Dość długo trwały próby znalezienia firmy, która zajmie się rewitalizacją zabytkowej stacji kolejowej w Kańczudze. Na szczęście drugi ogłoszony przez Starostwo Powiatowe w Przeworsku przetarg został rozstrzygnięty, a to oznacza prostą drogę do rozpoczęcia prac remontowo-budowlanych.
Zakres prac rewitalizacyjnych dotyczy całego kompleksu budynków stacji. Przede wszystkim gruntownie odnowiony zostanie budynek główny, od fundamentów aż po dach. Wykonana zostanie nowa izolacja przeciwwilgociowa i termiczna fundamentów, odtworzona pierwotna elewacja budynku, wymieniona cała stolarka okienna i drzwiowa, odnowione wewnętrzne pomieszczenia, wyremontowana więźba i pokrycie dachu.
Prace modernizacyjne czekają też nawierzchnię peronu, parking oraz wszystkie chodniki[paywall]. W ramach inwestycji odnowiony zostanie również budynek wieży ciśnień, magazyn spedycji kolejowej, a stare budynki gospodarcze zostaną rozebrane.
Oczywiście wykonane zostaną też wszystkie prace instalacyjne. Remont ma potrwać 8 miesięcy.
W porównaniu z pierwszym przetargiem przeworskie starostwo znacznie podniosło limit kosztów dla tego przedsięwzięcia – z 1 mln zł do 1,8 mln zł, ale i tak będzie jeszcze musiało dołożyć. Zgłosiły się trzy firmy.
Najtańszą ofertę złożyła jarosławska firma Romex (2 mln 249 tys. 670 zł). Usługi Stolarsko-Budowlane Marek Kurpiel z Tyniowic zaoferowały cenę 2 mln 260 tys. 90 zł), a krakowska spółka Texom – 2 mln 940 tys. 561 zł. Wybór starostwa padł na ofertę firmy z Jarosławia.
Firma J. Bud z Gbisk (gmina Strzyżów) zmodernizuje natomiast budynek oranżerii Zespołu Pałacowo-Parkowego w Hadlach Szklarskich, w gminie Jawornik Polski. Do wyłonienia wykonawcy potrzebne były aż trzy przetargi.
Do pierwszego postępowania stanęły trzy firmy, ale gminie nie udało się wyłonić wykonawcy inwestycji. Na drugi przetarg skusił się już tylko jeden wykonawca. Również i to postępowanie unieważniono. Do trzeciego stanęły firmy J.Bud z Gbisk oraz Romex z Jarosławia. Postępowanie wygrała ta pierwsza, oferując kwotę 222 tys. 486 zł.
Budynek oranżerii ma zostać gruntownie odremontowany. Będzie nowa elewacja i wewnętrzne tynki, nowy dach, stolarka drzwiowa i okienna, w tym przeszklenie jednej ze stron obiektu. Zmodernizowane zostaną również wszystkie instalacje. Po remoncie obecne przeznaczenie użytkowe budynku (pełni on funkcję recepcji) pozostanie bez zmian.
Istniejący budynek oranżerii powstał na przełomie XIX i XX w., w trakcie przebudowy i rozbudowy Zespołu Pałacowo-Parkowego, dokonanej przez ówczesnych właścicieli Piotra i Wandę Łastowieckich, herbu Laryssa. Pierwotna bryła oranżerii była o połowę mniejsza niż obecna.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze