– Wydobycie gazu na Podkarpaciu wzrośnie w ciągu 5 lat o 28 procent, do 1,75 mld m sześc. rocznie – szacuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Gaz będzie pozyskiwany między innymi w okolicach Kramarzówki w powiecie jarosławskim, gdzie PGNiG odkryło duże złoże o zasobach szacowanych na 12 mld m3. Surowiec zlokalizowany jest w warstwach skalnych, które do tej pory nie były komercyjnie eksploatowane.
– Kramarzówka jest dowodem, że wydobycie gazu na Podkarpaciu ma przed sobą bardzo dobrą przyszłość – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA. – Szacujemy, że w ciągu 5 lat produkcja błękitnego paliwa w regionie wzrośnie[paywall] do 1,75 mld m3 rocznie, a więc o 28% w porównaniu z 2017 rokiem, kiedy wyniosło 1,37 mld m3. Jesteśmy zdeterminowani uwolnić potencjał Podkarpacia, dlatego od 2 lat konsekwentnie wdrażamy w regionie nowa strategię poszukiwań gazu. Zasoby krajowe to najpewniejsze i najbardziej opłacalne źródło surowców energetycznych. PGNiG opracowało nową koncepcję poszukiwań i wydobycia gazu w 2016 r. W ramach jej realizacji spółka wykonała na Podkarpaciu nowe badania, w tym największe w Europie trójwymiarowe zdjęcie sejsmiczne Przemyśl – Kramarzówka – Rybotycze – Fredropol o powierzchni prawie 1300 km2. PGNiG szacuje, że na obszarze zdjęcia znajduje się ok. 50 mld m3 gazu. Koncepcja przewiduje również intensyfikację prac wiertniczych. W latach 2016-2022 PGNiG zaplanowało na Podkarpaciu ok. 120 odwiertów poszukiwawczych – zapowiedział.
Prezes PGNiG dodał, że w pracach spółka wykorzysta nowoczesny sprzęt, taki jak wiertnia Bentec 2000 HP, która pracuje już w Kramarzówce. To pierwsze nowe urządzenie
do wierceń głębokich kupione przez grupę kapitałową PGNiG po 2012 roku. Pozwala wiercić otwory o głębokości do 7000 m i jest urządzeniem samobieżnym, dzięki czemu można je przenieść na nowe miejsce pracy bez konieczności demontażu i ponownego montażu. Wiertnia ma moc 2000 KM i udźwig 450 ton. W minioną niedzielę, 7 bm. wiertnię wizytował przebywający na Podkarpaciu premier Mateusz Morawiecki.
– Ponad 40 otworów zostało już wykonanych, m.in. w gminach Kańczuga, Krasne, Kuryłówka i Żyraków, z czego aż 32 okazały się pozytywne – zapewnia Woźniak. – Oznacza to wyjątkowo wysoką skuteczność na poziomie 75 proc. Zawdzięczamy ją m.in. dokładnej analizie danych sejsmicznych, która pozwoliła wytypować najbardziej obiecujące miejsca do prowadzenia wierceń.
Zdaniem Woźniaka, część odwiertów będzie realizowana w nieeksploatowanych do tej pory warstwach geologicznych. Przykładem jest właśnie Kramarzówka, gdzie PGNiG wykonało pierwszy w Polsce odwiert horyzontalny w utworach miocenu niekonwencjonalnego. Po zabiegu szczelinowania przypływy gazu ustabilizowały się na poziomie 70 tys. m3 na dobę, czyli 25 mln m3 rocznie.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.zesrają sie a nie wwiercą w głab ziemi , już dwa razy próbowali we fredropolu ico nic.....niech się przypucują jakie koszty ponieśli tam tapiąc sprzet warty miliony w ziemi i to dwa razy.Odpalili nową wiertarkę na cześć premiera na pokaz dla gawiedzi a niech pokaża sprzet którym którym robią na codzien wszystko stare łatane pordzewiałe tylko ludzie ci sami do zapierdolu..........
Dobrze, że na świecie żyją jeszcze inni ludzie a nie tylko swidry. Inaczej nie wyszlibyśmy z epoki kamienia. A swidrowi radze: wracaj do swojej ojczyzny zwiazku sowieckiego.
A nie mówili że gaz idzie na upainę za darmo?
anty jestem polakiem nie z epoki kamienia łupanego teza moja polega na prawdzie.a propo wiercenia to troche z zasłyszanych plotek ....fredropol pochlonąl ponoć straty dwa razy po oko lo kilka mln pln ale to tylko plotki bo urwali dwa swidry bardzo drogie i ten negat to nie tylko swidry ale transport paliwa wypłaty chemia opłaty kulisy tez znam i na koniec ponoc ukraincy wwiercili sie do tego złoza ale to podsłyszałem w sklepi we fredropolu.... i co debilu nazywajacy kogos sowietem a tak naprawde wole kolegowac sie z madrym sowietem niz z debilem polakiem
Kiedy Ukraina zacznie płacić za polski gaz .
Szanowny Panie kandydacie NA WÓJTA GMINY JAROSŁAW PAWLE FRANKIEWICZU Zaciekawił mnie tytuł Pana artykułu „chcemy odmłodzić gminę” – jeżeli Pan jeszcze o tym nie wie, gmina to ogół jej mieszkańców czyli nasi szanowni seniorzy , mieszkańcy naszych miejscowości mogą czuć się zagrożeni Pana sztandarowym hasłem. Pisze Pan, że do kandydowania skłonili Pana znajomi. A czy ci znajomi wiedzą, że chciał Pan wyłudzić z budżetu gminy nienależne odszkodowanie w wysokości 11 milionów, że przegrał Pan sprawę we wszystkich możliwych instancjach. Czyżby pojawił się nowy sposób na odzyskanie tych pieniędzy.??A może ci znajomi wiedza o zakupie przez Pana działek rolnych przy obwodnicy miasta Jarosławia, z chęcią ich odrolnienia jako Wójt Gminy i wybudowania tam stacji benzynowej?Czyżby Pański ojciec tak mało zorientowany w geodezji o tym nie wiedział, że tak Pana zachęcał do kandydowania??? Zarzuca Pan gminie że jest źle zarządzana. Proszę sprawdzić Nowiny z 11.10.2018r. opublikowany niezależny ranking gmin . Nasza gmina zajęła 3 miejsce w skali byłego województwa przemyskiego czy to według Pana jest to złe zarządzanie. Dalej zarzuca Pan stwarzanie układów w gminie - no cóż każdy ocenia ludzi według siebie. Co do prowadzonej przez Pana działalności skoro jest tak dobrze to dlaczego potrzebna jest Panu posada wójta? Przecież to są sprzeczne interesy, no chyba że do ciągnięcia prywatnych zysków. Jeżeli chodzi o odcięcie naszych miejscowości od miasta również się z tym nie zgadzam. Mamy bardzo dobre drogi gminne ale aby wydawać osądy trzeba wiedzieć, że przez teren gminy przebiegają drogi powiatowe, gminne, wojewódzkie, krajowe, którymi gmina nie zarządza. Co więcej gdyby nie dofinansowanie z budżetu gminy wiele z tych dróg i chodników nie byłoby robione. Wywóz odpadów – harmonogram wywozu na 2018 rok został zmieniony pilotażowo na wniosek mieszkańców aby nie podnosić opłaty. Od 2019r. zostanie przywrócony wywóz wg wcześniejszych lat. Ulgi podatkowe- gdyby się Pan interesował naprawdę gminą do której Pan kandyduje, wiedziałby Pan ,że są wprowadzone ulgi podatkowe dla nowych lub rozwijających się przedsiębiorców i to już od 2012 roku. Kiedy ostatnio był Pan w Urzędzie Gminy? Bo ja bywam. Pana opinia jest całkowicie odosobniona. Pracownicy są mili, kompetentni i chętni do pomocy. Z tym utrzymaniem z podatków mieszkańców to też nieprawda , ale do tego trzeba znać strukturę budżetu gminy żeby wiedzieć skąd się biorą dochody i jak minimalną cześć pochodzi z podatków. Zarzuca Pan brak rozwoju gminie ale z drugiej strony nie podaje Pan żadnych konkretnych braków – po prostu ich nie ma. Mamy wodociągi , kanalizację , świetlice, szkoły ,orliki, stadiony, place zabaw, siłownie zewnętrzne, remontujemy drogi, budujemy chodniki – to jest mało. Czy Pan wie jaka jest kwota środków zewnętrznych pozyskanych dla gminy począwszy od środków przedakcesyjnych poprzez środki unijne. Nie wie Pan szanowny kandydacie bo się Pan nie interesował nigdy życiem gminy. Zawsze dbał Pan tylko o swoje prywatne interesy i obawiam się ,że jest to jedyny, prawdziwy powód dla którego Pan kandyduje. POZDROWIENIA SERDECZNE
Przecież to nie Kramarzówka, tylko Skopów!!! To nie powiat jarosławski, tylko przemyski, nie wiem skąd ta nazwa wiertni.... celowo wprowadzająca w błąd.
zesrają sie a nie wwiercą w głab ziemi , już dwa razy próbowali we fredropolu ico nic.....niech się przypucują jakie koszty ponieśli tam tapiąc sprzet warty miliony w ziemi i to dwa razy.Odpalili nową wiertarkę na cześć premiera na pokaz dla gawiedzi a niech pokaża sprzet którym którym robią na codzien wszystko stare łatane pordzewiałe tylko ludzie ci sami do zapierdolu..........
Dobrze, że na świecie żyją jeszcze inni ludzie a nie tylko swidry. Inaczej nie wyszlibyśmy z epoki kamienia. A swidrowi radze: wracaj do swojej ojczyzny zwiazku sowieckiego.
A nie mówili że gaz idzie na upainę za darmo?