1 października br. w Żyrardowie odbyła się uroczysta gala podsumowująca 50. edycje konkursu „Zabytek Zadbany”, który promuje wzorcowe działania konserwatorskie, budowlane i rewitalizacyjne w całej Polsce. Jednym z laureatów został powiat przeworski za przywrócenie do życia stacji kolejki wąskotorowej „Pogórzanin” w Kańczudze.
O fakcie przyznania powiatowi przeworskiemu statuetki już informowaliśmy, uroczysta gala jej wręczenia odbyła się kilka dni temu w Żyrardowie. Odebrali ją starosta przeworski Dariusz Łapa i naczelnik Przeworskiej Kolejki Wąskotorowej PKW Edward Gwizdała.
Przypomnijmy tylko, że „Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, którego procedurę organizacyjną prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Zgłoszenia oceniane były w siedmiu kategoriach – kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem oraz: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu, rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu, adaptacja obiektów zabytkowych, architektura i budownictwo drewniane, zabytki techniki i zabytek dostępny. Nad wyborem laureatów czuwało jury, któremu przewodniczyła prof. dr hab. inż. arch. Małgorzata Rozbicka. Powiat przeworski otrzymał statuetkę za remont stacji Kańczuga wraz z otoczeniem – magazynem spedycji i wieżą ciśnień, będącej jednym z przystanków Przeworskiej Kolejki Wąskotorowej „Pogórzanin”...
Przeczytałeś tylko fragment tekstu. Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium? Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie! Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 50% tekstu do przeczytania.
Wykup dostępTwoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze