Reklama

Wwiercą się 7 km w głąb ziemi

09/10/2018 13:30

– Wydobycie gazu na Podkarpaciu wzrośnie w ciągu 5 lat o 28 procent, do 1,75 mld m sześc. rocznie – szacuje Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Gaz będzie pozyskiwany między innymi w okolicach Kramarzówki w powiecie jarosławskim, gdzie PGNiG odkryło duże złoże o zasobach szacowanych na 12 mld m3. Surowiec zlokalizowany jest w warstwach skalnych, które do tej pory nie były komercyjnie eksploatowane.

– Kramarzówka jest dowodem, że wydobycie gazu na Podkarpaciu ma przed sobą bardzo dobrą przyszłość – powiedział Piotr Woźniak, prezes Zarządu PGNiG SA. – Szacujemy, że w ciągu 5 lat produkcja błękitnego paliwa w regionie wzrośnie[paywall] do 1,75 mld m3 rocznie, a więc o 28% w porównaniu z 2017 rokiem, kiedy wyniosło 1,37 mld m3. Jesteśmy zdeterminowani uwolnić potencjał Podkarpacia, dlatego od 2 lat konsekwentnie wdrażamy w regionie nowa strategię poszukiwań gazu. Zasoby krajowe to najpewniejsze i najbardziej opłacalne źródło surowców energetycznych. PGNiG opracowało nową koncepcję poszukiwań i wydobycia gazu w 2016 r. W ramach jej realizacji spółka wykonała na Podkarpaciu nowe badania, w tym największe w Europie trójwymiarowe zdjęcie sejsmiczne Przemyśl – Kramarzówka – Rybotycze – Fredropol o powierzchni prawie 1300 km2. PGNiG szacuje, że na obszarze zdjęcia znajduje się ok. 50 mld m3 gazu. Koncepcja przewiduje również intensyfikację prac wiertniczych. W latach 2016-2022 PGNiG zaplanowało na Podkarpaciu ok. 120 odwiertów poszukiwawczych – zapowiedział.

Prezes PGNiG dodał, że w pracach spółka wykorzysta nowoczesny sprzęt, taki jak wiertnia Bentec 2000 HP, która pracuje już w Kramarzówce. To pierwsze nowe urządzenie
do wierceń głębokich kupione przez grupę kapitałową PGNiG po 2012 roku. Pozwala wiercić otwory o głębokości do 7000 m i jest urządzeniem samobieżnym, dzięki czemu można je przenieść na nowe miejsce pracy bez konieczności demontażu i ponownego montażu. Wiertnia ma moc 2000 KM i udźwig 450 ton. W minioną niedzielę, 7 bm. wiertnię wizytował przebywający na Podkarpaciu premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

– Ponad 40 otworów zostało już wykonanych, m.in. w gminach Kańczuga, Krasne, Kuryłówka i Żyraków, z czego aż 32 okazały się pozytywne – zapewnia Woźniak. – Oznacza to wyjątkowo wysoką skuteczność na poziomie 75 proc. Zawdzięczamy ją m.in. dokładnej analizie danych sejsmicznych, która pozwoliła wytypować najbardziej obiecujące miejsca do prowadzenia wierceń.

Zdaniem Woźniaka, część odwiertów będzie realizowana w nieeksploatowanych do tej pory warstwach geologicznych. Przykładem jest właśnie Kramarzówka, gdzie PGNiG wykonało pierwszy w Polsce odwiert horyzontalny w utworach miocenu niekonwencjonalnego. Po zabiegu szczelinowania przypływy gazu ustabilizowały się na poziomie 70 tys. m3 na dobę, czyli 25 mln m3 rocznie.
red.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    swider - niezalogowany 2018-10-09 14:30:00

    zesrają sie  a nie wwiercą w głab ziemi , już dwa razy próbowali we fredropolu ico nic.....niech się przypucują  jakie koszty ponieśli tam tapiąc sprzet warty miliony  w ziemi i to dwa razy.Odpalili nową wiertarkę na cześć premiera  na pokaz dla gawiedzi a niech pokaża sprzet którym  którym robią na codzien wszystko stare łatane  pordzewiałe tylko ludzie ci sami do zapierdolu..........

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    antyswider - niezalogowany 2018-10-09 15:39:09

    Dobrze, że na świecie żyją jeszcze inni ludzie a nie tylko swidry. Inaczej nie wyszlibyśmy z epoki kamienia. A swidrowi radze: wracaj do swojej ojczyzny zwiazku sowieckiego.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Podatnik - niezalogowany 2018-10-09 18:58:23

    A nie mówili że gaz idzie na upainę za darmo?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama