Choć ani termin, ani formuła najbliższych wyborów prezydenckich nie są pewne, Państwowa Komisja Wyborcza prowadzi przygotowania do ich przeprowadzenia zgodnie z wcześniej ustalonym terminarzem. Kończy się etap powoływania obwodowych komisji wyborczych. Z ich obsadą są jednak problemy. Kandydatów brakuje, a gminy sygnalizują, że w komisjach zabraknie przedstawicieli komitetów kandydatów opozycji.
W cieniu gorącej dyskusji politycznej, dotyczącej przeniesienia lub utrzymania terminu wyborów prezydenckich, „na dole” trwają nieprzerwanie przygotowania do ich przeprowadzenia w terminie 10 maja. O tym, jak są one trudne, świadczy najlepiej fakt, że choć znajdują się w finalnej fazie, to i tak jest spore opóźnienie. Odpowiednie komórki w gminach miały zgłosić kandydatów do obwodowych komisji wyborczych jeszcze przed świętami[paywall], 10 kwietnia. Potem ze względu na skutki pandemii termin ten wydłużono do 16 kwietnia. 20 kwietnia listy wciąż jeszcze nie są gotowe.
– Obecnie na terenie naszego działania mamy zarejestrowanych 208 z 380 potrzebnych komisji – informuje dyrektor przemyskiej delegatury PKW Zygmunt Leszczyński. Oznacza to, że na 20 dni przed planowanym terminem w powiatach dawnego województwa przemyskiego komisji wyborczych nie sformułowano w ponad 45 proc. okręgów. Liczba ta, choć niepokoi, i tak rozmywa skalę problemu. W wielu obwodach liczbę członków komisji zredukowano do absolutnego minimum. Tam, gdzie przy wyborach pracować miało 7 czy 9 osób, tworzono nawet komisje 5-osobowe. Odsetek obwodów, w których nie sformułowano komisji, będzie zapewne malał. PKW przyjmuje indywidualne zgłoszenia kandydatów ( w standardowym trybie członków komisji asygnują komitety wyborcze) i nimi będą uzupełniane braki. – W wielu obwodach są już po 3 – 4 zgłoszone osoby – nakreśla sytuację dyrektor. Składy komisji w tych obwodach będą sukcesywnie uzupełnianie do ustawowego minimum kandydatami zgłaszającymi się w trybie indywidualnym – wyjaśnia.
Problem potwierdzają dane, które napłynęły do nas w odpowiedzi na zapytanie o przebieg prac związanych z organizacją wyborów. 5 gmin spośród tych, które je udostępniły, skompletowało wszystkie komisje. Udało się to w Oleszycach, gminie wiejskiej Przeworsk, w Starym Dzikowie, Wiązownicy i Żurawicy. W większości przypadków mamy do czynienia z mniejszymi lub większymi brakami. I tak na przykład w Kańczudze do minimalnej obsady brakuje 12 osób, w Lubaczowie i Krasiczynie 16, a w gminach Radymno czy Medyka 18. Są jednak gminy, gdzie braki są znacznie większe. W Jarosławiu zgłoszono 102 osoby, a potrzeba 205. Podobny stosunek panuje w Sieniawie: potrzeba 45 osób – zgłosiło się 27. Bywa jeszcze gorzej. W gminie Pawłosiów 6 na 10 obwodów nie ma nawet minimalnej obsady, w gminie wiejskiej Jarosław w 7 na 11 obwodów brakuje po 5 – 7 członków. Głębszy problem jest w Tryńczy. Tu tylko w jedna na 7 komisji liczbą członków zbliżyła się do wymaganego minimum. Równie niewesoło jest w gminie Rokietnica, gdzie 4 komisje liczą po 3 członków i tylko jedna ma ich 4, choć etatowy stan waha się pomiędzy 7 a 9 osób. Przedstawiciele samorządów jako największy problem tego etapu przygotowań do wyborów prezydenckich zgłaszają właśnie brak chętnych do pracy.
Bez wątpienia największą liczbę kandydatów do pracy w komisji zarekomendował komitet wyborczy Andrzeja Dudy. Ich zgłoszenia pojawiły się we wszystkich gminach, które odpowiedziały na nasze zapytanie. Równie zdeterminowanych zwolenników posiada Krzysztof Bosak. Gminy, w których jego komitet nie znalazłby chętnych do pracy przy wyborach, stanowią wyjątek. Zupełnie inaczej jest w komitetach kandydatów na prezydenta związanych z obozem opozycyjnym. Kandydatka PO Małgorzata Kidawa-Błońska nie zgłosiła w naszym regionie, podobnie z resztą jak i w całym kraju, żadnego swojego przedstawiciela do prac w komisjach. KWW Władysława Kosiniaka-Kamysza rekomendował swoich ludzi tylko w 3 gminach: Starym Dzikowie, gminie wiejskiej Radymno oraz w Oleszycach. Z kolei komitet Roberta Biedronia rekomendował swoich ludzi do OKW przede wszystkim w powiecie jarosławskim (gminy: Pawłosiów, wiejska i miejska Jarosław, Wiązownica i Radymno), a poza nim kandydatów zgłosił w Oleszycach. Wreszcie ostatni z szerzej rozpoznawalnych uczestników wyścigu do fotela prezydenta Szymon Hołownia zaproponował do prac w OKW swoich ludzi w gminie Tryńcza, Wiązownicy i gminie wiejskiej Przeworsk. Wiele wskazuje więc na to, że komisje zdominują przedstawiciele kandydata PiS. Wesprą ich osoby związane z Krzysztofem Bosakiem oraz mniej medialnymi kandydatami, takimi jak: Stanisław Żółtek, Leszek Samborski, Romuald Starosielec czy Dariusz Łaska.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.MASECZKI MOGĄ ZASZKODZIĆ? TAKĄ INFORMACJĘ OTRZYMAŁ NASZ CZYTELNIK W MINISTERSTWIE ZDROWIA - GAZETALUBUSKA.PLPRECZ Z MASECZKAMI! CHCEMY ODDYCHAĆ NORMALNIE ! METODA NA ROZSZERZENIE ZAKAŻEŃ ! - AVAAZ.ORGYOUTUBE.COM - ŁUKASZ SZUMOWSKI - MASECZKI NIE CHRONIĄ PRZED WIRUSEM
Wybory 2020 w linku https://www.youtube.com/watch?v=0NVeKQgzZ1g
Taaa... Przed "wyborami" otworzą Galerie Handlowe, i mamy zarąbisty szczyt zakażeń pod koniec maja!... Zwali się na żądnych zakupów ludzi!..
Co te piosiory wyprawiają. Po trupach do celu. Boja się że za parę tygodni nawet ich zagorzali zwolennicy przejrzą na oczy i nie zostawią suchej nitki na tych reżimowcach . A Maliniak i tak nie będzie traktowany poważnie w Europie i na Świecie .Takie zero jak ten drugi z tej samej partii.
Edi dzwoń do psychiatry. Pisiory ci się nie podobają ale jak poseł z PO miał 3 nieślubnych dzieci a PSL-cy załatwiali pracę na telefon to było super? Ciołek jesteś i tyle
A ciebie co g... wno obchodzą cudze dzieci i czyjeś telefony bezmózgu?...
MASECZKI MOGĄ ZASZKODZIĆ? TAKĄ INFORMACJĘ OTRZYMAŁ NASZ CZYTELNIK W MINISTERSTWIE ZDROWIA - GAZETALUBUSKA.PLPRECZ Z MASECZKAMI! CHCEMY ODDYCHAĆ NORMALNIE ! METODA NA ROZSZERZENIE ZAKAŻEŃ ! - AVAAZ.ORGYOUTUBE.COM - ŁUKASZ SZUMOWSKI - MASECZKI NIE CHRONIĄ PRZED WIRUSEM
Wybory 2020 w linku https://www.youtube.com/watch?v=0NVeKQgzZ1g
Taaa... Przed "wyborami" otworzą Galerie Handlowe, i mamy zarąbisty szczyt zakażeń pod koniec maja!... Zwali się na żądnych zakupów ludzi!..