkreśla.

Reklama

W trakcie uroczystości na cmentarzu żołnierzy austro-węgierskich obok wymienionych wcześniej gości węgierskich, obecni byli także wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, dr hab. Paweł Hut, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, przedstawiciele samorządów Ziemi Przemyskiej oraz przemyskich służb mundurowych.

Witając gości prezydent Robert Choma powiedział:

– Twierdza Przemyśl i jej związki z ówczesną historią i dniem dzisiejszym, to z jednej strony olbrzymi bagaż, ofiara ponad 100 000 ludzi, a z drugiej pamięć, którą jesteśmy winni po to, by z przeszłości czerpać to co najważniejsze, mądre i budować jak najlepsze relacje między naszymi narodami. Chciałbym wyrazić głęboką wdzięczność za Państwa obecność, nie tylko dzisiaj i podziękować za olbrzymią sympatię, jaką cieszymy się my Polacy przebywając na Węgrzech.

Reklama

Pułkownik Vilmos Kovács przemawiając na cmentarzu przypomniał historię walk o Twierdzę Przemyśl, a szczególnie działań jednostek węgierskich stacjonujących w Twierdzy. W trakcie wspólnej modlitwy za zmarłych węgierski i polski kapelan pobłogosławili nowy krzyż drewniany stojący na cmentarzu, delegacje i pozostali uczestnicy spotkania złożyli wieńce przed tablicą upamiętniającą węgierskich żołnierzy.


red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama