Reklama

Wicepremier Piotr Gliński w Przemyślu: Na ARD miasto może tylko zyskać

Kilka dni temu w Przemyślu gościł wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Podczas spotkania w Przemyskim Towarzystwie Kulturalnym z ludźmi kultury, dyrektorami instytucji kulturalnych i samorządowcami zapowiedział powołanie rządowej Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa. Jeśli jej założenia zostaną wdrożone w życie, tak zabytkowe miasto jak Przemyśl może tylko zyskać.

Planowana przez rząd nowa agencja ma pomagać samorządom w rewitalizacji zabytkowych części miast.

– Powołanie Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa rozpocznie trzeci etap reformy ochrony zabytków w Polsce. Głównym zadaniem agencji ma być restaurowanie niszczejących zabytków i „nadawanie im funkcji użytkowej”.
Ma ona się zająć przede wszystkim rewitalizacją zabytkowych miast i renowacją cennych obiektów historycznych. Ma także poszukiwać możliwości finansowania programów rewitalizacyjnych w miastach we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – powiedział m.in. P. Gliński.

Reklama

Co istotne, ARD będzie mieć prawo przejmowania na własność zabytków, z którymi ich właściciele nie są w stanie sobie poradzić. Po przejęciu i odrestaurowaniu danego zabytku będzie mogła[paywall] go przekazać samorządowi.

– Agencja ma być instytucją, która – nie zmieniając obecnego systemu ochrony – będzie mogła realizować zadania trudne, przerastające finansowo samorząd. Do tej pory nie było podejścia systemowego, które umożliwiłoby kompleksową rewitalizację obszaru staromiejskiego.
Agencja będzie umożliwiała takie działania systemowe, poprzez konsorcjum podmiotów i różnorakie finansowanie prac – dodał minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Reklama

Całościowa perspektywa

Jednym z kluczowych rozwiązań, proponowanych w Ustawie o Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa, jest stworzenie Państwowego Zasobu Zabytkowego, obejmującego najcenniejsze obiekty.

Pozostałe, po przejęciu przez agencję i przeprowadzeniu prac konserwatorskich, będą mogły być przekazywane samorządom lub sprzedawane podczas publicznych licytacji.

Założeniem agencji będzie także rewitalizacja zabytkowych miast.

–Na zabytkowe miasta, chociażby takie jak Przemyśl, nie możemy patrzeć wyłącznie z perspektywy doktryny konserwatorskiej, ale też widzieć je całościowo. Dlatego w przypadku starego miasta musimy patrzeć kompleksowo, nie tylko skupiać się na odnowie fasady, ale też myśleć o klatce schodowej, wnętrzu, fundamentach. Myśleć o całości terenu zabytkowego. Do tej pory nie było takiej możliwości – stwierdził P. Gliński.

Reklama

Tylko mogą zyskać

– Moim zdaniem powołanie do życia tej agencji to wielka szansa dla Przemyśla i innych zabytkowych miast Podkarpacia. Już samo założenie, iż zajmie się przede wszystkim rewitalizacją zabytkowych miast, renowacją cennych obiektów historycznych, a tym samym przywracaniem walorów krajobrazu kulturowego to jako żywo przykład właśnie Przemyśla.
Agencja ma prowadzić projekty zarówno samodzielnie, jak i we współpracy z właścicielami budynków. Powołanie Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa stworzy także możliwości inwestycji w turystykę historyczną – powiedział obecny na spotkaniu wicemarszałek województwa podkarpackiego, przemyślanin, Piotr Pilch.

– Ten pomysł jest jak najbardziej potrzebny. Musi jednak powstać odpowiednia ustawa. Każde działania, które zmierzają do ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego, zabytków z naszego terenu, są wskazane.
Jako konserwator przyjmuję je z wielkim zadowoleniem. Z pewnością Przemyśl i inne zabytkowe miasta na Podkarpaciu mogą tylko zyskać – stwierdziła Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Beata Kot.


KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama