Reklama

Wieża widokowa w Krzywczy otwarta! Kolejnym krokiem będzie infrastruktura wokół obiektu


Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy o postępach prac przy nowej atrakcji turystycznej w powiecie przemyskim, jaką jest wieża widokowa w Krzywczy. Prace poszły sprawnie i tuż przed długim majowym weekendem udało się odebrać i tym samym otworzyć dla zwiedzających. Zainteresowanych spojrzeniem na rozciągające się z wysokości ponad 32 metrów malownicze widoki nie brakowało.


W ostatnich latach pojawiają niemal jak grzyby po deszczu, szczególnie na terenach górskich, ale nie tylko tam. Mowa o wieżach widokowych, które stały się prawdziwym hitem, ściągającym spragnionych adrenaliny i pięknych widoków turystów. Taki pomysł na zwiększenie zainteresowania miejscowością i jej najbliższą okolicą miała też gmina Krzywcza w powiecie przemyskim, która zdecydowała się u siebie na taką inwestycję.

Nowy obiekt, otwarty tuż przed majówką, powstał jako jedno z zadań realizowanych w ramach partnerskiego projektu realizowanego z rządowym dofinansowaniem pod nazwą „Budowa, przebudowa i remont infrastruktury turystycznej na terenie Związku Gmin Turystycznych Pogórza Dynowskiego”. Tworzą go gminy: Dubiecko, Dynów, Nozdrzec, Krzywcza, Dydnia, Błażowa, Hyżne, Jawornik Polski oraz miasta Dynów i Dubiecko. Wspólne przedsięwzięcie zakładało zmiany infrastruktury turystycznej w wymienionych gminach. Niektóre z zadań dotyczą modernizacji istniejącej infrastruktury, inne budowy zupełnie nowej. W Krzywczy wybrano ten drugi model, efektem czego jest otwarta właśnie wieża widokowa, znajdująca się przy drodze wojewódzkiej w kierunku Reczpola. Najwyższa platforma widokowa obiektu znajduje się na wysokości nieco ponad 32 metrów. Posadowiona jest na płycie fundamentowej składającej się z trzech wzajemnie połączonych kwadratowych stóp stabilizowanych mikropalami. Pośrednie platformy widokowe znajdują się natomiast na wysokościach: blisko 7 metrów, ponad 13 metrów, prawie 19,5 metra i blisko 26 metrów. Jednocześnie na wieży może przebywać maksymalnie do 20 osób. Wstęp jest całoroczny i darmowy. Inwestycję, dzięki której[paywall] okoliczni mieszkańcy i turyści zyskali nową atrakcję turystyczną, zrealizowała rybnicka spółka Infra-Tel.

Reklama

Na razie dojście pieszo

Niestety nadal obowiązuje zakaz wjazdu na teren wieży. Jak wyjaśnia gmina ma to związek z prowadzonym w dalszym ciągu postępowaniem na wydanie takiego pozwolenia. Dlatego do obiektu nie powinniśmy – przynajmniej na razie – dojeżdżać samochodem. Najlepiej zostawić go w pobliżu i dojść pieszo. Jak doradzają internauci, po drugiej stronie wieży (w odległości 80 – 100 m) zlokalizowana jest droga wiodąca w pola, gdzie pozostawienie na krótki czas samochodu powinno być możliwe.

Na razie nie ma też wokół obiektu żadnej infrastruktury turystycznej, ale lokalny samorząd zapewnia, że dokłada starań, żeby pozyskać środki na zagospodarowanie tego terenu, co na pewno wizytę na wieży uatrakcyjni.

Reklama

„Wszystkim zwiedzającym wieżę życzymy niezapomnianych wrażeń oraz satysfakcji z podziwiania wspaniałych widoków” – zachęcają urzędnicy.

A jest co podziwiać, południowa część gminy Krzywcza to część Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego, a fragment jej terenów objęty jest Europejską Siecią Ekologiczną „Natura 2000”.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 19/05/2025 16:28
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama